Poplave u BiH odnijele četiri žrtve

Ministarstvo bezbjednosti BiH opšte stanje u djelovima zemlje pogođenim poplavama i dalje opisuje kao kritično, ali ističe da vodostaji rijeka polako opadaju
92 pregleda 15 komentar(a)
Ažurirano: 16.05.2014. 21:50h

Poplave u Bosni i Hercegovini odnijele su i četvrtu žrtvu.

Kako prenosi radio Slobodna Evropa živote su izgubile osobe na području Dvorova kod Bijeljine, Srpca, kada je osoba nastradala usljed prevrtanja čamca; na području Vlasenice, usljed klizišta; i u okolini Bratunca, kada je u četvrtak smrtno stradao penzioner.

Plavni talas koji je u petak podigao nivo rijeke Vrbas na više od sedam metara zahvatio je i područje Banje Luke gdje je voda prodrla u desetine kuća u prigradskim mjestima, odnijela tri pješačka mosta, a zbog oštećenja na trafostanicama bez struje je ostalo više od 8.000 ljudi.

Nove poplave bilježe se i u sjeverozapadnoj Bosni, gdje je na bihaćkom području voda koja se izlila iz rijeka Sane i Sanice poplavila središte Ključa, a slično je i u Sanskom Mostu, prenijela je agencija Hina.

Ministarstvo bezbjednosti BiH opšte stanje u djelovima zemlje pogođenim poplavama i dalje opisuje kao kritično, ali ističe da vodostaji rijeka polako opadaju.

Potvrđeno je da su opštine Maglaj i Doboj potpuno pod vodom te da je prekinuta putna komunikacija do tih gradova.

Nivo rijeke Bosne na području Doboja počeo je da opada, a u gradu su nastavljene akcije spašavanja stanovništva zarobljenog u stambenim zgradama i dostava hrane i vode.

U Maglaju je nivo Bosne manja za 30-ak santimetara ali grad, uključujući i sami centar, i dalje je pod vodom a iz njega su na sigurno evakuisane na stotine civila.

Kritičnim se opisuje i stanje u opštinama Šekovići, Zvornik, Bratunac, Srebrenica, Kotor Varoš, Petrovo, Mrkonjić Grad, Sapna, Gračanica, Gradačac, Kakanj, Olovo, Breza, Visoko, Zenica, Kladanj, Tuzla, Banovići, Lukavac.

Nešto bolje stanje u odnosu na prethodni dan je u Srebrenici i Bratuncu u istočnoj Bosni, ali i dalje je izuzetno teško u sjevernim gradovima poput Bjeljine i Tuzle gdje se poplavljene kuće broje u hiljadama.

Od jutros se dramatično pogoršava stanje u opšinama koje gravitiraju slivu rijeke Save.

Iako se očekivao dolazak vodenog talasa rijekom Bosnom u Savu, količina vode je tolika da je riječna korita ne mogu primiti.

Voda je tako ugrozila Bosanski Šamac, gdje je takođe rijeka počela da plavi kuće.

Ministarstvo bezbjednosti upozorilo je da su poplave pokrenule velik broj klizišta zbog čega je blokiran veći broj magistralnih i regionalnih puteva, brojni mostovi su urušeni, a neki djelovi gradova i naselja su bez struje i pitke vode.

Klizišta i poplave blokirale su neke od ključnih magistralnih saobraćajnica koje vode od Sarajeva prema sjeveru Bosne.

Zbog teškog stanja u zemlji prekinuta je nastava na cijeloj teritoriju Republike Srpskem kao i u Zeničko-dobojskoj i Tuzlanskoj županiji u Federaciji BiH.

Nekoliko zemalja članica EU-a odgovorilo je na hitne pozive Bosne i Hercegovine da im se pomogne u borbi s posljedicama poplava.

BiH je dobila i pomoć u helikopterima i motornim čamcima za evakuaciju ljudi i dostavu hrane, ljekova i vode ugroženima.

Vanredno stanje u više mjesta u Hrvatskoj

Zbog oblinih kiša i visokog vodostaja rijeke Save donijeta je odluku o proglašenju vanrednog stanja za područje Grada Županije i posavskih opština Štitar, Bošnjaci, Drenovci, Vrbanja i Gunja.

Vodostaj rijeke Save u mjestu Županja oko 21 sat iznosio je 1.071 centimetar sa tendencijom daljeg rasta.

U posljednja 24 sata vodostaj rijeke Save kod Županje narastao je više od 3,5 metara.

Galerija

Bonus video: