Iz Knina poletjelo 2.000 golubova, Dan žalosti u Srbiji i Republici Srpskoj

U manifestaciji Hrvatskog saveza klubova uzgajivača golubova pismonoša "Let slobode" u šest sati ujutro od Loredanovih vrata na kninskoj tvrđavi prema Vukovaru poletjelo je hiljadu golubova pismonoša, a istovremeno je isti broj poletio iz Vukovara prema Dalmaciji
103 pregleda 0 komentar(a)
Oluja Zagreb, Foto: Betaphoto/HINA
Oluja Zagreb, Foto: Betaphoto/HINA
Ažurirano: 05.08.2015. 18:13h

Proslava godišnjice vojno-policijske akcije "Oluja" u Kninu ove godine počela je jutros u Kninu puštanjem 2.000 golubova kao simbola mira i slobode, javljaju hrvatski mediji.

U manifestaciji Hrvatskog saveza klubova uzgajivača golubova pismonoša "Let slobode" u šest sati ujutro od Loredanovih vrata na kninskoj tvrđavi prema Vukovaru poletjelo je hiljadu golubova pismonoša, a istovremeno je isti broj poletio iz Vukovara prema Dalmaciji.

"Iako je razdaljina između Vukovara i Knina 600 ili 700 kilometara, naši golubovi letjeće najbližim putem preko vazdušnog prostora BiH. Lete prosječnom brzinom od 120 kilometara na sat i, zavisno od vremenskih i drugih prilika, golubovi će biti na odredištu za malo više od tri sata" pojasnio je za portal 24sata.hr Marko Đapić, predsjednik Kluba uzgajivača golubova pismonoša Dinara - Knin.

Dan žalosti u Republici Srpskoj

U Srbiji je danas Dan žalosti povodom obiljležavanja Dana sjećanja na stradanje i progon Srba u akciji "Oluja".

Tačno u podne oglasiće se zvona na svim crkvama Srpske pravoslavne crkve i sirene sa signalom za prestanak opasnosti, čime će biti označen minut ćutanja za žrtve ratova od 1991. do 1995. godine.

U crkvi Svetog Marka u Beogradu, povodom obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe, danas u 11 sati biće održan parastos Srbima stradalim u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Parastos će služiti patrijarh srpski Irinej, a prisustvovaće predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, članovi Vlade i Skupštine Srbije.

U Republici Srpskoj je takođe Dan žalosti povodom Dana sjećanja na prognane i stradale Srbe u akciji "Oluja".

Prema odluci vlade RS, na svim zgradama javnih institucija u Republici Srpskoj zastave će biti spuštene na pola koplja, kulturne i sportske manifestacije biće prilagođene datim okolnostima, a javni emiteri su dužni da programsku šemu prilagode Danu žalosti.

Dan žalosti je proglašen u znak sjećanja na stradanja i progon u akciji "Oluja", 1995. godine, kada je iz Krajine protjerano više od 220.000 Srba, dok je gotovo 2.000 ubijeno ili nestalo.

Čanak: Monstruozni pakt Miloševića i Tuđmana traje i danas

Predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je danas da "osovina" koju su započeli pokojni predsjednici Srbije i Hrvatske Slobodan Milošević i Franjo Tuđman, a koja je dovela do plana o podjeli Bosne i Hercegovine i do "Oluje" traje i danas i uskraćuje budućnost građanima na prostoru bivše Jugoslavije.

"U jeku oduševljenja stormprajdom u Zagrebu i crkvenim manifestacijama Nikolić master Tomislava, svi su zaboravili ogromnu ulogu Slobodana Miloševića od prije 20 godina, čiji je pakt sa Franjom Tuđmanom o podjeli Bosne i protjerivanju više stotina hiljada hrvatskih državljana predstavljao jednu od najmonstruoznijih diktatorskih osovina viđenih poslije Drugog svjetskog rata", naveo je Čanak u saopštenju.

Prema njegovim riječima, ta "osovina se vrti i dan danas" i ne dozvoljava da narodi Zapadnog Balkana najzad pronađu svoj mir i put u budućnost.

"Na raskrajcima te osovine politički marginalci još uvijek pronalaze nove i nove žrtve, insistirajući na podjelama, jer je to jedino što u svojoj političkoj impotenciji mogu da ponude i da tako još malo ostanu na vlasti u Hrvatskoj i u Srbiji, njegujući tuđmanovsko-miloševićevske tradicije", naveo je Čanak.

On je ocijenio da bi i u Zagrebu i u Beogradu trebalo podići spomenike Tuđmanu i Miloševiću, a na spomenicima bi u oba grada trebalo da piše ista rečenica: "Nemamo Hrvatsku, nemamo Srbiju, nemamo budućnost".

Bonus video: