Grčka: Neonacisti na pragu ulaska u parlament

Socijalistički PASOK i desničarska Nova demokratija najveći su gubitnici na izborima, jer su zajedno prikupile samo 31-37% glasova
0 komentar(a)
Ažurirano: 06.05.2012. 21:44h

Dvije glavne grčke partije pretrpjele su velike gubitke na izborima, pokazale su izlazne ankete, uzdrmavši planove štednje te članice eurozone nakon dobrog učinka protestnih grupa, uključujući neonaciste.

Stranke koje se protive štednji mogle bi zajedno osvojiti do 58 odsto glasova, prema izlaznim anketama, prenijela je agencija AFP.

Konzervativna Nova demokratija (ND) na čelu sa Antonisom Samarasom, osvojila je najviše glasova, između 17 i 20 odsto, što nije dovoljno za samostalno formiranje vlade. Ta stranka je na posljednjim izborima 2009. dobila 33,5 odsto glasova.

Učinak socijalističkog PASOK-a je opao na 14-17 odsto sa 43,9 procenata

Učinak socijalističkog PASOK-a je opao na 14-17 odsto sa 43,9 procenata. Čak je moguće da tu stranku pretekne na drugom mjestu ljevičarska koalicija Siriza, kojoj je pripalo 15,5-18,5 odsto. Ona je prije tri godine dobila podršku 4,6 odsto birača.

Očekuje se i da neonacistička stranka Zlatna zora uđe u parlament, prvi put od okončanja vladavine vojne hunte 1974, sa šest do osam odsto podrške. Ona bi bila šesta po veličini stranka u parlamentu od 300 mjesta, sa oko 25 poslanika.

Četvrta po veličini trebalo bi da bude nova desničarska stranka Nezavisni Grci sa 10-12 procenata, za kojom slijedi komunistička KKE sa 7,5-9,5 odsto.

Proevropska Demokratska ljevica dobila je 4,5-6,5 odsto. Očekuje se da ukupno devet stranaka uđe u parlament, dok je na prošlim izborima to uspjelo samo njih pet.

Sposobnost bilo koje nove vlade da nastavi program štednje biće od ključnog značaja za pristup Grčke sredstvima za izbavljenje od strane EU, Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarnog fonda – takozvane Trojke.

Bilo kakva politička nestabilnost bi mogla izazvati nova pitanja o mjestu te države u eurozoni.

S obzirom na to da su birači ljuti zbog mjera štednje koje se zahtijevaju u zamjenu za pakete pomoći, mnoge manje stranke žele da ponište sporazume koje je vlada postigla sa Trojkom.

Komunistička KKE se zalaže za izlazak iz eurozone a neonacisti bi da Grčka prestane da servisira dugove, čemu teže i Nezavisni Grci, koji žele da Rusija pomogne državi.

Grčka je već otpisala trećinu dugova a nalazi se u petoj godini recesije. Svaki peti radnik je nezaposlen, banke su u lošem stanju a penzije i plate su smanjene za 40 odsto.

„Istina je tu – ovaj rezultat pokazuje da trenutno nema vlade“, izjavio je za BBC Teodoros Pangalos, odlazeći zamnjenik premijera i visoki funkcioner PASOK-a.

Ako nijedna stranka ne osvoji dovoljno glasova da formira vladu, pobjednik će morati da formira koaliciju sa rivalima.

Koalicioni pregovori mogu trajati tri dana. Ako propadnu, stranka koja je osvojila drugo mjesto može pokušati da sastavi koaliciju, a ukoliko ni to ne uspije, mandat će dobiti treća stranka.

U slučaju da ni to ne rezultira koalicijom, u Grčkoj će biti održani još jedni izbori – što bi alarmiralo međunarodne kreditore Grčke.

Lider socijalista Evangelos Venizelos založio se sinoć za formiranje „proevropske vlade nacionalnog jedinstva“ da bi izvela zemlju iz ćorsokaka.

Galerija

Bonus video: