Demonstracije u Skoplju protiv jednopartijskih izbora

Kao i prethodnih dana, protest građana koji su nezadovoljni desetogodišnjom vladavinom VMRO DPMNE Nikole Gruevskog počeo je ispred Specijalnog tužilaštva koje se bavi aferom o prisluškivanim razgovorima, u znak podrške toj instituciji
1 komentar(a)
protest Makedonija, Foto: Twitter
protest Makedonija, Foto: Twitter
Ažurirano: 17.05.2016. 20:28h

Učesnici "Šarene revolucije" večeras su Skoplju bojom gađali zgradu Sobranja Makedonije i zahtjevali odlaganje, kako su istakli, jednopartijskih parlamentarnih izbora koji su zakazani za 5. jun.

Građani su negodovali zbog toga što makedonske vlasti ne odustaju od namjere da 5. juna organizuju vanredne parlamentarne izbore na kojima će jedini učesnik biti vladajuća stranka VMRO DPMNE Nikole Gruevskog.

"Izbore bez izbora nećemo dozvoliti", jedan je od slogana na demonstracijma popularno nazvanim "Šarena revolucija", koje organizuje građanski pokret "Protestujem".

Demonstranti su ispred Sobranja Makedonije ponovili zahtjev da predsjednik parlamenta sazove sjednicu na kojoj bi bili odloženi izbori 5. juna na kojima učestvuje jedino VMRO DPMNE zbog opšteg bojkota u kojem učestvuju tri stranke potpisnice Dogovora iz Pržina, opozicioni SDSM i albanske stranke DUI I DPA.

Učesnici "Šarene revolucije" su iz improvizovanog katapulta gađali balonima sa bojom zgradu parlamenta, jer im bliži prilaz spriječavaju policajci i metalne ograde koje su postavljene oko zgrade. Svaki pogodak Sobranja bojom bio je propraćen ovacijama. Demonstranti su ponovi obojili Portu Makedonija (trijumfalnu kapiju), koju su prethodnih dana čistili i simpatizeri VMRO DPMNE.

Kao i prethodnih dana, protest građana koji su nezadovoljni desetogodišnjom vladavinom VMRO DPMNE Nikole Gruevskog počeo je ispred Specijalnog tužilaštva koje se bavi aferom o prisluškivanim razgovorima, u znak podrške toj instituciji.

Poslije protesta, ispred parlamenta demonstranti su došli pred zgradu Vlade Makedonije, gdje su izrazili negodovanje vladavinom VMRO DPMNE bivšeg premijera Nikole Gruevskog.

"Zbogom Nikola", "Zatvor ti ne gine, Nikola", neke su od parola koje su izvikivali građani.

Pred sjedištem vlade emitovane su neke od takozvanih "bombi" - prisluškivanih razgovora koje je prošle godine objavio lider opozicionog SDSM-a Zoran Zaev, u kojima se, kako je tada rekao, čuju glasovi vladajućih funkcionera kako se dogovaraju o kriminalnim poslovima.

Demonstranti u organizaciji građanskog pokreta "Protestujem" traže ostavku predsjednika Đorđa Ivanova, odlaganje izbora zakazanih za 5. jun, jer smatraju da za njih ne postoje uslovi, zatim da vlada podnese ostavku i da se umjesto nje formira ekspertska koja će pripremiti fer i kredibilne izbore. Jedan od zahtjeva je i da nevladine organizacije budu uključene u pregovore o političkom rješavanju krize.

Politička kriza u Makedoniji, koja traje skoro dvije godine, dodatno je zaoštrena odlukom vladajuće koalicije u makedonskom parlamentu da raspiše izbore za 5. jun uprkos protivljenju opozicije, kao i odlukom predsjednika Ivanova da abolira političare povezane s aferom prisluškivanih razgovora.

Kriza je počela kada opozicioni SDSM nije priznao rezultate parlamentarnih izbora zbog čega je odbio da uđe u parlament, optužujući vladajuću VMRO DPMNE da je lažirala izbore.

U junu prošle godine su četiri najveće stranke, VMRO DPMNE Nikole Gruevskog, SDSM Zorana Zaeva, DUI Alija Ahmetija i DPA Menduha Tačija, uz posredovanje SAD i EU, postigle Dogovor iz Pržina, kojim je trebalo da se reši kriza, ali je sprovođenje tog dogovora sada u zastoju, uz međusobna optuživanja suprotstavljenih strana.

Bonus video: