I Srbija na meti ruskih hakera

Iz Majkrosofta je saopšteno da su na meti napada bili nalozi 104 zaposlena u Belgiji, Francuskoj, Njemačkoj, Poljskoj, Rumuniji i Srbiji. Takođe se navodi da je mnoge napade sprovela grupa Stroncijum, koju je Majkrosoft ranije povezivao sa ruskom vladom
1418 pregleda 2 komentar(a)
Majkrosoft smatra da je za napade odgovorna grupa Stroncijum, Foto: Charles Platiau/Reuters
Majkrosoft smatra da je za napade odgovorna grupa Stroncijum, Foto: Charles Platiau/Reuters

Majkrosoft korporacija saopštila je juče da je otkrila hakerske aktivnosti čija su meta demokratske institucije i neprofitne organizacije u Evropi i planira da ponudi svoje usluge pojedinim državama kako bi unaprijedili sajber bezbjednost.

Hakerski napadi su se dogodili u periodu između septembra i decembra 2018, a na meti su se između ostalih našle i organizacije sa sjedištem u Srbiji. Uočeni su i napadi upereni protiv zaposlenih u Njemačkom savjetu za spoljne poslove i evropskih kancelarija Instituta Aspen i Njemačkog Maršalovog fonda.

Iz Majkrosofta je saopšteno da su na meti napada bili nalozi 104 zaposlena u Belgiji, Francuskoj, Njemačkoj, Poljskoj, Rumuniji i Srbiji. Takođe se navodi da je mnoge napade sprovela grupa Stroncijum, koju je Majkrosoft ranije povezivao sa ruskom vladom. Hakeri su se usmjerili na organizacije koje se bave pitanjima transatlantske politike, demokratije, izbornog integriteta koje smatraju vrijednim zato što te organizacije često imaju bliske kontakte sa državnim zvaničnicima.

Vjeruje se da je ta grupa, poznata kao Fensi ber, APT28 i pod drugim nazivima, povezana sa ruskom vojnom obavještajnom službom, a najpoznatija je po tome što je hakovala Demokratski nacionalni komitet za vrijeme američkih predsjedničkih izbora 2016. Grupa je upala u podatke donjeg doma njemačkog parlamenta 2015.

Iz Majkrosofta je saopšteno da će ta kompanija ponuditi usluge jačanja sajber bezbjednosti na 12 novih tržišta u Evropi, uključujući Njemačku, Francusku i Španiju.

Potez Majkrosofta uslijedio je nakon što su društvene mreže poput Fejsbuka i Tvitera uložile napore u cilju jačanja transparentnosti u vezi sa političkim sadržajima i reklamama, i kako bi zaustavile širenje dezinformacija na njihovim platformama.

Bonus video: