Đoković pao u četiri seta, Nišikori prvi azijski teniser u finalu grend slema

Nišikori - Đoković, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 06.09.2014. 19:22h

Kei Nišikori je prvi finalista US opena, pošto je u polufinalu savladao Novaka Đokovića sa 3:1 (6:4, 1:6, 7:6 (7-4), 6:3) u setovima.

On je, tako, postao prvi azijski teniser u finalu jednog grend slem turnira.

"Ne znam šta se događa. Bio sam nervozan jer je to bilo moje prvo polufinale na grend slemu, ali nevjerovatan je osjećaj pobijediti najboljeg igrača na svijetu. Uslovi su bili teški, ali izgleda da volim da igram duge mečeve", rekao je Nišikori poslije meča.

Đoković je rekao da jednostavno nije ličio na sebe u polufinalu US opena. "Mogao sam da odem korak dalje na ovom turniru, ali šta da se radi, to je sport. Moram da čestitam protivniku i nastavim dalje. Pokušaću do kraja sezone da ostvarim rezultate, koja sam imao prošle godine. Sem drugog seta danas nisam bio ni blizu mojih partija. Mnogo sam griješio, slao kratke lopte i jednostavno to nisam bio ja", rekao je Đoković za sajt turnira.

On je dodao da teški vremenski uslovi ne mogu da budu opravdanje za poraza od Nišikorija.

"Bilo je isto za oba igrača. Nije lako igrati, ali on je bio taj koji je u prethodnim mečevima više vremena provodio na terenu, tako da to ne sme da bude izgovor. Nišikori je odigrao odlično, čestititam mu na naporu koji je uložio i danas je bio bolji", poručio je Đoković.

Nišikori će u finalu igrati sa boljim iz drugog polufinala koje igraju Rodžer Federer i Marin Čilić.

1:2 - Uz malo muke, Đoković je sačuvao servis i smanjio zaostatak

0:2 - Đoković je imao 0:40, ali nije uspio da napravio ribrejk, jer je Nišikori osvojio pet poena u nizu.

0:1 - Prvi brejk u četvrtom setu, uzeo ga je Nišikori

Treći set

6:7 - Nišikori je bio bolji u taj-breku sa 7:4, pa je poveo 2:1 u setovima. Japanac je ovakav epilog nagovijestio kada je u taj-breku poveo 4:0, Đoković je prišao na 4:5, ali je Nišikori sa dva uzastopna poena ipak stigao do prednosti u setovima

6:6 - I Đoković je sa nulom osvojio gem. Igraće se taj-brejk

5:6 - Drugi put na meču, Nišikori je dobio gem sa nulom, i osigurao barem taj-brejk. Đoković servira za ostanak u setu

5:5 - Od 15:40 Nišikori je stigao do izjednačenja, ali je Đoković, ipak, sa dva uzastopna poena sačuvao servis i izjednačio

4:5 - Uz dvostruku servis grešku Nišikorija, Đoković je uzvratio brejk Japancu, i vratio neizvjesnost u ovom setu

3:5 - Nišikori je napravio prvi brejk u ovom setu, sa dva sjajna poteza nakon 30:30

3:4 - Istom mjerom je odgovorio Nišikori, uz to je upisao i prvi as na meču

3:3 - Novak je sa nilom, uz sedmi as, sačuvao servis

2:3 - Nema brejka još uvijek u ovom setu, Nišikori vodi

2:2 - Đoković je poravnao rezultat u ovom setu

1:2 - U maratonskom gemu, koji je trajao 11 minuta, Đoković nije iskoristio četiri brejk lopte, pa je Nišikori ponovo u prednosti

1:1 - Đoković je uzvratio, izgubivši jedan poen na svoj servis

0:1 - Nišikori je poveo u trećem setu, na svoj servis

Drugi set

6:1 - Prvi reket svijeta je ekspresno izjednačio rezultat u setovima. U ovom gemu nije izgubio nijedan poen, a set je završio asom.

5:1 - Đoković ima dva brejka prednosti. U ovom gemu je srpski teniser iskoristio treću brejk priliku.

4:1 - Nišikori je priprijetio na 15:30, ali je Đoković onda odigrao šampionski naredna tri poena, i valorizovao brejk iz prethodnog gema

3:1 - Đoković je prvi stigao do brejka u ovom setu, iskoristio je prvu od dvije brejke lopte

2:1 - Ponovo je Đoković sačuvao svoj servis, protivniku je prepustio dva poena u ovom gemu

1:1 - Do 30:30 se činilo da Novak može da se ponada brejku, ali je Nišikori sa dva uzastopna poena stigao do izjednačenja

1:0 - Kao u prvom setu, Đoković je osvojio prvi gem, sačuvao je svoj servis bez problema

Prvi set

6:4 - Nišikori je lakše od očekivanog stigao do prvog seta, za 39 minuta igre

5:4 - Đoković je uspio da osvojio gem, i u narednom će pokušati da se vrati u set

5:3 - Nišikori je lako sačuvao svoj servis, Novak mora da servira za ostanak u setu

1:0 - Novak Đoković je prvi poveo na meču

Novak Đoković i Japanac Kei Nišikori igraju prvo polufinale US opena.

Đokoviću i Nišikoriju je to treći međusobni susret, a trenutno je 1-1 u pobjedama.

Pobjednik tog meča igraće u finalu sa boljim iz duela Rodžera Federera i Marina Čilića.