Italijan Sepi izbacio Federera, Nadal siguran

Andreas Sepi, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 23.01.2015. 11:53h

Jedan od velikih favorita za titulu u Melburnu je nastup završio nastup u trećem kolu - Italijan Andreas Sepi napravio je senzaciju eliminisavši Rodžera Federera sa 6:4, 7:6, 4:6, 7:6, poslije tri sata igre.

Sepi je upisao prvu pobjedu protiv Federera u 11 mečeva, a švajcarski teniser je prvi put od 2001. godine takmičenje na Australian openu završio u ovako ranoj fazi.

"Uvijek je teško igrati protiv Rodžera. Jednostavno sam odlučio da uživam u igri. Rijetko imam priliku da igram na glavnom terenu i pred ovakvim navijačima. Ovo mi je jedna od najvećih pobjeda u karijeri", rekao je Sepi.

Sepi je napravio brejk u devetom gemu i poveo u meču, a drugi set osvojio je poslije velike borbe u taj-brejku, koji je dobio sa 7:5.

Četvorostruki osvajač Australijan opena Federer vratio se u meč u trećem setu, nakon što je napravio brejk u trećem gemu.

Obojica su u četvrtom setu bili sigurni prilikom svojih servisa, a drugi teniser svijeta je u dva navrata servirao za ostanak u meču, u 10. i 12. gemu. Set, samim tim i meč odlučen je u taj-brejku koji je Sepi dobio sa 7:5.

Fererer je odigrao neprepoznatljiv meč, puno je griješio, uz čak devet dvostrukih grešaka.

"Znao sam koliko je bilo važno da dobijem drugi taj brejk. Slomio me je gubitak drugog seta. I četvrtog, naravno... Kraj nije bio lijep ni malo", rekao je Federer koji prvi put poslije deset godina neće igrati u polufinalu Australijan opena.

Sepi će u osmini finala igrati protiv Australijanca Nika Kirjiosa koji je bio bolji od Tunižanina Maleka Žazirija sa 6:3, 7:6 (8-6), 6:1. Kirjios, koji je protiv Žazirija imao 25 asova, pobijedio je Sepija prošle godine na US openu.

"Ko zna, možda mu se osvetim i možda budem opet igrao protiv svih ovih ljudi", rekao je Sepi misleći na navijače koji su bili velika Federerova podrška.

“Sepi je napravio ogromno iznenađenje, igra sjajno i radujem se tom meču“, uzvratio je 19-godišnji Kirjios.

Za razliku od Fedeksa, ulogu favorita, skoro bez problema, opravdao je Španac Rafael Nadal - šampionu Melburna iz 2009. godine trebalo je nešto više od dva sata da pobijedi 106. igrača svijeta, Izraelca Dudija Selu sa 6:1, 6:0, 7:5.

Sela je priprijetio samo u trećem setu, posebno na 5:5, kada nije iskoristio tri brejk lopte. Nadal je odbio i taj napad i u narednom gemu brejkom riješio meč, mnogo lakše nego u prethodnom duelu sa Timom Smičekom.

“Prethodni meč bio je jedan od mojih najtežih momenata na terenu. Imao sam sreće. Teško je porediti taj meč sa ovim – igrao sam mnogo bolje“, rekao je Nadal, koji je protiv Sele imao 41 viner i 24 neiznuđene greške, a odservirao je četiri asa, bez duple greške.

Nadal će u osmini finala igrati sa južnoafričkim teniserom Kevinom Andersonom, 15. igračem ATP liste, koji je izjednačio najbolji rezultat na Ozi openu. U jedinom dosadašnjem međusobnom okršaju, 2010. godine u Torontu, Španac je slavio sa 6:2, 7:6.

Anderson je do osmine finala stigao je preko Francuza Rišara Gaskea u tri seta, 6:4, 7:6, 7:6. To je bila druga pobjeda Andersona u šest mečeva sa Gaskeom.

Siguran je bio Čeh Tomaš Berdih, koji je za plasman u osminu finala pobijedio srpskog tenisera Viktora Troickog sa 3:0, po setovima 6:4, 6:3, 6:4.

Berdihu je za pobjedu protiv 54. igrača na ATP listi Troickog bilo potrebno da napravi po jedan brejk u svakom setu, a plasman u osminu finala ostvario je za sat i 52 minuta.

On će za mjesto u četvrtfinalu igrati protiv domaćeg Bernarda Tomića koji je u australijanskom duelu pobijedio Sema Grota sa 6:4, 7:6 (10-8), 6:3, i u Melburnu ponovio plasman iz 2012. godine.

Oba dosadašnja okršaja Berdiha i Tomića dobio je Čeh, 2013. i 2014. godine na Vimbldonu.

Grigor Dimitrov plasirao se u četvrto kolo Australian opena teškom pobjedom nad Markosom Bagdatisom, i to poslije preokreta, jer je gubio 2:1 u setovima.

Na kraju je Bugarin slavio rezultatom 4:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:3, poslije više od tri i po sata igre, pa će trenutno 11. igrač na ATP listi igrati sa Endijem Marejem, koji je eliminisao Žoao Sousu sa 6:1, 6:1, 7:5.

Šesti nosilac je za nešto više od sat vremena osvojio prva dva seta, u trećem setu Sousa je pružio jači otpor, ali to nije bilo dovoljno da ugrozi Mareja.

Marej je do sada tri puta igrao u finalu Australijan opena i pretrpIo je sva tri poraza, od Rodžera Federera 2010. i 2011. godine i Novaka Đokovića 2013. godine.