Na meti i rusko krzno i nafta

Na samitu EU razmatraće se 3 scenarija pooštravanja mjera, ali se ne očekuje brz konsenzus zbog ekonomske zavisnosti članica od Rusije
68 pregleda 18 komentar(a)
Vladimir Putin, Foto: Reuters
Vladimir Putin, Foto: Reuters
Ažurirano: 23.05.2014. 22:27h

Lideri EU održaće sljedeće nedjelje prvu detaljnu diskusiju o konkretnim koracima koji se mogu preduzeti protiv Rusije ukoliko izbori u Ukrajini ne budu fer i slobodni, uključujući i restrikcije širokog spektra - od uvoza luksuzne robe do zabrane nafte i gasa.

Dokument sa tri moguća scenarija - blag, srednji i snažan intenzitet sankcija - koji je prošlog mjeseca proslijeđen državama članicama predstavljaće osnovu za razgovor na samitu 27. maja.

U međuvremenu su se tenzije u Ukrajini, koje je ruski predsjednik Vladimir Putin nazvao de facto građanskim ratom, pojačale, pošto su najmanje dvije osobe stradale u jučerašnjem sukobu proruskih separatista i ukrajinske milicije na istoku zemlje. Ovaj incident pokazuje da su strahovanja opradana da bi nasilje moglo poremetiti ili čak spriječiti održavanje predsjedničkih izbora u istočnim oblastima.

„Odlučni smo da održimo poštene i transparentne izbore“, kazao je prelazni premijer Arsenij Jacenjuk, dok je šefica diplomatije EU Ketrin Ešton izrazila podršku izborima u Kijevu.

Tri scenarija sankcija

Ukoliko bi EU odlučila da pooštri sankcije Moskvi zbog podrivanja ukrajinskih izbora, to bi, prema prvom scenariju, podrazumijevalo uvođenje restrikcija na uvoz luksuzne robe iz Rusije, uključujući dijamante, plemenite metale, krzno, votku i kavijar. Što se izvoza tiče, EU bi mogla ograničiti prodaju đubriva, hemikalija, guma i plovila, navedeno je u dokumentu u koji je Rojters imao uvid.

Umjereni scenario podrazumijeva restrikcije na trgovinu i investicije koje se odnose na finansijske usluge i slobodan protok kapitala, kao i zabranu uvoza uglja, restrikcije na pomorski i kopneni transport, te pauzu u investiranju u ruski energetski sektor.

Najoštrije mjere podrazumijevaju razmatranje restrikcija na tržištu kapitala, potencijalnu zabranu novih investicija u Rusiji, strogu primjenu regulatornih pravila EU o svim ruskim sredstvima u kompanijama EU i, konačno, potpunu zabranu uvoza nafte i gasa iz Rusije.

Međutim, u Evropi ne postoji jednoglasna podrška za poopštravanje sankcija prema Rusiji od čijih energenata su pojedine članice EU gotovo potpuno zavisne. Italija, Grčka i Njemačka, koje imaju snažne veze sa Rusijom u trgovini i energetici, kao i Kipar i Austrija koje su sa Rusijom blisko finansijski povezane, zabrinute su zbog mogućeg negativnog uticaja sankcija na sopstvene ekonomije.

Ukoliko podrška za dalje sankcije ne bude jednoglasna, EU ne može nastaviti sa njima - što bi moglo izazvati nezadovoljstvo SAD koje se zalažu da Evropa prema Moskvi zauzme čvršći stav.

Tročasovna pucnjava

Razmjena vatre na punktu u ruralnoj oblasti zapadno od Donjecka trajala je tri sata i moglo bi biti više od dvoje stradalih. Rojtersu su očevici ispričali oprečne verzije događaja i ko je prvi počeo sukob, što nije moglo biti potvrđeno iz nezavisnih izvora.

Govoreći na međunarodnom poslovnom forumu u Sankt Peterburgu koji bi trebalo da bude ruski odgovor na Svjetski ekonomski forum koji se održava u Davosu, Putin je kazao da je Ukrajina zapravo već u građanskom ratu.

„Građanski rat bjesni u Ukrajini. Ali zašto smo mi oni koje krive za tu situaciju?“, prokomentarisao je ruski predsjednik.

Iako je njemačka kancelarka Angela Merkel apelovala na Rusiju da prihvati ocjenu OEBS-a o izborima u Ukrajini, Putin je poslao pomješane poruke, , saopštivši da će sarađivati sa pobjednikom izbora i da želi bolje veze sa Zapadom, ali oštro kritikujući američku politiku prema Ukrajini. OEBS je poslao 1.000 predstavnika da nadgledaju glasanje na kojem ukrajinski lideri očekuju veliki odziv koji će nadomjestiti gubitak birača sa anektiranog Krima i sa istoka koji je pod kontrolom separatista.

Rusija ima spreman odgovor

Rusija je pripremila povjerljivi dokument u kojem se navode akcije koje treba preduzeti u slučaju da Zapad pooštri sankcije Moskvi, kazao je Putinov savjetnik za privredu i finansije Andrej Belousov.

„Mogu da kažem da... postoji taktika koja je osmišljena i u formi je dokumenta koji je tajan – iz očiglednih razloga“, kazao je Belousov. „Isplanirane su odgovarajuće reakcije za svaki nivo sankcija.“

Belousov je nagovijestio da bi se kažnjavanje Rusije moglo vratiti kao bumerang.

„Naši zapadni partneri koji rade u Rusiji mnogo su zabrinutiji... od nas“, rekao je. „To se odnosi na njemačke, francuske, italijanske kompanije – odnosno kompanije iz zemalja koje ovdje imaju priličnu zastupljenost.“

Bonus video: