Mostarski skok bez aplauza: 21 godina od rušenja simbola grada

Ni ove godine obilježavanju godišnjice rušenja nije prisustvovao niko iz Gradske uprave Grada Mostara. Gradska uprava Mostara obilježava samo dan kad je Stari most obnovljen, 23. jul, 2004.
119 pregleda 4 komentar(a)
Stari most, Mostar, skokovi, Foto: Jasna Kalač
Stari most, Mostar, skokovi, Foto: Jasna Kalač
Ažurirano: 09.11.2014. 11:23h

Na današnji dan, 9. novembra 1993. godine srušen je Stari most u Mostaru, remek djelo osmanske rane arhitekture na Balkanu i jedan od najpoznatiji spomenika u Evropi. Klub skakača u vodu "Mostari", kao i svake godine, obilježio je godišnjicu rušenja Starog mosta u 10 sati i 16 minuta, kada se svod Starog mosta srušio u Neretvu.

Uz zvuke sirene za uzbunu građani Mostara bacanjem ljiljana sa Starog mosta u rijeku Neretvu simbolično su obilježili rušenje mosta. Ovogodišnja "čast" da skoči sa Starog mosta pripala je Adisu Bašakajilu, koji je izveo tradicionalni skok bez aplauza, piše Klix.ba.

Ni ove godine obilježavanju godišnjice rušenja nije prisustvovao niko iz Gradske uprave Grada Mostara. Na pitanje zašto je tako, gradonačelnik Ljubo Bešlić je nedavno izjavio: "Mislim da se ti događaji otprilike pokušavaju konotirati da je neko nešto učinio, da se krivica na jedan narod svede, što ne mislim da je apsolutno dobro".

Gradska uprava Mostara obilježava samo dan kad je Stari most obnovljen, 23. jul, 2004.

Vječiti simbol grada na Neretvi sagrađen je između 1557. i 1566. godine. Njegovu gradnju je naručio Sulejman Veličanstveni jer je bilo potrebno zamijeniti stari drveni viseći most. Građenje je povjereno Mimaru Hajrudinu, istanbulskom arhitekti i učeniku čuvenog Mimara Sinana. Iako je malo zvaničnih podataka o njegovoj gradnji, pouzdano se zna da je most bio najveća lučka konstrukcija na svijetu i jedan od najvećih graditeljskih poduhvata tog vremena.

Legenda kaže da je Hajrudin most morao da sagradi pod prijetnjom smrću. Navodno je on na dan skidanja drvene konstrukcije pobjegao iz Mostara iz straha da će se luk raspasti, a Sulejman svoj bijes iskaliti na graditelju.

Luk je napravljen od kamena tenelija. Visina svoda je 28,7 metara, odnosno 21 metar iznad nivoa rijeke Neretve. Za čuvare mosta izgrađene su dvije kule, Halebija i Tara, koje su tokom turske vladavine služile kao skladište za oružje.

Nakon 427 godina, koliko je stajao iznad Neretve spajajući dvije njene obale, 9. novembra 1993. u jutarnjim satima srušio se u Neretvu prilikom tenkovskog granatiranja u sukobu između HVO i Armije RBiH. Ponovno je obnovljen i svečano otvoren 23. jula 2004. godine. Godinu dana kasnije ušao je zajedno sa starom jezgrom grad na UNESCO-ovu listi zaštićenih spomenika.

Bonus video: