Makedonci biraju predsjednika i parlament

Na osmim po redu parlamentarnim izborima, koji su istovremeno i treći vanredni, poslanici će biti birani po proporcionalnom principu, a biće zastupljena i dijaspora
0 komentar(a)
Ažurirano: 27.04.2014. 08:11h

U Makedoniji su jutros u 07.00 časova otvorena biračka mjesta, na kojima će građani birati poslanike Sobrania, kao i predsjednika države.

Na osmim po redu parlamentarnim izborima, koji su istovremeno i treći vanredni, poslanici će biti birani po proporcionalnom principu, a biće zastupljena i dijaspora.

U drugom krugu predsjedničkih izbora takmičiće se aktuelni šef države Đorđo Ivanov, kandidat koalicije okupljene oko VMRO-DPMNE, a protivkandidat mu je Stevo Pendarovski iz koalicije koju predvodi SDSM.

Očekuje se da će prvi preliminarni rezultati biti objavljeni u roku od 12 sati od zatvaranja biračkih mjesta, a konačni u roku od 24 sata.

Teritorija Makedonije je podijeljena na šest izbornih jedinica i iz svake se bira po 20 poslanika, tri poslanika se biraju iz dijaspore, po jedan iz tri izborne jedinice: Evropa i Afrika, Sjeverna i Južna Amerika i Australija i Azija.

Pravo glasa na prijevremenim parlamentarnim izborima ima ukupno 1.780.128 građana.

Teritorija Makedonije je podijeljena na šest izbornih jedinica i iz svake se bira po 20 poslanika, tri poslanika se biraju iz dijaspore, po jedan iz tri izborne jedinice: Evropa i Afrika, Sjeverna i Južna Amerika i Australija i Azija

Ivanov je u prvom krugu dobio 51,8 odsto, a Pendarovski 36,3 odsto.

Penderovski se nada podršci Albanaca, jer smatra da im je on privlačnija opcija od konzervativnog Ivanova, pa ih je zato pozvao da u nedjelju na izbore izađu u što većem broju.

Ivanov s druge strane vjeruje u izbornu pobjedu VMRO-DPMNE i njihovog predsjedničkog kandidata. Njegov partijski kolega i aktuelni premijer Nikola Gruevski takođe vjeruje u dvostruku pobjedu VMRO-DPMNE, kao i da će ta stranka osvojiti najmanje 62 od ukupno 123 poslanička mjesta u Sobranju.

Poznavaoci prilika ne očekuju da će prijevremeni parlamentarni i redovni predsjednički izbori donijeti bilo šta novo na makedonskoj političkoj sceni. Ivanov će najvjerovatnije osvojiti novi mandat, a vladajuća VMRO-DPMNE premijera Nikole Gruevskog će zadržati prevlast u parlamentu.

Prema pisanju makedonskih medija, teško je pretpostaviti kako će se u nedjelju ponašati Albanci, čiji broj u Makedoniiji nije zanemarljiv. Oni, naime, čine oko četvrtinu stanovništva od ukupno dva miliona.

Prema istraživanjima Instituta Dimitrija Čupovskog, VMRO-DPMNE će dobiti 63 mandata, socijaldemokrati 31, a ostala će mjesta podijeliti dvije albanske stranke - DUI Ali Ahmetija i znatno "tvrđi" Demokratska partija Albanaca (DPA) Menduha Tačija.

Među siromašnijim zemlja u Evropi

Inače, tokom protekih osam godina izgledi Makedonije za pridruživanje NATO-u i Evropskoj uniji su zamrzuti zbog dugogodišnjeg nesporazuma s Grčkom o imenu Makedonije.

Makedonija je jedna od, kako procjenjuju strane agencije, najsiromašnijih zemalja u Evropi. BDP po stanovniku iznosi 35 odsto prosjeka EU, prosječna plata je 345 eura, dok je stopa nezaposlenosti premašila 28 odsto.

VMRP-DPMNE je dosada bila na vlasti sa DUI čime je u velikoj mjeri održavana kontrola napetosti između makedonske većine i albanske manjine čija je pobuna 2001. godine dovela zemlju gotovo na ivicu građanskog rata.

"Ozbiljno smo zabrinuti za slobodu govora. Samocenzura je rasprostranjena zbog povećanog političkog pritiska sa kojim se novinari suočavaju. Vlasnici medija su u velikoj mjeri vezani za politiku"

"Ozbiljno smo zabrinuti za slobodu govora. Samocenzura je rasprostranjena zbog povećanog političkog pritiska sa kojim se novinari suočavaju. Vlasnici medija su u velikoj mjeri vezani za politiku, rekao je visoki zapadni diplomata za Rojters.

Izbori u Makedoniji privlače i pažnju stranih medija, pa tako švajcarski Nojezurihercajtung makedonskog premijera naziva "malim diktatorom", prenio je albanski portal Balknveb. Kako se navodi, list Makedoniju opisuje kao "slabu državu" u kojoj partije na vlasti koriste institucije za stalno vođenje ideološke kampanje, za sudstvo kaže da je pod dominacijom države, a opozicija je, dodaje se, uspiešno marginalizovana.

"Vlada Gruevskog se oslanja na tri stuba: stvaranju ideje da Makedonija ima spoljne i unutrašnje neprijatelje, stvaranju pompezne priče o makedonskom društvu, kao i potpunoj kontroli medija i institucija", piše list.

Grčka Ta Nea, pozivajuće se na skopske analitičare, tipuje na pobjedu VMRO-DPMNE i koaliciju te partije sa Ahmetijevom DUI koja, kako se navodi, navodno ima očiglednu prednost Tačijevom DPA.

Galerija

Bonus video: