Kuči traži pritisak na Beograd zbog sjevera Kosova

Zamjenik premijera Kosova ocijenio je danas da promjenu stanja na sjeveru Kosova gdje žive Srbe koji ne priznaju kosovske institucije treba da pomogne međunarodna zajednica
0 komentar(a)
Ažurirano: 30.07.2012. 14:52h

Zamjenik premijera Kosova Hajredin Kuči je za Radio Slobodna Evropa ocijenio da za integraciju sjevernog dijela Kosova glavnu odgovornost imaju kosovske institucije, ali da bi bez pomoći međunarodne zajednice i saradnje građana, integracija tog dijela bila veoma otežana.

"Na Vladi Kosova i njenim institucijama je glavna odgovornost, ali i KFOR i Euleks treba da obezbijede siguran ambijent za uspostavljanje reda i zakona. Takođe, potreban je i rad Vašingtona i Brisela u diplomatskom smislu radi pritiska na zvanični Beograd", ocijenio je on.

Načelnik Kosovsko-mitrovačkog okruga Radenko Nedeljković ocijenio je da kosovske institucije ne mogu da obezbijede mir i sigurnost za građane na Kosovu, kao ni ekonomski razvoj, prosperitet i veći standard.

"Zbog toga ne želimo da se odričemo nečega što nam omogućava mnogo kvalitetniji i bolji život i veći standard, da gubimo tako nešto, a da dobijemo neizvjesnost", kazao je Nedeljković, koga prištinske vlasti smatraju šefom jedne od beogradskih parlalenih institucija na Kosovu koje treba ukinuti.

Mišljenje analitičara

Prištinski analitičar Špend Kursani ocijenio je da strategiju za sjever Kosova, gdje žive Srbi, moraju da urade prištinske vlasti jer međunarodna zajednica za to nema vremena, a ni energije.

"Kosovskim institucijama je potreban stav oko toga šta je potrebno sjeveru i kako to realizovati", kazao je Kursani i dodao da postoji mogućnost da, ako neko drugi sačini plan umjesto Prištine, sudbina sjevera koji ne priznaje kosovske institucije bude u rukama tog autora plana.

Kursani je ocijenio da treba ukloniti i paralelne bezjbednosne strukture Srbije na sjeveru Kosova, za koje Beograd tvrdi da ne postoje u Pokrajini od dolaska međunarodnih misija 1999. godine.

"Kosovo ne može samo da ukloni te paralelne strukture, ali može zauzeti stav - da ne ulazi u razgovore o sjeveru Kosova. U tom slučaju, bolje je da sjever ostane zamrznut konflikt jedno vrijeme, nego da se uđe u razgovore sa Srbijom o predaji sjevera", kazao je Kursani.

Galerija

Bonus video: