Vrhovni sud: Subotić nezakonito oslobođen

Tužilaštvo je upozoravalo da se namjerno odugovlači slučaj ne bi li zastario, a okrivljeni prošli nekažnjeno
112 pregleda 14 komentar(a)
Stanko Subotić, Foto: Arhiva "Vijesti"
Stanko Subotić, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ažurirano: 13.06.2016. 18:03h

Najviša sudska instanca odlučivala je po zahtjevu za zaštitu zakonitosti Republičkog javnog tužilaštva koje se žalilo na oslobađajuću presudu kontroverznom biznismenu Stanku Subotiću.

Apelacioni sud odbacio je brojna dokumenta koja su dokazivala umiješanost Subotića u šverc cigareta uz obrazloženje da fotokopije dokumenata ne mogu da budu dokaz na sudu. Vrhovni sud svojom presudom ustanovio je da nije bilo osnova da se odbace te kopije dokumenata.

„Ako je original isprave uništen, nestao ili ga nije moguće pribaviti, može se pribaviti kopija isprave. Po ocjeni Vrhovnog kasacionog suda nije propisano da isključivo ovjerena fotokopija isprave može imati karakter dokaza“, navodi se u presudi Vrhovnog suda.

Subotiću ne može ponovo da se sudi, ali može da se postavi pitanje odgovornosti sudija članova veća koji su dokaze isključili iz postupka i omogućili mu da izbjegne odgovornost.

Apelacioni sud je krajem prošle godine oslobađajućom presudom okončao postupak koji je trajao sedam godina.

U obrazloženju, sud je naveo da je slučaj jednim dijelom zastario, a za drugi dio optužnice za koji nije bio istekao rok za suđenje – nije bilo dovoljno dokaza i pritom odbacio pomenutu dokumentaciju.

Prije nego što je donijeta ova presuda, sud je međutim gotovo čitavu godinu odugovlačio početak postupka – što je i dovelo do zastarenja.

Tužilaštvo je upozoravalo da se namjerno odugovlači slučaj ne bi li zastario, a okrivljeni prošli nekažnjeno.

Subotić je prvobitno bio osuđen presudom Specijalnog suda iz 2011. na šest godina zatvora kao organizator šverca cigareta 1995. i 1996. godine, čime je država oštećena za 30 miliona eura.

Apelacioni sud je ovu presudu ukinuo 2013. i slučaj vratio na početak. Ponovno suđenje trajalo je godinu dana i u julu 2014, svi optuženi su oslobođeni zbog nedostatka dokaza, a za pojedina djela nastupila je zastarjelost krivičnog gonjenja.

Tako je riješio i Apelacioni sud i stavio tačku na postupak.

Ponovno suđenje Subotiću obilježile su brojne kontroverze. Kako je KRIK ranije pisao, pojedini iskazi svedoka su mijenjani, a pojavili su se i novi dokazi.

Tako se u kancelariji sudije pojavio izvjesni Jordan Ristovski iz Makedonije i dostavio nova dokumenta koja su navodno dokazala da Subotić nije vlasnik firmi preko kojih su švercovane cigarete, već tadašnja vojska Jugoslavije.

Vojska se povodom ovih navoda nije oglasila, dok je tužilaštvo ta dokumenta proglasio falsifikatima s obzirom da je jedan od potpisnika preminuo prije datuma koji se pojavljuje na dokumentu.

Glasa za Vučića

Subotić je tokom procesa živio u Švajcarskoj koja nije željela da postupi po Interpolovoj potjernici i isporuči ga Srbiji.

Biznismen se branio u medijima tvrdeći da je postupak protiv njega namješten, a da je to uradila prethodna vlast na čelu sa Demokratskom strankom.

Nakon pada ove političke partije i dolaskom Srpske napredne stranke, Subotiću je krenulo nabolje. Omogućeno mu je da se vrati u Srbiju i brani se sa slobode, a zatim je oborena i presuda.

Subotić je u javnosti negirao da je blizak novoj vlasti koju predvodi Aleksandar Vučić. Rekao je da samo glasa za Vučića.

Vučić je u intervjuu za KRIK takođe negirao da ima ikakav kontakt s ovim kontroverznim biznismenom. Rekao je da Subotić „nikada, nijedan jedini dinar“ nije uplatio Srpskoj naprednoj stranci.

Tvrdi i da se nikada nije sreo s njim – jednom su u isto vrijeme boravili u hotelu „Ric“ u Parizu, ali nisu bili u istom društvu.

„Nemamo apsolutno nikakav kontakt“, rekao je premijer.

Premijer Crne Gore Milo Đukanović, s druge strane, otvoreno je govorio o svom prijateljstvu sa Subotićem.

Ova dva prijatelja bila su u Italiji optužena za učešće u međunarodnom švercu cigareta, ali je italijansko tužilaštvo odustalo od gonjenja.

Izvor: KRIK

Bonus video: