Genocid u Srebrenici: Ove godine identifikovano još 409 žrtava

Do sada je identifikovano ukupno 6.767 žrtava genocida koji počinili pripadnici Vojske Republike Srpske u julu 1995. u Srebrenici
50 pregleda 84 komentar(a)
Ažurirano: 09.07.2013. 15:06h

Tužna povorka s posmrtnim ostacima 409 identifikovanih žrtava srebreničkog genocida prošla je danas kroz Sarajevo na putu ka Memorijalnom centru u Potočarima, gdje će 11. jula biti kolektivno pokopani.

Veliki broj građana izašao je na ulice Sarajeva kako bi odali počast žrtvama srebreničkog genocida.

Među žrtvama identifikovanim u razdoblju 2012/13. najmlađa je beba koja je ubijena istog dana kad je i rođena

Ove godine 11. jula, na 18. godišnjicu genocida u Srebrenici, biće ukopano 409 identifikovanih osoba, među kojima je najmlađa beba koja je ubijena istog dana kad je i rođena.

Povorka se zadržala i ispred zgrade Predsjedništva BiH, a ispraćaju su prisustvovala dva od tri člana Predsjedništva BiH, Željko Komšić i Bakir Izetbegović.

Konvoj će danas oko 17 časova biti dočekan u Memorijalnom centru Potočari, a kolektivna sahrana biće obavljena 11. jula, na 18. godišnjicu zločina.

Do juna identifikovano 6.767 žrtava

Mladićev branilac je pitao Parsonsa da li se DNK analizom može dobiti ikakva informacija o "uzroku i načinu smrti", na šta je svjedok uzvratio - "Ako naš forenzički antropolog pronađe lobanju s rupom od metka, to govori o načinu smrti"

Svjedok optužbe Tomas Parsons izjavio je danas na suđenju Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom da je Međunarodna komisija za nestala lica (ICMP) do juna ove godine identifikovala 6.767 žrtava iz masovnih grobnica povezanih sa padom Srebrenice u julu 1995.

Parsons, koji je forenzički direktor ICMP, precizirao je da jedan broj ostataka ekshumiranih iz grobnica još nije identifikovan i da je ukupno u masovnim grobnicama do sada pronađen 7.001 jedinstveni DNK uzorak.

Optužnica generala Mladića (70), bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske, tereti za genocid nad oko 7.000 srebreničkih Bošnjaka koje je VRS strijeljala u danima poslije zauzimanja Srebrenice, 11. jula 1995.

Žrtve su identifikovane, kako je sudijama rekao Parsons, upoređivanjem DNK ostataka pronađenih u grobnicama sa uzorcima koje su ICMP dali rođaci osoba koje su nestale poslije pada Srebrenice.

Da bi se identifikacija smatrala pouzdanom, potrebno je da se upoređeni DNK uzorci slažu 99,95 odsto, rekao je svjedok, naglašavajući da je u većini slučajeva koje je analizirala ICMP ta podudarnost "mnogo veća".

Mladićev branilac Miodrag Stojanović, za vrijeme unakrsnog ispitvanja, pitao je Parsonsa da li se DNK analizom može dobiti ikakva informacija o "uzroku i načinu smrti", na šta je svjedok uzvratio: "Ako naš forenzički antropolog pronađe lobanju s rupom od metka, to govori o načinu smrti".

Mladićeva odbrana će sjutra završiti unakrsno ispitivanje Parsonsa.

Ratko Mladić optužen je i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje za taoce "plavih šljemova", mirovnih snaga UN-a, 1992-95. godine.

Galerija

Bonus video: