I Njemačka protiv briselskog predloga budžeta EU

Predlog budžeta EU za period 2014-2020. je daleko od onoga što njemačka vlada smatra da je podnošljivo.
0 komentar(a)
Ažurirano: 30.06.2011. 11:45h

Šef njemačke diplomatije Gvido Vestervele izjavio je danas da je veličina budžeta EU koju je predložio Brisel za razdoblje od 2014. do 2020. gopdine "daleko od onoga što njemačka vlada smatra da je podnošljivo."

Berlin vjeruje da bi budžet od jednog procenta bruto domaćeg proizvoda EU - približno 1000 milijardi eura - "bio u redu." Brisel je predložio granicu potrošnje od 1,05 procenta evropskog BDP-a.

"Ne treba nam takav potez, EU nema problema sa finansiranjem," rekao je Vestervele. Njemačka, najveća privreda Evrope, daje najveći doprinos budžetu EU uplatama od 20 milijardi eura godišnje.

Britanska vlada je ranije danas saopštila da je predlog Evropske komisije za budžet, koji predviđa povećanje troškova i nove poreze, "potpuno nerealan".

"Predlog ne odgovara budžetskim ograničenjima koja smo objavili i u neskladu je sa teškim odlukama koje su donijele zemlje širom Evrope da bi smanjile budžetske rashode", rekao je predstavnik britanske vlade u Briselu.

Evropska komisija je predložila budžet Evropske unije od 1.025 milijardi eura za sedmogodišnji period od 2014. Predlošeni budšet je za pet odsto veći u odnosu na prethodno sedmogodišnje budžetsko razdoblje.

Prema ocjeni analitačara, EU je sad na početku sporenja briselske administracije sa 27 zemalja članica unije koje mahom žele da spriječe rast budžeta.

Kao dio napora za smanjenje rashoda, Evropska komisija predlaže produženje radne nedjelje u javnom sektoru sa sadašnjih 37,5 na 40 sati, podizanje starosne granice za odlazak u penziju sa 63 na 65 godina i smanjenje broja zaposlenih za pet odsto do 2018. godine.

Bonus video: