Grčka pred novim izborima, Zlatna zora u sjedištu drži Arkanovu sliku

Nova demokratija i PASOK odbili koaliciju sa ultraljevičarima iz Sirize
69 pregleda 13 komentar(a)
Ažurirano: 09.05.2012. 20:23h

Dvije vodeće grčke partije odbile su da formiraju koalicionu vladu na čelu sa radikalnim ljevičarom Aleksisom Ciprasom, čime se zemlja još za korak približila održavanju ponovnih izbora nakon izbora u nedjelju koji nisu dali ubjedljivog pobjednika.

Konzervativna Nova demokratija i socijalistički PASOK, koje su decenijama dominirale grčkom politikom i zajedno sa MMF-om i EU dogovarale prošlogodišnji paket pomoći vrijedan 130 milijardi dolara, dobile su manje od trećine glasova. Iako je ND, kao prvoplasirana, dobila 50 poslaničkih mjesta bonusa kako bi lakše sastavila vladu, ove dvije stranke imaju još uvijek dva poslanika manje nego što im je potrebno, prenio je Rojters.

Pošto je lider ND Antonis Samaras vratio mandat, on je dodijeljen Ciprasu, čija je ultraljevičarska stranka Siriza završila na drugom mjestu, ispred PASOK-a.

Cipras poziva na raskid sporazuma o paketu pomoći, pa su njegove predloge za sastav vlade, kako se i očekivalo, odbili i Samaras i lider PASOK-a Evangelos Venizelos.

Cipras poziva na raskid sporazuma o paketu pomoći, pa su njegove predloge za sastav vlade, kako se i očekivalo, odbili i Samaras i lider PASOK-a Evangelos Venizelos

„Cipras mi je tražio da prihvatim izlazak Grčke iz eurozone i bankrot zemlje. To je nešto što neću uraditi“, izjavio je Samaras nakon sastanka sa Ciprasom.

Venizelos, koji je sljedeći na redu da pokuša da sastavi vladu, ukoliko Cipras ne uspije, kazao je da sada nije moguć nikakav dogovor, ali da će nastaviti da traži koaliciju kad na njega dođe red.

Očekuje se da će Cipras od ovog zadatka odustati danas i onda će Venizelos imati tri dana da oformi vladu. Ukoliko ni on ne uspije, novi izbori bi bili raspisani sljedeće nedjelje i održali bi se u junu.

Građani su, s druge strane, kazali da su spremni da sljedećeg mjeseca opet glasaju protiv mjera štednje

„U ovoj fazi ne možemo da postignemo dogovor, ali moramo se i dalje truditi“, kazao je Venizelos. „Moramo formirati vladu i dati zemlji perspektivu za budućnost, nadu i sigurnost.“

Ovakav razvoj događaja pojačao je spekulacije da bi Grčka mogla biti izbačena iz eurozone, iako ankete pokazuju da većina Grka želi da zadrži euro.

Građani su, s druge strane, kazali da su spremni da sljedećeg mjeseca opet glasaju protiv mjera štednje.

„Ne žalim ni za čim. Osjećam olakšanje jer su dvije partije koje podržavaju mjere štednje ovoliko godina nepoštene prema nama“, kazao je 70-godišnji Petros Hiotopulos.

Desetine Grka na ulicama Atine izjavili su za Rojters da se ne kaju što su kaznili vladajući establišment koji je vodio državu tokom pet godina recesije, rasta nezaposlenosti, pada plata i raširene korupcije.

Kažu da žele da se postaraju da se njihova poruka čuje i kod kuće i u Evropi: žele da zadrže euro, ali ne mogu da podnesu još nevolja.

Lideri EU su jasno stavili do znanja da se Grčka mora držati reformi – koje uključuju otpuštanje radnika iz javnog sektora, smanjenje plata i povećanje poreza – kako bi i dalje dobijali pomoć i ostali u zoni eura.

Grci žele plan za spasavanje koji neće toliko pogađati najsiromašnije i srednju klasu. Neki od njih su istakli da se nadaju u Fransoa Olanda koji je dobio na izborima u Francuskoj na kartu rasta i obećanju da će ponovo pregovarati o fiskalnom paktu.

Međutim, njegov manevarski prostor će biti ograničen je treba da postigne kompromis sa glavnim kreditorom eurozone, Njemačkom, koja insistira na strogoj fiskalnoj politici.

Arkanova slika u sjedištu Zlatne zore

U sjedištu Zlatne zore, ultranacionalističke grčke stranke, može se vidjeti kontroverzni dekor - na zidu je slika Željka Ražnatovića Arkana, pored je četnička kokarda, dok joj je zastava ukrašena drevnim grčkim simbolom koji neugodno podsjeća na nacističku „svastiku“, piše Al Džazira.

Dio javnosti je zgrožen, ali je Zlatna zora na izborima osvojila čak 7 odsto glasova, što ih vodi u parlament, iako su članovi Zlatne zore do prije dvije-tri godine godine bili momci sa ulica, poznati po brutalnim obračunima.

Danas tvrde da su nacionalisti, a ne nacisti i poručuju „Očistite Grčku“, „Grčka Grcima“, „Bacite Kuran u vatru“.

Mnogi glasači ne dijele njihovu ideologiju, ali ih podržavaju zbog prezira prema imigrantima i siromaštvu, koje je sve veće.

Galerija

Bonus video: