Američki zvaničnici na crnoj listi Rusije

Na crnoj listi su i senatori Meri Landrije, Džon Mekejn i Danijel Kouts.
54 pregleda 37 komentar(a)
Ažurirano: 20.03.2014. 21:11h

Proruske grupe zauzele dva ukrajinska vojna broda, a Ukrajina saopštila da njene trupe na Krimu dobijaju prijetnje otkako EU razmatra nove sankcije Rusiji.

Napetost u tom regionu i dalje je visoka, uprkos oslobađanju ukrajinskog mornaričkog komandanta kog su prethodno držale proruske snage, prenosi Asošiejted Pres (AP).

Po riječima fotografa AP-a sa mjesta događaja, prilikom zauzimanja korvete "Kmelnicki" u Sevatstopolju došlo je do pučnjave, ali nije bilo žrtava.

Pored toga, proruske snage takođe su zauzele brod "Luck", a ukrajinsko Ministarstvo odbrane još se nije oglasilo povodom tih događaja.

Zamjenik ukrajinskog ministra odbrane Leonid Polijakov optužio je ruske trupe da konstantno prijete da će napasti vojne baze u kojima su ukrajinske trupe, prenijela je novinska agencija Interfaks.

Moskva uzvraća udarac

Kako je saopštilo Ministarstvo, riječ je o recipročnom odgovoru na američke sankcije protiv ruskih zvaničnika, a na spisku onih koji će biti obuhvaćeni sankcija su i pomoćnici predsjednika Sjedinjenih Američkih Država SAD Danijel Pfajfer i Bendžamin Rods i zamjenik pomoćnika predsjednika SAD za nacionalnu bezbjednost Kerolin Etkinson, kao i predsjednik Predstavničkog doma američkog Kongresa Džon Bejner.

Na crnoj listi su i senatori Meri Landrije, Džon Mekejn i Danijel Kouts.

"Ne treba da bude bilo kakvih sumnji- na svaki neprijateljski napad SAD, Moskva će imati adekvatan odgovor", poručuju iz Ministarstva spoljnih poslova Rusije

U saopštenju Ministarstva se navodi da SAD ne žele da priznaju očigledno - da su stanovnici Krima demokratskim putem i potpunosti u skladu sa međunarodnim pravom i Poveljom UN izglasali prisajedinjenje Rusiji.

"Ne treba da bude bilo kakvih sumnji- na svaki neprijateljski napad SAD, Moskva će imati adekvatan odgovor", poručuju iz Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

Odluka Moskve uslijedila je nekoliko minuta pošto je američki predsjednik Barak Obama izjavio da SAD uvode nove sankcije Rusiji.

Obama je prethodno, prije dva dana, potpisao ukaz o uvođenju sankcija visokim ruskim zvaničnicima, među kojiima su predsjednica gornjeg doma parlamenta Valentina Matvijenko, vicepremijer Dmitrij Rogozin, savjetnik ruskog predsjednika Sergej Glazjev, pomoćnik predsjednika Vladislav Surkov, poslanici Dume Elena Mizulina i Leonid Slucki, senator Andrej Klišas.

Pored toga, Vašington je uveo sankcije predsjednicima krimske skupštine i vlade Sergeju Aksjonovu i Vladimiru Konstantinovu, smijenjenom ukrajinskom predsjedniku Viktoru Janukoviču i lideru pokreta Ukrajinski izbor Viktoru Medvedčuku.

EU šalje posmatrače u Ukrajinu?

EU razmatra mogućnost da što prije pošalje nekoliko stotina međunarodnih posmatrača u Ukrajinu, izjavio je u Briselu diplomata koji nije želio da bude imenovan.

Ta inicijativa bi ponovo uvjerila "ostatak svijeta i druge države susjede Ukrajine, da nijedna manjina danas nije progonjena, da nema pogroma u Ukrajini, iako je tako navedeno u pojedinim člancima i političkim deklaracijama", izavio je taj diplomata, prenio je AFP.

Misija bi trebalo da bude poslata "što prije" i izvan normalnog okvira Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS), naveo je diplomata i objasnio da je to zbog toga što je Rusija, inače članica OEBS, uložila veto na slanje posmatrača ili je postavljala nepihvatljive uslove.

Misija bi trebalo da bude poslata "što prije" i izvan normalnog okvira Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS)

"Ideja je da se pošalje misija u kojoj bi bilo nekoliko stotina ljudi koji bi bili razmješteni u svim djelovima Ukrajine pod okriljem EU, koji bi posvjedočili da nema legitimnih razloga za vojnu intervenciju na terenu", rekao je neimenovani diplomata u Briselu.

O ovoj ideji će biti riječi tokom dvodnevnog samita šefova država i vlada zemalja članica EU.

Usvojen Sporazum o pripajanju Krima, Rusija pojačava vojsku

Rusija će pojačati vojno prisustvo na Krimu radi zaštite poluostrva od spoljnih prijetnji, izjavio je zamjenik ministra odbrane Jurij Borisov, prenio je Itar tass.

"Biće neophodno razviti vojnu infrastrukturu na poluostrvu sa ciljem da Krim dobro reprezentuje Rusku Federaciju i bio zaštićen od svih mogućih prijetnji", rekao je Borisov.

Ukrajinski graničari na Krimu koji je pod kontrolom ruske vojske, započeli su u međuvremenu razmještanje u regionima u unutrašnjosti, prenio je Rojters.

"Započeli smo postepeno razmještanje naših službenika na teritoriji regiona Kerson i Mikolajev", potvrdio je Pavlo Šušolin, zamjenik šefa granične službe na konferenciji za štampu, prenosi Rojters.

On je dodao da oko 1.000 civila je do sada napustilo Krimsko poluostrvo.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je u utorak potpisao nacrt zakona o pripajanju Krima Rusiji, pošto je formalno obavijestio ruski parlament o zahtjevu Krima za ujedinjenje sa Rusijom.

Donji dom ruskog parlamenta usvojio Sporazum o pripajanju Republike Krim i grada Sevastopolja Ruskoj Federaciji, objavili su ruski mediji.

O tom sporazumu će se sjutra glasati i u Gornjem domu parlamenta, Savjetu federacije, čime će biti okončana procedura ratifikacije tog sporazuma u ruskom parlamentu, prenio je Rojters.

Obama: Nema prekrajanja granica silom

Predsjednik SAD Barak Obama najavio dodatne sankcije za visoke ruske zvaničnike, mnoge pojedince i ruske banke.

"Dalje eskalacije će samo više izolovati Rusiju", rekao je Obama u svom javnom obraćanju povodom situacije u Ukrajini.

"Nove sankcije će znatno uticati na rusku ekonomiju, ali bi takođe mogle da utiču na globalnu ekonomiju“, upozorio je predsjednik SAD.

Obama je, takođe, poručio da "nacije ne prekrajaju granice samo zato što su veće i moćnije „i dodao da smo bili svjedoci nelegalnom referendumu i potezu Rusije da pripoji Krim".

"Sve su to izbori koje je donijela vlada Rusije, izbori koje je međunarodna zajednica osudila“, kaže Obama.

Komisija OEBS u misiji u Kijevu

Kancelarija za demokratske instittucije i ljudska prava OEBS-a (ODIHR) danas započela posmatračku misiju za prevremene predsjedničke izbore u Ukrajini.

Ti izbori zakazani su za 25.maj.

Misiju, koja je uspostavljena na poziv Ministarstva inostranih poslova Ukrajine, vodi Tana de Zulueta i sastoji se od 18 eksperata stacioniranim u Kijevu, kao i 100 dugoročnih posmatrača koji će biti širom zemlje.

Dodatno će OEBS imati 900 kratkoročnih posmatrača koji će pratiti izborni dan.

Misija, kako se navodi u saopštenju, pratiće da li je kompletan izborni proces u saglasnosti sa pravilima OEBS i drugim mešđunarodnim standardima za demokratske izbore, kao i nacionalno zakonodavstvo.

Posmatrači će nadzirati pravni okvir i njegovu implementaciju, rad izborne administracije i nadležnih vladinih tijela, predizbornu kampanju, rad medija i rješavanje izbornih sporova.

Putin pozvao milijardere da plate porez

Ruski predsjednik Vladimir Putin pozvao je ruske milijardere da plate porez kod kuće zbog straha da bi nove sankcije Zapada mogle da pogode poslovne ljude.

Putin je, na sastanku u Moskvi sa najbogatijim ljudima u Rusiji, rekao da preduzeća treba da se registruju na ruskoj teritoriji i da plate poreze u matičnoj zemlji.

Taj poziv je uslijedio nakon prijetnji zapadnih zemalja da će uvesti Rusiji novu rundu sankcija.

Sjedinjene Američke Države (SAD) i Evropska unija (EU) već su uvele sankcije protiv nekih ruskih zvaničnika, za koje tvrde da su umiješani u, kako kažu, nezakoniti referendum na Krimu o pripajanju Rusiji.

Galerija

Bonus video: