Brat njemačke državne sekretarke podstiče na internetu protiv Izraela

"Zločinci bi trebalo da budu nazvani konkretnim imenima, kao na primjer ubica djece Netanijahu", napisao je brat Ajdan Ezoguz
1 komentar(a)
Ajdan Ezoguz, Foto: Screenshot (YouTube)
Ajdan Ezoguz, Foto: Screenshot (YouTube)
Ažurirano: 26.07.2014. 17:59h

Javuz Ezoguz, brat njemačke državne sekretarke za migraciju i integracije Ajdan Ezoguz, podstiče na internetu protiv Izraela, a izraelskog premijera Benjamina Netanijahua nazvao je "ubicom djece", piše danas njemački tabloid "Bild".

Navodeći da se kao državna sekretarka Ezoguz bori za integraciju i toleraniju u Njemačkoj, tabliod piše da njen brat Javuz, zajedno još jednim bratom na Internet stranici Muslim-Markt, naziva Izrael "pseudo-državom" koja je "odgovorna za milionsku patnju". Na vrhuncu aktuelnih napada na Jevreje, na demonstracijama protiv izraelske vojne ofanzive u pojasu Gaze, brat ministarke, koja je iz Socijaldemokratske partije, određuje demonstrantima, piše "Bild", šta bi trebalo da uzvikuju.

"Zločinci bi trebalo da budu nazvani konkretnim imenima, kao na primjer ubica djece Netanijahu", napisao je brat državne ministarke, prenosi tabliod, navodeći da je on, takođe, napisao da bi demonstranti trebalo da se izjasne i protiv solidarisanja njemačke kancelarke Angele Merkel sa "izraelskim zločincima".

Sama Merkelova je osudila antisemitske slogane i parole kao "napad na slobodu i toleranciju" i kao "pokušaj da se njemački slobodarsko-demokratski poredak poljulja", prenio je njene riječi zamjenik portparola vlade Georg Štrajter, naglasivši da je ona poručila da će se protiv počinioca antisemitskih krivičnih djela u Njemačkoj postupati konsekventno, svim pravnim sredstvima.

Njemačka vlada, prema informacijama nedjeljnika "Špigl", pokušava, međutim, oprezno da se distancira od vojne ofanzive Izraela u pojasu Gaze, gdje je već stradalo više od 1.000 ljudi.

"Što duže traje rat između Hamasa i Izraela, to je strašnija situacija u kriznoj oblasti. Njemačka vlada je prvi put iznijela tihe kritike na račun izraelskih vazdušnih napada i pojedine operacije nazvala čak nesrazmjernim", navodi ovaj magazin.

Na zatvorenoj sjednici Odbora za spoljnu politiku njemačkog Bundestaga je, naime, prvi put krajem ove sedmice državni sekretar Markus Ederer u ime vlade iznio je kritike na masivnu vojnu ofanzivu Izraela, piše ovaj poliltički nedjeljnik.

Ederer je rekao da su, prije svega, žestoki vazdušni udari proteklih dana djelimično bili neprimjereni situaciji, odnosno, nesrazmjerni, prenosi ovaj magazin, pozivajući se na informacije od učesnika te dvočasovne diskusije u četvrtak uveče u Bundestagu.

Ederer je, pri tom, ponovio stav vlade u Berlinu da Izrael ima pravo da se brani od raketnih napada Hamasa i da su, osim toga, radikalni Palestinci započeli konflikt.

Kada je riječ o nemačko-izraelskim odnosima, obilježenim tragedijom Drugog svjetskog rata i zločicnima faštičke Njemačke nad Jeverjima, mnogi njemački političari su posljednjih decenija intenzivno radili na pomirenju, unaprjeđenju saradnje i podršci bliskoistočnom mirovnom procesu.

Među onim njemačkim političarima koji su zaslužni za prijateljske i dobre odnose Njemačke i Izraela, najčešće se navodi pokojni njemački predsjednik Johanes Rau, koji je kao prvi njemački političar na njemačkom jeziku održao govor u Knesetu.

Angela Merkel, takođe, važi za prijatelja Izraela i ona je bila prvi šef njemačke vlade, koja je govorila u Knesetu, prije nekoliko godina, povodom 60-godišnjice osnivanja Izraela.

Demonstracije protiv izraelske ofanzive

U posljednje vrijeme se na demonstracijama u Njemačkoj protiv izraelske ofanzive često mogu čuti kritike Izraela i antisemitske izjave. Njemački predsjednik Joahim Gauk je, povodom najnovijih antisemititskih parola na demonstracijama protiv izraelske vojne ofanzive u pojasu Gaze, pozvao prije par dana na više civilne hrabrosti u borbi protiv onih koji šire mržnju prema Jevrejima.

"Želim da pozovem sve Njemce i sve one koji žive u Njemačkoj da uvijek podignu svoj glas, kada se pojavi novi antisemitizam. Mi to ne želimo da prihvatimo. Ni naše službe koje se bave istraživanjem krivičnih djela, ni policija, ni mi građani i građanke Njemačke, a predsjednik apsolutno nikako", rekao je Gauk.

Mnoge od antisemitskih parola na demonstracijama, kako piše njemačka štampa danas, stigle su iz tursko-arapskih krugova doseljenika u Njemačku, među kojima je uznemirenje zbog ubistva više od hiljadu Palestinaca veoma veliko.

Bonus video: