Bezvlašće na pomolu: Italijani će ponovo na izbore?

Prvi rezultati glasanja za italijanski parlament nagovještavaju da će Bersani kontrolisati Donji dom, a Berluskoni Senat
53 pregleda 1 komentar(a)
Ažurirano: 25.02.2013. 21:27h

Prvi rezultati izbora u Italiji nagovještavaju da bi parlament mogao biti podijeljen između lijevog i desnog centra, što bi izazvalo novu nelagodu u eurozoni, prenijele su svjetske agencije.

Projekcije su pokazivale da je blok lijevog centra Pjer-Luiđija Bersanija u tijesnom vođstvu za Poslanički (donji dom), dok je koalicija desnog centra bivšeg premijera Silvija Berluskonija na putu da osvoji Senat koji ima jednaku moć. Antiglobalistički i antielitistički Pokret pet zvjezdica komičara Bepea Grila bi trebalo da bude na trećem mjestu.

Projekcije državne televizije RAI pokazale su da ljevičari neće imati većinu u Senatu, čak ni u koaliciji sa dosadašnjim premijerom Mariom Montijem, koji bi trebalo da osvoji samo 19 od 315 mjesta u Senatu u poređenju sa ogromnih 65 senatora koji će biti iz redova Grilovog Pokreta pet zvjezdica.

Da bi mogla učinkovito upravljati državom, italijanska vlada mora imati podršku i Poslaničkog doma i Senata.

Nešto ranije telefonske ankete su pokazale da ljevičari imaju ubjedljivu prednost i u Senatu kao i u donjem domu, što je oraspololožilo finansijska tržišta koja su se nadala stabilnoj vladi lijevog centra, uz podršku Montija, posvećenu reformama i smanjenju duga.

Milansko tržište akcija zabilježilo je rast od gotovo 4% kada su izlazne ankete pokazale ovakav rezultat, ali su ponovo pale kada su projekcije počele da pokazuju da Berluskoni dobija značajan broj glasova u trci za Senat. Prinos na italijanske desetogodišnje obveznice je nakratko pao, ali je onda ponovo porastao na gotovo 4,5%. Berluskoni je i bio primoran da napusti premijersko mjesto krajem 2011. zbog pritiska finansijskih tržišta i troškova pozajmljivanja koji su bili premašili 6%.

Italijanski partneri iz EU se plaše da bi tijesan rezultat izbora i zastoj u parlamentu mogao Italiju dovesti do paralize u stilu Grčke.

Italijanski zvaničnici i centističkog i lijevog bloka upozorili su da bi ova blokada mogla dovesti do bezvlašća u Italiji što bi izazvalo nove izbore.

Berluskonijev cilj je, kako se izjasnio ranije, da osvoji dovoljno mjesta u Senatu kako bi paralizovao ljevičarsku administraciju.

„Projekcije nagovještavaju da idemo prema situaciji bezvlašća“, kazao je Mario Seki, kandidat centrističkog pokreta Marija Montija.

Stefano Fasina, glavni ekonomista Bersanijeve koalicije lijevog centra, je kazao: „Scenario koji smo do sada vidjeli u projekcijama nagovještava da neće biti stabilne vlade i da ćemo morati opet na izbore“.

Italijanski izborni zakon garantuje partiji ili koaliciji koja dobije najviše glasova na nacionalnom nivou najmanje 340 od 630 mjesta u Poslaničkom domu, bez obzira koliko neznatna razlika u glasovima bila u odnosu na drugoplasiranu stranku.

Međutim, izbori za Senat se održavaju u svakom regionu posebno i pobjedničkoj koaliciji ili stranci u svakoj od 20 regija je zagarantovano 55 odsto od ukupnog broja mjesta u toj oblasti. Najveća bitka se vodi u četiri ključna regiona, od kojih će, prema projekcijama, Berluskoniosvojiti tri – Lombardiju, Siciliju i Kampanju. Televizija „Skaj“ je projektovala da u bogatoj sjevernoj regiji Lombardiji, iz koje dolazi najviše senatora, Berluskoni ubjedljivo pobjeđuje sa 38,8 odsto naspram 27,6 odsto koliko bi trebalo da pripadne lijevom centru.

Oštra kampanja koja se uglavnom vodila oko ekonomskih pitanja izazvala je kod mnogih investitora strah od povratka dužničke krize koja je 2011. eurozonu dovela do ruba propasti, a tehnokratu Marija Montija na čelo italijanske vlade.

Iako je Monti izbjegao dužničku krizu u Italiji kada se činilo da se rast troškova zaduživanja ne može iskontrolisati, ankete i projekcije rezultata izbora pokazuju da ga malo Italijana smatra spasiocem zemlje.

Ogroman broj glasova koji je osvojio Grilov Pokret pet zvjezdica pojačao je neizvjesnost formiranja stabilne vlade koja bi spriječila opasnost od obnavljanja krize u eurozoni. Za njegov pokret su mahom glasali građšani nezadovoljni i Montijevim bolnim programom štednje, i nizom političkih i korupcionaških skandala dosadašnje političke elite. Grila su podržali i mladi ljudi nezadovoljni ogromnom nezaposlenošću i nepotizmom koji je rasprostranjen u Italiji.

Kakva god vlada da se formira poslije ovih izbora, naslijediće ekonomiju koja u posljednje dvije decenije uglavnom stagnira i cijeli spektar problema – od nezaposlenosti među mladima, preko nefunkcionalnog sistema pravosuđa, do glomaznog javnog sektora.

Galerija

Bonus video: