Španija nanijela prvi poraz Hrvatima

Španija je Hrvatima nanijela prvi poraz na Evropskom prvenstvu u Srbiji (24:22).
Španija, Foto: Beta
Ažurirano: 22.01.2012. 21:28h

Iako je Hrvatska bila bolja u prvom poluvremenu, tokom kojeg je imala i četiri gola prednosti (8:4, nakon serije od 7:0), iako je u 51. minutu bila u plusu od dva gola (21:19), Španija je Hrvatima nanijela prvi poraz na Evropskom prvenstvu u Srbiji (24:22).

Makeda je u 58. minutu pogodio za vođstvo Španije od 23:22, Hrvati su na oko minut i po do kraja imali napad za izjednačenje, ali kombinacija Balića i Vorija nije uspjela. U posljednjem napadu Španaca, Kaneljas je 21 sekundu prije kraja stavio tačku na derbi dana.

Viktor Tomas sa pet golova je bio najefikasniji u španskoj selekciji, dok je isti učinak na drugoj strani imao Čupić. Alilović je imao više odbrana od kolege na španskom golu, Sijere (12 – 8).

Francuska, definitivno, nije u najboljoj formi došla na Evropsko prvenstvo u Srbiji – aktuelni evropski, svjetski i olimpijski šampioni su jedva slomili otpor Slovenije, koja je do 43. minuta (21:20) konstantno bila u vođstvu, u nekoliko navrata i sa četiri gola razlike. Golom Bertrana Žila, Francuska je prvi put povela u 45. minutu (22:21), ali je rezultatska klackalica trajala do 55. minuta (25:25).

Golovima Žolija i Onrubije, Francuska je u 57. minutu stekla ključnu prednost od dva gola razlike za konačnu pobjedu i prva dva boda u Glavnoj rundi, kojima su “trikolori” zadržali teoretske šanse za plasman u polufinale.

U selekciji Francuske, posebno u drugom poluvremenu, briljirao je golman Tijeri Omeje sa ukupno 14 odbrana, a najefikasniji je bio desni bek Ksavije Baraše sa šest golova.

Kod Slovenaca su bolji od ostalih bili Luka Zvizej sa šest i Goran Gajič sa pet golova.

Pobjeda Islanda protiv Mađarske (27:21) ne bi predstavljala iznenađenje da Mađarima to nije prvi poraz na šampionatu, nakon pobjede protiv Francuske i dva remija sa Rusijom i Španijom u prvoj fazi takmičenja, dok su Islanđani upisali tek drugu pobjedu u četiri meča.

Pobjeda neće Islanđanima donijeti plasman u polufinale, ali je itekako pokvarila posao Mađarima, koji bi sa dva boda iz ovog meča bili bliži borbi za medalje.

Mađari su bili ravnopravni do 22. minuta (8:8), ali je Island do odmora serijom 6:2 stekao četiri gola prednosti, a u 41. minutu i prelomio rezultat (20:14).

Kod Mađarske je najefikasniji i najraspoloženiji za igru bio Gabor Čašar sa sedam golova, dok je Ferenc Ilieš postigao pet golova, sve u drugom poluvremenu.

Najefikasniji kod Islanda bili su Arnor Atlason i Valur Sigurdson sa po pet golova.