Eurozona sve bliža mrtvoj tački

OECD u novom izvještaju o svjetskim privrednim prognozama navodi da nedovoljni privredni podsticaji možda ugrožavaju potencijalni rast i rizikuju da eurozona uđe u deflaciju
0 komentar(a)
Evropska centralna banka, Foto: Shutterstock
Evropska centralna banka, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 26.11.2014. 09:13h

Eurozona se približava mrtvoj tački i predstavlja veliki rizik za svjetski privredni rast, sa visokim stepenom nezaposlenosti i inflacijom koja je daleko od ciljane, navodi se u novom izvještaju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

OECD u novom izvještaju o svjetskim privrednim prognozama navodi da nedovoljni privredni podsticaji možda ugrožavaju potencijalni rast i rizikuju da eurozona uđe u deflaciju, prenosi B92.

U izvještaju se takođe ukazuje na potrebu krupnih reformi u Japanu, čiji je dug, po ocjeni organizacije, neodrživ. OECD predviđa da će japanska privredna aktivnost rasti manje nego što je očekivano naredne dvije godine.

OECD je pozvao Evropsku uniju (EU) da ublaži svoje fiskalne stege i evropske vlade da troše više navodeći da usporen privredni rast u Evropi vuče nadolje globalnu privredu.

Organizacija predviđa za eurozonu rast od 0,8 odsto ove godine, 1,1 odsto naredne i 1,7 odsto 2016. godine.

Propisi EU da njeni članovi treba da drže budžetske deficite ispod tri odsto od bruto domaćeg proizvoda (BDP) su pod sve većim pritiskom pošto privreda u Uniji ne uspijeva da se oporavi.

U izvještaju se navodi da sporiji ritam budžetske konsolidacije koje predlažu Francuska i Italija u njihovim budžetima za narednu godinu izgleda opravdan. Ta ocjena saopštena je u trenutku kada Evropska komisija (EK) ima problema da odobri francuski i italijanski nacrt budžeta za narednu godinu.

OECD koja okuplja 34 razvijene privrede je u prognozama za svijet potvrdila svoja predviđanja iz 6. novembra uoči samita G20, prikazavši svjetsku privredu u maloj brzini.

Svjetski privredni rast će dostići 3,3 odsto ove godine, 3,7 naredne i zatim 3,9 odsto, predvođena Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), Kinom i Velikom Britanijom.

Rast će, po njenim predviđanjima, biti usporen u eurozoni, sa Francuskom u teškoćama i Italijom u još većim problemima - OECD predviđa recesiju od 0,4 odsto ove, zatim rast od 0,2 i jedan odsto, naspram snažnije Njemačke - rast od 1,5 odsto ove, zatim 1,1 odsto i 1,8 odsto naredne i 2016. godine.

Bonus video: