Probuđene „lavice” progutale Holandiju, sa Danskom u osmini finala

Crna Gora savladala Holandiju sa 27:25, a meč je imao dva sasvim različita poluvremena
58 pregleda 0 komentar(a)
Rukometašice Crne Gore, Foto: Koča Sulejmanović
Ažurirano: 13.12.2013. 21:44h

Od specijalnog izvještača „Vijesti“

Beograd - Poslovično smireni Dragan Adžić je u 27. minutu urlao kraj aut linije: „Šesnaest golova, nijedan faul”!

Te njegove riječi najbolje opisuju ono što su rukometašice Crne Gore pokazale u prvom poluvremenu protiv Holandije, kojoj su dozvolile da zatrese mrežu jedan put više nego Francuska za čitav meč i vodi 18:14.

A onda, nakon velikog odmora, na teren je izašao šampion Evrope. U svem svom sjaju. Predvođen „vaskrslom” Katarinom Bulatović, koja je stisla zube i zaigrala nakon užasnog pada protiv Francuske, Adžićev tim je počeo da melje.

I to je radio u istom onom ritmu od prije 12 mjeseci u istom ovom Beogradu, kada je postao prvak Starog kontinenta. Katarina Bulatović je činila čuda u napadu, „bušila” mrežu odakle je htjela i fenomenalno asistirala (četiri puta našla same saigračice, s tim da je Jovanka Radičević jednom zatresla stativu).

Njena prezimenjakinja Anđela je još jednom pokazala kakvo je zlato u odbrani, stavljala glavu gdje neki ne bi ni nogu, a pomoć njoj i agresivnim saigračicama sjajno je davala Sonja Barjaktarović. I očas posla, i pored tri isključenja, Crna Gora je povela - 20:19 u 41. minutu.

Već tada je bilo jasno da raspucanim „lalama”, koje su pokazale veliki potencijal dok im je moglo biti da igraju kako znaju, nema spasa.

Uporni tim Henka Grenera se, ipak, nije predavao, niti je to „u krvi” te nacije, ali nije mogao da se vrati u život. Kada je Radmila Petrović iz jako teške pozicije dala gol od stative za 23:21, bilo je jasno da pobjeda ne može da izmakne.

Do kraja više nije bilo nijednog izjednačenja, pa je Crna Gora osigurala 2. mjesto u grupi A. Time je za rivala u osmini finala dobila Dansku, koja je poražena od Brazila sa 23:18.

Sada slijedi selidba iz „Pionira” u beogradsku „Kombank arenu”, gdje je sjutra u 20.45 časova obračun sa Skandinavkama. Dvije reprezentacije su se srele samo jednom, u glavnoj fazi Evropskog prvenstva u Danskoj i Norveškoj.

Pred taj meč u Herningu, „crvene” su izgubile šanse za plasman u polufinale, a domaće su imale stopostotan učinak. I sve im je bilo džabe - Crna Gora je slavila sa 30:29 i uvela tim Jana Pitlika u seriju poraza, zbog čega je ostao bez medalje.

Neka tako bude i ovog puta, a ako se ponovi igra iz drugog poluvremena protiv Holandije, favorit se zna...

Crna Gora - Holandija 27:25 (14:18)

Beograd - Dvorana „Pionir”. Gledalaca: 700. Sudije: Santoš i Fonseka (Portugal). Sedmerci: Crna Gora 3 (3), Holandija 2 (1). Isključenja: Crna Gora 12, Holandija 10 minuta. Crveni karton: Kramer (Holandija) u 46. minutu (3X2)

Crna Gora: M. VUKČEVIĆ (pet odbrana), Barjaktarović (devet odbrana i sedmerac), Milenković, Petrović 1, Pavićević, RADIČEVIĆ 8 (3), ĐOKIĆ 2, Despotović, Jovanović 3, A. BULATOVIĆ, Klikovac 2, S. Vukčević, Lazović, K. BULATOVIĆ 8, MEHMEDOVIĆ 1, KNEŽEVIĆ 2.

Holandija: VAN DER VAL (sedam odbrana), Logtenberg, Janković, Kramer 1, VAN DER HEJDEN 7, BONT 1, ABING 4, Van Olfen, SNELDER 1, Knipenborg 1, Broh, GROT 4 (1), SMETS 3, Lusijano 2, Polman 1.

Rezultati posljednjeg 5. kola

A grupa (Beograd)

DR Kongo - Dominikanska Republika 23:22 (15:13)

Francuska - Južna Koreja 27:22 (11:10)

Konačna tabela: Francuska 10, bodova, Crna Gora 8, Južna Koreja 6, Holandija 4, DR Kongo 2, Dominikanska Republika 0

Norveška - Poljska 23:18 (13:10)

Konačna tabela: Norveška 10, Španija 8, Poljska 6, Angola 4, Argentina i Paragvaj 0

D grupa (Novi Sad)

Tunis - Australija 24:15 (12:8)

Mađarska - Njemačka 26:27 (16:14)

Rumunija - Češka 29:23 (14:7)

Konačna tabela: Njemačka 10, Rumunija 8, Mađarska 6, Češka 4, Tunis 2, Australija 0.

Tajm-aut Crna Gora

26:25 Van der Hejden 53. (igračica više)

26:24 K. Bulatović 52. (igračica manje)

25:24 Smets 52. (igračica više)

25:23 K. Bulatović 49.

24:23 Van der Hejden 49.

Tajm-aut Holandija

24:22 Jovanović 46. (dvije igračice više)

20:19 K. Bulatović 41. (igračica manje)

Brazil je dobio Dansku sa 23:18 i obezbijedio 1. mjesto u grupi B. Srbija je druga, Skandinavke treće, a Japan je osvojio 4. poziciju, pa će u osmini finala igrati sa Francuskom. Čeka se rasplet u grupi B, Crnoj Gori pobjeda ili remi donose duel sa Dankinjama.

19:19 Radičević 38. (igračica manje)

18:19 K. Bulatović 36, kontra

17:19 Radičević 7 m, 35.

16:19 K. Bulatović 33. (igračica manje)

15:19 Grot 7 m, 33.

15:18 K. Bulatović 31. (igračica manje)

Drugo poluvrijeme počinje Katarina Bulatović.

Činjenica da je Crna Gora za 30 minuta primila gol više nego u čitavom meču sa Francuskom govori sve, "crvene" su podbacile tamo gdje su najjače - u odbrani i vraćanju iz napada, što su Holanđanke iskoristile i kažnjavale nemoćne Vukčević i Barjaktarović, koje su bile kao mete na streljani.

Adžić je tokom prvog poluvremena glasno negodovao, zamjerao svojim igračicama i sigurno je imao šta da im kaže u svlačionici. Ko zna, možda ih i razbudi.

Čini se, ipak, kao da je njegovim izabranicama svejedno da li će biti druge ili četvrte u grupi i da li će u osmini finala igrati sa Danskom ili Brazilom...

Barjaktarović brani sedmerac Abing, nakon što je na dva minuta isključena Knežević.

1:0 Klikovac 2,20

Nakon pobjede Francuske nad Južnom Korejom, jasno je da rukometašice Crne Gore ne mogu da osvoje 1. mjesto u grupi A 21. Svjetskog prvenstva.

Okršaj sa Holandijom će odgonetnuti sa koje pozicije će "zlatne lavice" u osminu finala. Pobjeda, remi i minimalan poraz (29:28 i više) garantuju 2. poziciju, dva gola minusa vode "crvene" na 3. poziciju, a tri i više na četvrtu.

Utakmicu počinju Marina Vukčević, Jovanka Radičević, Majda Mehmedović, Ana Đokić, Milena Knežević, Anđela Bulatović i Andrea Klikovac, koja mijenja nedovoljno oporavljenu Katarinu Bulatović.