Francuska otvorila istragu o mogućem ruskom miješanju u proteste

Savez za osiguranje demokratije utvrdio je da se velik broj profila na društvenim mrežama povezanih s Moskvom uključio u kampanju povezanu sa "žutim prslucima"
68 pregleda 6 komentar(a)
Francuska protest, žuti prsluci, Foto: Reuters
Francuska protest, žuti prsluci, Foto: Reuters
Ažurirano: 10.12.2018. 11:43h

Francuska je otvorila istragu u mogućem ruskom miješanju u proteste "žutih prsluka" koji posljednjih sedmica tresu tu zemlju.

Naime, Savez za osiguranje demokratije, međunarodna nevladina organizacija, utvrdio je da se velik broj profila na društvenim mrežama povezanih s Moskvom uključio u kampanju povezanu sa "žutim prslucima". Više od 600 Tviter naloga od ranije poznatih po širenju lažnih vijesti objavljivalo je postove s heštegom "žuti prsluci" (#giletsjaunes), piše hrvatski Indeks.

Savez je međunarodna nevladina organizacija osnovana prošle godine s ciljem suzbijanja ruskih i drugih pokušaja potkopavanja demokratskih institucija u SAD i Evropi, a vode ga bivši zvaničnici američke obavještajne zajednice i ministarstva pravosuđa. Organizacija na svojoj stranici vodi pregled ruskih i proruskih profila koji pokušavaju uticati na zapadnu politiku promovisanjem stavova Kremlja.

Francuska postala glavna tema ruske propagande na Tviteru

Tviter nalozi koje prati Savez za osiguranje demokratije uglavnom prenose vijesti iz SAD i Velike Britanije, ali već više od nedjelju dana francuski protesti su "na vrhu ili blizu vrha" njihovih aktivnosti, tvrdi analitičar iz Saveza Bret Šejfer za Blumberg.

"To je prilično snažna indikacija da postoji interes za pojačavanje sukoba", dodao je. Velik dio tvitova dolazi od ruskih državnih medija, uključujući Sputnjik, Raša tudej (RT) i Raptli. Svi ti mediji prate situaciju u Francuskoj, no njihove vijesti nisu u potpunosti provjerene. Tako je RT saopštio da je u protestima povrijeđeno 12 njihovih novinara, daleko više nego bilo koja druga medijska organizacija.

Takođe, Sputnjik i RT su objavili i da su policajci na jugozapadu zemlje skidali svoje zaštitne kacige u znak solidarnosti s demonstrantima te da većina francuske policije više ne podržava Makrona. Lokalna policija i novinari demantovali su te navode ruskih medija tvrdeći da su policajci samo nakratko skinuli svoje kacige kako bi porazgovarali s demonstrantima prije nego što su vratili kacige na glave.

Francuske bezbjednosne službe sada su pokrenule sopstvenu istragu ovog slučaja, potvrdio je francuski ministar vanjskih poslova Žan Iv Le Drijan. "Istraga je u toku. Neću komentarisati prije nego što istraga donese zaključke", rekao je.

Cilj - pokazati da liberalna demokratija propada

Rusija je još ranije optužena da se propagandnim kampanjama na društvenim medijima, kao i hakovanjem privatnih i javnih e-mail naloga te curenjem dokumenata, umiješala u izbore u SAD, ali i u Francuskoj prije predsjedničkih izbora prošle godine na kojima je pobijedio Emanuel Makron. Njihov krajnji cilj je, objašnjava Šejfer, podstaći nepovjerenje u zapadne vlade i pokazati da liberalna demokratija propada.

JWPlayer video mesto

Makron je tada optužio Kremlj da o njemu širi lažne vijesti jer je "zauzeo jači stav" prema Rusiji nego njegovi glavni suparnici, Marin Le Pen iz krajnje desnice, konzervativni republikanac Fransoa Filon i radikalni ljevičar Žan-Lik Melanšon. Takođe, Tramp je RT i Sputnjik javno prozvao za propagandu i lažne vijesti, i to dok je stajao rame uz rame s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom na pres konferenciji u Parizu.

Međutim, Sputnjik je tada objavio da je Makron, oženjen za 24 godine stariju suprugu Brižit, vodio dvostruki život i bio "pomagan od strane bogatog homoseksualnog podzemlja", dok je jedna lažna internet stranica objavila da je Makronovu kampanju finansirala Saudijska Arabija.

Sam Putin je na konferenciji odbacio optužbe o ruskom miješanju u izbore kao "imaginarne" i "nepostojeću temu" te dodao da nije razgovarao s Makronom o tom pitanju. Takođe je branio svoj susret, nekoliko mjeseci prije francuskih izbora, s njemu vrlo sklonom kandidatkinjom Marin Le Pen.

Bonus video: