Skoplje: Sud odbio da odredi pritvor osumnjičenima za namještanje izbora

Jedan od osumnjičenih je i Edmond Temelko, gradonačelnik Pusteca, opštine u Albaniji u kojoj vlast ima makedonska manjina. Prema Specijalnom tužilaštvu, stanovnici iz te opštine su na izborima 2012. u organizaciji VMRO DPMNE nezakonito glasali uz lažne lične karte
61 pregleda 0 komentar(a)
Makedonija izbori, Foto: Reuters
Makedonija izbori, Foto: Reuters
Ažurirano: 13.02.2016. 16:46h

Sudija Osnovnog suda u Skoplju odbio je danas zahtjev makedonskog specijalnog tužilaštva da odredi pritvor osumnjičenima u slučaju "Titanik", u kojem su za namještanje izbora osumnjičena i dva bivša ministra i najbliža saradnika lidera vladajuće VMRO DPME, bivšeg premijera Nikole Gruevskog.

To specijalno makedonsko tužilaštvo za slučaj prisluškivanih razgovora najavilo je žalbu na tu odluku, ocijenivši na svom Tviter nalogu da je Krivični sud propustio priliku da se upiše u istoriju Makedonije.

Tužilaštvo je juče pokrenulo istragu protiv bivše ministarke unutrašnjih poslova Gordane Jankulovske, bivšeg ministra za saobraćaj i veze Mileta Janakijevskog i još nekoliko osoba koje se sumnjiče za zločinačko udruživanje kako bi lažirali izbore 2012. godine. To je prvi slučaj koji je pokrenulo Specijalno tužilaštvo i nazvan je "Titanik", a povezan je sa sa kriminalizacijom izbornog procesa.

Jedan od osumnjičenih je i Edmond Temelko, gradonačelnik Pusteca, opštine u Albaniji u kojoj vlast ima makedonska manjina. Prema Specijalnom tužilaštvu, stanovnici iz te opštine su na izborima 2012. u organizaciji VMRO DPMNE nezakonito glasali uz lažne lične karte.

Temelko i Janekijevski su juče i noćas bili na razgovoru kod istražnog sudije u Sudu Skoplje jedan, a zgradu suda su napustili oko tri časa i 30 minuta.

Bivša ministarka policije Gordana Jankulovska i sekretar Vlade Makedonije Kiril Božinovski pojaviće se pred sudijom u ponedjeljak. Oni su dostavili avionske karte kao dokaz da nisu u Makedoniji i potvrdili da će doći kada im sud zakaže.

Zamjenica specijalnog tužioca Fatmine Fetai je rekla da je istraga otvorena zbog zločinačkog udruživanja, povrede biračkog prava, slobode birača, potkupljivanja na izborima i glasanju i za uništavanje izbornih materijala i zlopotrebu javnog novca za izbornu kampanju.

Prema Specijanom tužilaštvu, grupa je napravila plan za pridobijanje glasača preko Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i preko drugih osoba, kao i za dovođenje ljudi iz inostranstva (Pusteca) na glasanje.

Ministarstvo za unutrašnje poslove je, navodi se, uključilo cijelu svoju strukturu da sastavi birački spisak u interesu vladajuće strukture. Na tome je bio angažovan veliki dio kapaciteta MUP-a pri čemu su pogaženi zakoni i napravljen je upad u birački spisak.

Specijalno tužilaštvo, na čijem čelu je tužiteljka Katica Janeva, deio je Dogovora iz Pržina o prevazilaženju političke krize i formirano je da se bavi prisluškivanim razgovorima i kriminalnim radnjama koje iz njih proističu.

Aferu prisluškivani razgovori pokrenuo je lider opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije Zoran Zaev, koji je mjesecima prošle godine javno emitovao prisluškivane razgovore za koje tvrdi da je neovlašćeno snimala vlast i da dokazuju namještanje izbora, zloupotrebu vlasti i korupciju.

Specijalno tužilaštvo formirano je u novembru, a izbor Janeve su u početku podržavale sve četiri stranke potpisnice Dogovora iz Pržina. U međuvremenu su vladajuća VMRO DPMNE i mediji bliski vlasti počeli da izražavaju nezadovoljstvo radom Janeve i pokrenuli kampanju protiv nje i njenog tima, tvrdeći da radi za opoziciju.

Bonus video: