Brisel preporučio produženje zabrane za ulazak u EU do 15. maja

Zatvaranje spoljnih granica EU i Šengenskog prostora ima niz izuzetaka: evropski državljani i njihove porodice, osobe s trajnom dozvolom boravka, diplomate, medicinsko i neko drugo osoblje, prekogranični radnici
952 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock

Evropska komisija je danas pozvala države članice EU da zabranu ulaska u EU državljana trećih zemalja produže do 15. maja kako bi se spriječilo širenje korona virusa.

Ograničenja se odnose na sve čija se putovanja ocijene kao "manje važna".

"Komisija poziva na koordinirani pristup ovom produženju, jer djelovanje na spoljnim granicama može biti djelotvorno samo ako ga sprovedu sve zemlje članice EU i Šengena, s istim datumom završetka i na jedinstven način", navodi se u izjavi.

Ulazak u Šengensku zonu je ograničen 17. marta, na 30 dana.

Zatvaranje spoljnih granica EU i Šengenskog prostora ima niz izuzetaka: evropski državljani i njihove porodice, osobe s trajnom dozvolom boravka, diplomate, medicinsko i neko drugo osoblje, prekogranični radnici.

Ova mjera obuhvata ukupno 30 zemalja, uključujući Švajcarsku, Norvešku, Island i Lihtenštajn.

"Iako su početni rezultati ohrabrujući, produženje ograničenja putovanja neophodno je kako bi se nastavilo sa smanjenjem rizika od širenja bolesti", izjavio je potpredsjednik Evropske komisije Margaritis Shinjas u saopštenju.

Evropska komisija potrebu da se zabrana produži opravdava "stalnim porastom broja novih slučajeva i umrlih u EU, kao i napredovanjem pandemije izvan nje", posebno u zemljama odakle milioni ljudi obično putuju u EU.

"Od početka primjene te mjere sredinom marta, avionski putnički saobraćaj smanjen je na gotovo nulu, a preostali letovi su uglavnom ograničeni na prevoz robe i repatrijaciju", rekla je Evropska komisija.

Povjerenica za unutrašnje poslove Ilva Johanson je naglasila da je koordinacija država-članica neophodna i "na unutrašnjim granicama kako bi se osiguralo da naše unutrašnje tržište i dalje pravilno funkcioniše, i da neophodni proizvodi, kao što su hrana, ljekovi i sredstva za zaštitu, mogu stići do odredišta bez kašnjenja".

Radi suzbijanja širenja virusa mnoge zemlje EU su ponovo uspostavile privremenu graničnu kontrolu odstupajući time od slobodnog kretanja unutar Šengenskog prostora.

Bonus video: