"Ajkule" osvojile Svjetsku ligu: Mađari pali nakon peteraca

Naši vaterpolisti najbolji u Budimpešti
162 pregleda 0 komentar(a)
Vaterpolo reprezentacija Svjetska liga u Budimpešti, Foto: Wpolo.me
Ažurirano: 23.06.2018. 19:24h

Crnogorski vaterpolisti su napravili najbolju moguću uvertiru za Evropsko prvenstvo koje startuje 15. jula u Barseloni.

Osvojili su Svjetsku ligu, drugi put u istoriji, i to na "terenu" reprezentacije koja je proslavila vaterpolo sport - pala je Mađarska, i to drugi put na turniru, u Budimpešti nakon peteraca.

U regularnom toku je bilo 9:9, a u penal ruletu dilema nije postojala - Aleksandar Ivović, Bogdan Đurđić, Dragan Drašković i Draško Brguljan su bili sigurni, dok su kod protivnika promašivali Marton Vamoš i Gergo Zalanki, koji su pogađali stativu u prve dvije serije.

Crna Gora je bila najbolja u Svjetskoj ligi i 2009. godine, a ima i srebro iz Niša (2010), te bronzana odličja iz ruskog Čeljabinska (2013) i Dubaija (2014).

Naši vaterpolisti su ovaj trofej i zaslužili, do finala su došli u velikom stilu (svih pet pobjeda), a onda u meču za trofej imali rješenje i za neke čudne sudijske odluke, ali i sjajne napadače Mađara.

Crna Gora je dobro otvorila meč, povela je sa 2:0 golovima Ivovića, ali je uslijedila serija protivnika 5:0 kojom je stigao do plus tri (5:2).

Od tog trenutka tim Vladimira Gojkovića je bio prinuđen da juri rezultat, a konačno ga je i stigao u trećoj četvrtini kada je Drašković izjednačio na 6:6.

Mađarska je potom opet pobjegla na 8:6, "ajkule" došle do 8:8, a do peteraca su došle fantastičnim golom Petkovića 68 sekundi prije kraja meča koji je sa distance iznenadio Nađa i pocijepao mrežu.

Oba tima su do kraja imala po jedan napad, ali su završeni bezuspješno, pa su sve odlučivali peterci.

Sreća je ovog puta bila uz Crnu Goru, tako su dva prva udarca Mađara stigli samo do stative, i tada je već bilo jasno da Mađari teško mogu da se izvuku...

Tačku je stavio Brguljan, pa će Mađarska još morati da čeka na titulu u Svjetskoj ligi - posljednju je osvojila 2004. godine.

Mađarska - Crna Gora 9:9 - nakon peteraca 11:13

Budimpešta - Bazen "Duna arena". Sudije: Miler (Argentina), Aleksandresku (Rumunija). Igrač više: Mađarska 9 (4), Crna Gora 10 (2). Peterci: Crna Gora 1 (1).

Mađarska: Nađ (11 odbrana), Anđal, Manherc 2, Zalanki, Vamoš 1, Mezei 1, Janšik, Kovač 1, Erdelj 2, Batori 2, Bedo, Pol, Kardoš.

Crna Gora: Lazović (11 odbrana), Brguljan, Banićević, Petković 1, Vidović, Đ. Radović, Janović 1, Đurđić, Ivović 3, Mišić 3, Drašković 1, Spaić, Kandić.

TOK MEČA

Kraj - Crna Gora je nakon peteraca savladala Mađarsku i drugi put osvojila Svjetsku ligu.

Kraj - 9:9. Šutiraće se peterci.

Tajm-aut Mađara na 17 sekundi prije kraja. Crna Gora je izgubila loptu, imala je napad za vođstvo.

9:9 - Golčina Petkovića za novo izjednačenje (1.08).

9:8 - Mezei (2.26).

8:8 - Mišić (3.36).

Tajm-aut Gojkovića na 3.50 do kraja.

Brguljan nije pogodio u napadu s igračem više.

Janović i Anđal su isključeni s pravom zamjene.

Janović je pogodio prečku, "ajkule" nisu iskoristile napad s igračem više za izjednačenje.

Posljednjih osam minuta u finalu Svjetske lige. Prvi napad će imati Crna Gora.

Kraj treće četvrtine.

8:7 - Mišić u napadu s igračem više (0.18).

8:6 - Erdelj u napadu s igračem više (0.54).

Tajm-aut Mađarske. Imaće napad s igračem više minut i 14 prije kraja 3. četvrtine.

7:6 - Vamoš (2.06).

6:6 - Drašković (2.25).

Lazović je na drugoj strani bio uspješniji od Janšika.

Janović je prvo izblokiran, a onda je njegov drugi šut zaustavio Nađ.

6:5 - Ivović je pogodio iz peterca (5.37).

Prvi napad u drugom dijelu ima Crna Gora.

Kraj prvog poluvremena, Mađarska nakon 16 minuta igre vodi rezultatom 6:4.

Tajm-aut, do kraja poluvremena su ostale još četiri sekunde.

Lazović je odbranio udarac Batorija u napadu s igračem više.

6:4 - Erdelj (1.16).

5:4 - Janović (1.33).

5:3 - Mišić (2.14).

5:2 - Manherc (3.36).

Tajm-aut Mađarske.

Nađ briljira, sada je zaustavio Spaića u još jednom napadu s igračem više. Crna Gora je više od 10 minuta bez pogotka.

Nađ je skinuo zicer Petkoviću u napadu Crne Gore s igračem više.

4:2 - Manherc se upisao u napadu s igračem više (6.12).

3:2 - Mađarska prvi put vodi, pogodio je Kovač u napadu s igračem više (7.18).

Prvi napad u drugoj dionici ima naša reprezentacija.

Kraj prve četvrtine.

2:2 - Batori u napadu s igračem više (0.28).

Sada tajm-aut Mađara.

Suđen je kontrafaul u napadu "ajkula" s igračem više.

Tajm-aut Gojkovića. Crna Gora ima novi napad s igračem više (2.27 do kraja).

Crna Gora nije pogodila u napadu u kojem je imala dva igrača više. Petković je izblokiran.

1:2 - Batori (4.48)

Odbranila se Crna Gora, Mađari nisu iskoristili prvi napad s igračem više.

0:2 - Ivović (6.04).

0:1 - Ivović je pogodio u napadu s igračem više (6.46).

Počeo je meč u "Duna areni". Prvi napad ima Crna Gora.