Tadić: Prema Kosovu je potreban tihi rad, a ne patriotski nastup

Način na koji je zvanični Beograd u prošlosti tretirao pitanje Kosova i Metohije suprotan interesima Srbije i srpskog naroda
75 pregleda 0 komentar(a)
Boris Tadić, Foto: Rojters
Boris Tadić, Foto: Rojters
Ažurirano: 02.06.2011. 19:36h

Predsjednik Srbije Boris Tadić ocijenio je da je način na koji je zvanični Beograd u prošlosti tretirao pitanje Kosova i Metohije suprotan interesima Srbije i srpskog naroda, i da su neophodni nekonvencionalni iskoraci u toj politici, što bi stvarilo šanse da se pronađe neko novo rješenje.

Tadić u razgovoru sa piscem Svetislavom Basarom, objavljenom u magazinu „Status“, naveo da treba pokušati stvari mijenjati tihim, ali upornim radom, umjesto „velikim patriotskim“ nastupom, prenio je FoNet.

„Moj način je tihi i uporni rad. Da pokušamo da pomjerimo stvari i da mijenjamo pristup Kosovu, korak po korak. To važi i za sve drugo, to važi čak i za kulturu političkog dijaloga“, kazao je.

Prema njegovim riječima, postoje sve bitne pretpostavke da se uspostavi jedna redefinisana politika o Kosovu: „Čak i kada je u pitanju Evropa, koju problem Kosova tišti... I rezolucijom u Generalnoj skupštini UN mi smo zadržali ono što se zove legitimni nacionalni interes“.

„To je pitanje identiteta, pitanje kulture, jer ispod površine borbe za integritet Srbije, i s druge strane, takozvane nezavisnosti Kosova, krije se, u stvari, pokušaj otimanja srpskog nacionalnog identiteta“, napomenuo je Tadić i podsjetio na diskusiju poslije izjave Ivice Dačića, koja „samo svjedoči o tome da su legitimizovani različiti pristupi Kosovu“.

Drugačije nema izlaza

„Doskora, nije se smjelo govoriti o nekoliko modaliteta pristupu Kosovu i Metohiji, postojao je samo jedan jedini, koji je nepromjenljiv i, valjda, izgrađen od tog vječnog kamena“, podsjetio je Tadić i zaključio da je Srbija napravila „mnogo nekonvencionalnih iskoraka u toj politici, što stvara šanse da se pronađe neko novo rješenje“.

S druge strane, dodao je, „imamo međunarodnu zajednicu koja svoju politiku čini još rigidnijom“, misleći na blok zemalja velikih zagovornika kosovske nezavisnosti.

„Ispada da je, u stvari, to jedna nova dogma, koja je nepromjenjiva, kao i svaka dogma“, ocijenio je Tadić.

„Ja sam duboko ubijeđen da reforma pristupu Kosovu, jedan nekonvencionalan pristup, inventivan, fleksibilan, pragmatičan, racionalan, kreativan na kraju, nas vodi prema šansi da jednom i proizvedemo nešto kvalitetno u Srbiji i prodamo na nekom tržištu“, istakao je Tadić zaključivši da bi svaki drugačiji pristup značio, u stvari, slamanje života - i za Albance i za Srbe, nemanje izlaza.

Bonus video: