Grlić Radman: Hrvatska će uputiti protestnu notu Srbiji zbog privođenja pet naših državljanki

Grlić Radman je najavio i da će Hrvatska prikupiti "sve slučajeve maltretiranja hrvatskih državljana" i sa time upoznati Evropsku komisiju i poljsko predsedanje Evropskom unijom

13888 pregleda 258 reakcija 17 komentar(a)
Gordan Grlić Radman, Foto: Screenshot/Youtube
Gordan Grlić Radman, Foto: Screenshot/Youtube

Hrvatska će uputiti protestnu notu Srbiji zbog privođenja pet državljanki Hrvatske u Beogradu, najavio je ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman.

On je novinarima u Davosu 22. januara rekao i da će Zagreb revidirati preporuku o putovanjima hrvatskih državljana u susjednu zemlju radi zaštite i bezbjednosti.

Najavio je i da će Hrvatska prikupiti "sve slučajeve maltretiranja hrvatskih državljana" i sa time upoznati Evropsku komisiju i poljsko predsedanje Evropskom unijom.

Grlić Radman je potvrdio navode medija da su hrvatske državljanke koje su učestvovale na radionici u Beogradu 21. januara privedene bez ikakvog objašnjenja i protjerane iz Srbije, uz zabranu ulaska na godinu dana.

Policija, Bezbjednosno-informativna agencija i Ministarstvo spoljnih poslova Srbije do objave vijesti nisu odgovorili na upite Radija Slobodna Evropa o razlozima privođenja i deportacije stranih državljana.

Hrvatski portal Jutarnji objavio je 22. januara da su privedene i protjerane predstavnice nevladinih organizacija koje su u Beogradu učestvovale na radionicama u organizaciji austrijske Erste fondacije koja se bavi razvojem civilnog društva u centralnoj i jugoistočnoj Evropi.

U rješenju koje su im nadležni u Srbiji izdali, kao razlog deportacije navodi se "zaštita bezbjednosti Republike Srbije i njenih građana", prenio je Jutarnji.

Istoričarka umjetnosti Ana Kovačić iz Zagreba, koja je na radionicama predstavljala kustoski kolektiv "Što, kako & za koga/WHW", rekla je redakciji tog portala da je u Beogradu privedeno, a potom protjerano 15-ak ljudi iz Hrvatske, Rumunije, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije koji su učestvovali na radionicama.

Kovačić je za Jutarnji ispričala da su učesnike radionice 21. januara u hotelu u kojem su bili smješteni dočekali muškarci u civilu koji su se legitimisali kao "policajci za strance" i rekli im da moraju sa njima u policijsku stanicu.

"Doveli su nas u stanicu, tamo je već bila većina naših kolega s radionica. Odvodili su ih na ispitivanje koje je trajalo po sat vremena. Kasnije su mi ispričali da su ih ispitivali za koje organizacije rade, ko ih finansira, o čemu je bila radionica, šta su oni konkretno radili, jesu li se s kim nalazile u Beogradu i zašto", rekla je Kovačić.

Ona je navela da su nju i još dvije kolegice iz Hrvatske pozvali na ispitivanje kada je bilo skoro četiri sata ujutro. Dodala je da ih nisu ništa pitali jer im se završavala smjena.

"Gurnuli su nam neki dokument na ćirilici i tražili da potpišemo. Pročitali su nam par rečenica i rekli da u dokumentu piše da 'ugrožavamo bezbjednost Republike Srbije', da u roku od 24 sata treba napustiti državu i da nam je izrečena zabrana ulaska u Srbiju na godinu dana", rekla je Kovačić.

Do privođenja došlo u jeku velikih protesta
Do privođenja došlo u jeku velikih protestafoto: Reuters

Ona je dodala da je dokument potpisala jer je, kako je rekla, samo željela da ode - i iz stanice i iz Srbije.

Kovačić je navela i da je autobusom 22. januara ujutru krenula kući. Do deportacije je došlo u jeku masovnih antivladinih protesta u Srbiji, koje proteklih sedmica predvode studenti koji blokiraju više od 60 državnih fakulteta.

Najviši državni funkcioneri, ne pružajući dokaze, u svojim izjavama tvrde da su studentske blokade i protesti pod uticajem zapadnih obavještajnih službi, sa ciljem da se ruši predsjednik Aleksandar Vučić.

Studenti u blokadi su te navode odbacili, insistirajući u zvaničnim saopštenjima da se protesti organizuju sa ciljem ispunjenja studentskih zahtjeva.

Talas protesta pokrenula je nesreća u Novom Sadu, gdje je u padu nadstrešnice na Željezničkoj stanici poginulo 15, a teško povrijeđeno dvoje građana.

Navode o umiješanosti stranih službi u proteste iznosio je i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

On je krajem decembra 2024. za televiziju Pink govorio o navodnoj umiješanosti hrvatske obavještajne službe u studentske blokade.

Tom prilikom je grupu studenata iz Hrvatske, koja je bila u posjeti Srbiji, optužio da hrvatska obavještajna služba preko njih vrši "upliv" na fakultete u blokadi.

Vučićevi navodi su takođe odbačeni kao neistiniti od strane studenata u blokadi, ali i od strane hrvatskih zvaničnika, na čelu sa premijerom Andrejem Plenkovićem.

Bonus video: