EU uvodi sankcije Rusiji od ponedjeljka

Ukrajinski parlament izglasao je suspendovanje referenduma o budućnosti Krima, kojeg je krimski Vrhovni savjet zakazao za 16. mart
105 komentar(a)
Ažurirano: 11.03.2014. 20:35h

Evropska unija će od narednog ponedjeljka uvesti sankcije Rusiji zbog intervencije u Ukrajini, poručeno je u utorak.

"Odluka je, u stvari, već donesena, prije svega procedura uvođenja sankcija. U skladu s tim, sankcije će stupiti na snagu u ponedeljak", kazao je poljski premijer Donald Tusk na konferenciji za novinare.

Francuski i njemački šef diplomatije još jednom su takođe poručili Rusiji da će Evropska unija uvesti sankcije ukoliko Moskva ne pokaže spremnost da smiri tenzije, prenosi radio Slobodna Evropa.

Premijer Ukrajine se obraća Savjetu bezbjednosti UN

Premijer Ukrajine Arsenij Jacenjuk u četvrtak će biti primljen na otvorenu sjednici Savjeta bezbjednosti UN.

Jacenjuk će se obratiti Savjetu koji će o stanju u Ukrajini i na Krimu informisati glavnog sekretara UN-a za politička pitanja Džefrija Feltimana.

Arsenij Jacenjuk

Sjednica se održava tri dana prije referenduma na Krimu na kojem će birači moći da biraju između pripajanja Rusiji i znatno proširene autonomije.

Jacenjuk će se u srijedu sastati sa predsjednikom SAD Barakom Obamom u Bijeloj kući.

Moskva, stalna članica Savjeta bezbjednosti, raspolaže pravom veta i može spriječiti svaku odluku tog tijela.

Kijev izglasao suspendovanje referenduma o budućnosti Krima

Ukrajinski parlament izglasao je suspendovanje referenduma o budućnosti Krima, kojeg je krimski Vrhovni savjet zakazao za 16. mart.

Ukrajinski parlament pozvao je Vrhovni savjet Krimske atonomne oblasti da do 12. marta ponovo razmotri svoju odluku o raspisivanju referenduma i da je uskladi sa ukrajinskim i krimskim ustavom, prenose agencije.

U slučaju da Krimski vrhovni savjet ne postupi po tom nalogu, ukrajinska Vrhovna rada je u svojoj rezoluciji zaprijetila kako će pokrenuti postupak za prijevremeni prestanak njegovih ovlašćenja.

Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je danas da je deklaracija o nezavisnosti koju je jutros usvojio parlament Krima - potpuno zakonita.

"Ministarstvo spoljnih poslova Rusije smatra da je odluka parlamenta Krima potpuno zakonita", saopštilo je ministarstvo na svojoj veb-stranici, uoči referenduma u nedjelju, na kojem će se građani Krima izjasniti da li taj region treba da bude dio Rusije.

Parlamentarci Autonomne Republike Krim ranije danas usvojili su Deklaraciju o nezavisnosti Krima.

"Deklaracija o nezavisnosti autonomne oblasti Krima i grada Sevastopolja" usvojena je sa 78 glasova poslanika, a bio je prisutan 81 poslanik, saopštio je krimski parlament kojeg vlasti u Kijevu smatraju nelegalnim.

Taj dokument je potreban za sudske postupke, kao dio pristupa Krima Rusiji, kao i za referendum o Krimu.

Poslanik vladajuće stranke Ujedinjena Rusija, Vjaćeslav Nikonov najavio je da će u donjem domu ruskog parlamenta - Dumi, danas poslanici raspravljati o predlogu zakona kojim bi bilo omogućeno da se ukrajinski autonomni region Krim pridruži Rusiji.

On je rekao da će se o tom predlogu zakona raspravljati i da će vjerovatno biti predlagani amandmani do 17. marta, a da će se o njemu glasati 21. marta.

Krim se poziva na stav MSP o Kosovu

Deklaracija nezavisnosti Autonomne Republike Krim i Sevastopolja u prvom pasusu se poziva na slučaj Kosova i mišljenje Međunarodnog suda pravde iz 2010.

"Mi, članovi Vrhovnog vijeća Autonomne Republike Krim i gradskog vijeća Sevastopolja, na osnovu Povelje Ujedinjenih nacija i drugih međunarodnih dokumenata koji prepoznaju pravo naroda na samoopredjeljenje, uzimajući u obzir i mišljenje Međunarodnog suda pravde o Kosovu , u kome se navodi da jednostrana proglašenje nezavisnosti dijela jedne države ne krši međunarodno pravo, zajedno donosimo ovu odluku", navodi se u deklaraciji objavljenoj na sajtu krimske Rade.

U deklaraciji se navodi da je "Republika Krim demokratska, sekularna i multi-etnička država", koja je "nezavisna i suverena" i koja će se ponašati u skladu ishoda referenduma na kome će biti predloženo pripajanje Ruskoj Federaciji u vidu novog subjekta.

Duma o Krimu odlučuje 21. marta

Donji dom ruskog parlamenta Duma razmatraće 21. marta predlog zakona o pripajanju stranih teritorija koje izraze takvu želju, kao što je slučaj sa Krimom.

Isti dan raspravljaće se i o ubrzanju procedure izdavanja pasoša građanima tih područja.

Krim čeka referendum (FOTO: Beta/AP)

Zakon će se naći pet dana nakon referenduma na Krimu, 16. marta, na kojem će se građani izjasniti o pripajanju tog crnomorskog poluostrva Rusiji. Odluka o referendumu je donijeta pošto je prozapadna opozicija smijenila vlast u Ukrajini.

Ruski zakon sada omogućuje ulazak jedne strane teritorije u sastav Rusije pod uslovom da postoji sporazum potpisan između ruske države i neke strane države, pa Krim ne može po tom zakonu da bude pripojen Rusiji.

Međutim, Dumi je predložen amandman koji će omogućiti taj sporazum "zbog odsustva u stranoj zemlji suverene i efikasne državne vlasti koja bi branila i poštovala prava i slobode građana", navodi agencija RIA Novosti.

Janukovič: Ostajem predsjednik

Opozvani predsjednik Ukrajine Viktor Janukovič danas se obratio javnosti, drugi put u poslednjih desetak dana iz Rusije, poručivši da ostaje jedini legitimni predsjednik i vrhovni komandant oružanih snaga te države.

Istovremeno parlamentarci Autonomne Republike Krim usvojili su Deklaraciju o nezavisnosti Krima koja je potrebna za sudske postupke kao dio ulaska ukrajinskog poluostrva u sastav Rusiji i od značaja za prestojeći referendum, javile su agencije.

"Veoma važan dokument - Deklaracija o nezavisnosti - usvojen je tokom sjednice. Ovaj dokument je potreban za sudske postupke, kao dio pristupa Krima Rusiji, kao i za referendum o Krimu", rekao je portparol zakonodavnog tela Krima.

U donjem domu ruskog parlamenta - Dumi, danas će poslanici raspravljati o predlogu zakona kojim bi bilo omogućeno da se ukrajinski autonomni region Krim pridruži Rusiji, izjavio je poslanik vladajuće stranke Ujedinjenja Rusija Vjaćesla Nikonov.

Na Krimu rastu tenzije uoči referenduma koji su za nedjelju, 16. marta, zakazale proruske vlasti tog regiona uprkos tome što su ga vlasti u Kijevu i zapadne sile proglasile nezakonitim.

Vršilac dužnosti predsjednika Ukrajine Aleksandar Turčinov danas je zatražio formiranje nacionalne garde i mobilizaciju rezervista i dobrovoljaca u oružane snage, radi suprotstavljanja ruskoj vojsci.

Turčinov je izjavio da parlament treba da potvrdi odluku o pretvaranju snaga Ministarstva unutrašnjih poslova u Nacionalnu gardu, "radi odbrane zemlje i građana od kriminalaca i spoljne i unutrašnje agresije".

Prema njegovim riječima, mobilizacija bi trebalo da obuhvati dobrovoljce i sve koji su bili u vojsci, javlja AP.

Predsjednik krimskog parlamenta Vladimir Konstantinov rekao je danas da čak i ako se u Ukrajinu vrati vlada smijenjenog predsjednika Janukoviča, Krim neće ostati u njenom sastavu pod pređašnjim uslovima.

"Zemlje u kojoj smo živjeli više nema. Idemo svojim putem i namjeravamo da taj put prođemo što brže", rekao je Konstantinov novinarima, prenose agencije.

Proruske vlasti ukrajinskog autonomnog regiona Krima, u kojem većinsko stanovništvo čine Rusi, danas su zatvorile svoj vazdušni prostor za komercijalne letove, pet dana uoči zakazanog referenduma o pripojenju Rusiji.

Jednom ukrajinskom avionu koji je letio iz Kijeva za prestonicu Krima, Simferopolj, naloženo je da se vrati u glavni grad Ukrajine, prenio je Rojters.

Galerija

Bonus video: