Pendarovski: Da nisam predsjednik, iselio bih se iz svoje države

"Niko nije lud da traći svoj život u kom godinama treba da se pregovara o poglavljima, a prosječna plata u mojoj državi je 400 eura", kazao je predsjednik S. Makedonije
2307 pregleda 1 komentar(a)
Pendarovski (skroz lijevo) na četvrtom Regionalnom forumu mladih lidera, Foto: AP
Pendarovski (skroz lijevo) na četvrtom Regionalnom forumu mladih lidera, Foto: AP
Ažurirano: 23.11.2019. 12:30h

Predsjednik Sjeverne Makedonije, Stevo Pendarovski, rekao je danas u Novom Sadu da bi se iselio iz svoje države da nije predsjednik, jer "niko nije lud da traći svoj život u kom godinama treba da se pregovara o poglavljima, a prosječna plata u mojoj državi je 400 eura".

On je rekao da se situacija u regionu neće mnogo razlikovati za dvije godine, ali da države mogu da prosperiraju samo ako koriste domaće resurse.

"Mali Šengen je jedna inicijativa, ali ona neće promijeniti mentalitet ljudi. Za dvije godine bićemo potpuno zavisni od koncepta Evropske unije", rekao je Pendarovski na četvrtom Regionalnom forumu mladih lidera.

Predsjednik Sjeverne Makedonije rekao je da će proces proširenja EU potrajati jer "imamo informaciju da će u državama članicama biti mnogo problema" zbog nove metodologije koju je predložila Francuska.

"Ako pokušavamo da na Balkanu napravimo malu EU, onda imamo šanse da zadržimo mlade ljude ovdje i transformišemo naše društvo, ali istinski, ne birokratski", rekao je Pendarovski.

Na Regionalnom forumu mladih lidera u Novom Sadu učestvuju i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i predsjednik Slovenije Borut Pahor.

Pendarovski boravi u dvodnevnoj posjeti Srbiji, koja se završava danas, a u okviru koje se juče sastao sa predsjednikom Srbije Aleksandom Vučićem, premijerkom Anom Brnabić, predsjednicom Skupštine Majom Gojković, predsjednikom Privredne komore Srbije Markom Čadežom i privrednicima.

Vučić: Pokažimo da želimo da radimo zajedno, umjesto da se bijemo

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da se region ispraznio jer ljudi, i to ne više samo mladi već i oni između 40 i 50 godina, odlaze i da im treba, kako bi se to usporilo i zaustavilo, ponuditi ambijent da "shvate da više u regionu nećemo da se bijemo već da želimo da radimo zajedno".

On je rekao da ljudi ne odlaze zato što su gladni već traže bolju budućnost.

"Naš najveći problem je što ne uspijevamo da in ponudimo srećnu perspektivu", rekao je Vučić i istakao da to podrazumijeva bolju sveobuhvatnu atmosferu u društvu.

Prema njegovim riječima, to je rezultat loših politika u regionu iz prošlosti "iz kojih ne uspijevamo da izađemo", jer se to vidi i u prigovorima da se mini Šengenom pravi Velika Srbija ili Velika Albanija.

"Uzalud se Rama ubi objašnjavajući da ne pravi Veliku Srbiju", rekao je Vučić, navodeći da je jako ponosan na inicijativu Sjeverne Makedonije, Albanije i Srbije.

On je rekao da je ljudima na ovom području problem i samopouzdanje jer misle da "sunce tuđeg neba bolje sija nego domaće" i kad se uvjere da nije tako sramota ih da se vrate u svoju državu.

"Vidim ja da nije svima u Evropi drago zbog te inicijative naše tri zemlje, kako smo se drznuili da sami nešto radimo. Kada budemo pokazali svima da nismo kreteni i da smo u stanju da sjednemo za isti sto sami i dogovaramo se, onda ćemo i narodu vratiti samopouzdanje i vjeru građanima da ostanu u svojim država i da imaju budućnost", rekao je Vučić.

On je, govoreći o odlasku stanovništva, rekao da u Srbiji nema više od 6,5 miliona stanovnika, na Kosovu ne više od 1,2 miliona, a u Hrvatskoj ne više od 3,2 miliona.

Bonus video: