Hrvatska je već donijela odluku o vraćanju obaveznog vojnog roka

Vojni rok bi bio obavezan za sve mladiće posle završene srednje škole, a devojke bi išle ako to žele
61 pregleda 12 komentar(a)
Hrvatska, EU, zastava, Foto: Hrsvijet.com
Hrvatska, EU, zastava, Foto: Hrsvijet.com
Ažurirano: 30.01.2017. 12:10h

Hrvatska je praktično već donijela odluku o vraćanju obaveznog vojnog roka, ali ona još treba da prođe potrebnu proceduru da bi počela da se primjenjuje, piše danas Slobodna Dalmacija.

Hrvatska štampa već neko vrijeme spekuliše o povratku obaveznog služenja vojnog roka, ali zasad nema zvanične potvrde o tome.

Iako splitski dnevnik navodi da konačna odluka još nije doneta, u tekstu se navode pojedinosti. Prema pisanju lista, glavna novosti bi bila da se vojni rok služi tri sedmice ili najviše mjesec dana i to u ljetnjem razdoblju kako bi se postigle uštede prije svega zbog grejanja i skuplje zimske opreme i odjeće.

Vojni rok bi bio obavezan za sve mladiće posle završene srednje škole, a devojke bi išle ako to žele.

List podsjeća da je predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović jedan od najvećih zagovornika povratka obaveznog odlaska u vojsku.

Služenje vojnog roka u Hrvatskoj je ukinuto 2008. godine, najviše iz finansijskih razloga i od tada postoji samo dobrovoljno služenje koje traje 14 sedmica na poligonima Slunj i Gašinci.

Slobodna Dalmacija piše da su se od ukidanja obaveznog vojnog roka "stvari drastično promijenile" i da je "na neophodnost ponovnog odlaska u vojsku upućivala sve komplikovanija sigurnosna situacija u Evropi i hrvatskom susjedstvu", među njima migrantska kriza i terorističke prijetnje.

"Osim toga, u svijetu se, ali i u našem susjedstvu sve ozbiljnije počelo zveckati oružjem, pa i mahati borbenim zastavama. Iz Srbije čak stižu i otvorene prijetnje, premijer Vučić šalje izaslanike koji bez pardona, usred Zagreba, prijete ratom", navodi list i ocjenjuje da se "nagore" promijenilo stanje i u BiH.

Pozivajući se na posljednje ankete u Hrvatskoj, Slobodna Dalmacija piše da je za vraćanje obaveznog vojnog roka od 52 do 54 odsto građana.

Bonus video: