Građani i državnici opraštaju se od najpoznatijeg češkog disidenta

Na Vaclavskom trgu i širom zemlje čuje se i nezvanična himna "plišane revolucije", Molitva za Martu, češke pjevačiče zabranjene za vrijeme komunista Marte Kubišove
0 komentar(a)
Ažurirano: 18.12.2011. 21:22h

Hiljade Čeha izašle su na Vaclavski trg u Pragu i na ulice drugih čeških gradova da zapale sveće za vođu "plišane revolucije" 1989. dugogodišnjeg čehoslovačkog i češkog predsjednika i dramskog pisca Vaclava Havela, koji je umro danas u 75. godini.

Na Vaclavskom trgu u Pragu, gdje je prije 22 godine u novembru dobila zamah "plišana revolucija" i započela transformacija stidljivog ali hrabrog, najpoznatijeg češkog disidenta u državnika čiju riječ svijet sluša, Pražani su tiho zveckali ključevima u znak sjećanja na gromoglasno zveckanje te 1989. i Havelovu parolu-poruku komunistima "odzvonilo vam je".

Na Vaclavskom trgu i širom zemlje čuje se i nezvanična himna "plišane revolucije", Molitva za Martu, češke pjevačiče zabranjene za vrijeme komunista Marte Kubišove.

U Pragu Česi nose cveće i pale sveće na nekoliko mjesta značajnih za Havelov životni put - pred spomenik žrtvama "plišane revolucije" na Narodnom bulevaru, a takođe i ispred praškog zamka Hradčani u kome je Havel 12 i po godina proveo kao čehoslovački, i zatim i prvi predsjednik samostalne Češke.

Masa ljudi došla je i pred kapiju njegove vikendice na sjeveroistoku Češke, slavni Hradeček, gdje su se decenijama okupljali čehoslovački disidenti, a gdje je Havel, čije zdravlje je od marta počelo da se pogoršava, danas preminuo u snu.

Od Havela će Česi moći da se posljednji put oproste u mimohodu u svečanoj Valdštejnskoj sali praških Hradčana od srijede, a sahrana sa svim počastima biće najverovatnije u petak.

Na molbu poglavara češke katoličke crkve nadbiskupa Dominika Duke, za Havela su uveče zvonila zvona na katoličkim crkvama širom zemlje, a vjernici se okupljaju na misama za pokoj njegove duše.

Javni elektronski mediji prekinuli su uobičajeni program a češki radio nije uz sjećanja na Vaclava Havela pustio muziku za dan žalosti, već izbor pjesama koje je Havel volio da sluša ili su ih pjevali njegovi prijatelji kao Marta Kubišova, Lu Rid, Suzan Vega, Mik Džeger i Rolingstounsi.

Kao odlazak velikog Evropljanina, smrt Havela oplakuje i stari kontinent.

Na pola koplja spuštena je i zastava ispred Predsjedničke palate u Varšavi kao izraz bola za čovjekom za koga Poljake vezuje i lično prijateljstvo prekaljeno u tajnim sastancima poljskih i čeških disidenata u poljsko-češkom pograničju u planinama.

Pored svjetskih državnika na čelu sa američkim predsjednikom Barakom Obamom, od Havela se sa tugom opraštaju i umjetnici širom svijeta sa kojima je, bez obzira na predsjedničke obaveze, uvijek imao i volje i vremena kao pozorišni čovjek i dramski pisac da se upozna ili sretne.

“A sada Havel. Do đavola. Dosta mi je toga da svoje prijatelje nalazim u nekrolozima. Da li bi svi, moliću, mogli na tren da ostanu živi", poručio je na Tviteru slavni britanski pisac Salman Rušdi.

Galerija

Bonus video: