Oland: Spremne tri milijarde eura za pomoć Turskoj

Francuski predsjednik Fransoa Oland izjavio je da želi "sporazum sa Turskom po kome bi Turska preuzela obaveze, Evropa pružila podršku, a izbjeglice bile primljene"
67 pregleda 0 komentar(a)
Ahmet Davutoglu, samit EU Brisel, Foto: Reuters
Ahmet Davutoglu, samit EU Brisel, Foto: Reuters
Ažurirano: 29.11.2015. 19:42h

Francuski predsjednik Fransoa Oland izjavio je danas u Briselu, na samitu lidera Turske i EU, da će Unija pratiti korake Turske koji bi trebalo da pomognu okončanje migrantske krize, borbu protiv terorima i rješenje političke situacije u Siriji.

Oland je naveo da će sredstva od tri milijarde eura za pomoć Turskoj oko migranata na njenoj teritoriji biti izdavana postepeno i progresivno, kako ispunjenje dogovora i preuzetih obaveza bude provjeravano, navodi AP.

"Za sada je izdvojena ta suma od tri milijarde eura i ta sredstva će biti puštana postepeno, paralelno sa praćenjem preuzetih obaveza Turske", rekao je Oland, koji je krenuo ranije sa samita u Briselu da bi se sjutra sastao sa kineskim kolegom Si Đinpingom.

Dio novog pristupa prema Turskoj su obećanja EU da će ubrzati olakšavanje viznog režima i put Turske ka članstvu u EU. Zauzvrat, Ankara mora da pooštri bezbjednost na granicama i primi nazad neke od migranata koji ne ispunjavaju uslove za azil u Evropi, navodi AP.

Lideri EU, koji su se danas sastali sa turskim premijerom Ahmetom Davutogluom na samitu u Briselu kako bi razgovarali o rješavanju izbjegličke krize, žele pomoć Turske, ali istovremeno upozoravaju da ne treba previše obećavati Ankari.

Davutoglu za to vrijeme najavljuje novu eru u odnosima sa EU.

Na vanrednom samitu u sjedištu Unije razmatran je plan da se Turskoj ponude tri milijare eura, ublažavanje viznih restrikcija i brži pročes pristupanja EU u zamenu za strožu kontrolu Ankare na granicama i preuzimanje nekih od migranata koji ne ispunjavaju uslove za azil u Evropi.

Davutoglu je na otvaranju samita rekao da je "zahvalan evropskim liderima na ovom novom početku, koji je, ne samo početak sastanka, već i novog procesa od velikog značaja za budućnost naše zajedničke veze u Evropi."

Turska, koja je po službenim brojkama primila 2,2 miliona Sirijaca, očekuje od EU-a veću finansijsku pomoć, liberalizaciju viznog režima i pomeranje turskih pristupnih pregovora s mrtve tačke.

Lideri EU upozorili da ne treba previše obećavati Turskoj

Lideri EU, koji su se danas sastali sa turskim premijerom Ahmetom Davutogluom na samitu u Briselu kako bi razgovarali o rješavanju izbjegličke krize, žele pomoć Turske, ali istovremeno upozoravaju da ne treba previše obećavati Ankari. Davutoglu za to vrijeme najavljuje novu eru u odnosima sa EU.

Na vanrednom samitu u sjedištu Unije razmatran je plan da se Turskoj ponude tri milijare eura, ublažavanje viznih restrikcija i brži pročes pristupanja EU u zamjenu za strožu kontrolu Ankare na granicama i preuzimanje nekih od migranata koji ne ispunjavaju uslove za azil u Evropi.

Davutoglu je na otvaranju samita rekao da je "zahvalan evropskim liderima na ovom novom početku, koji je, ne samo početak sastanka, već i novog procesa od velikog značaja za budućnost naše zajedničke veze u Evropi."

Predsjednik Evropskog Saveta Donald Tusk jasno je rekao Davutogluu da u zamjenu za pomoć EU očekuje "brzo i znatno smanjenje broja neregularnih migranta koji stižu u Evropu."

Uz to, kako je dodao, zemlje EU žele da Turska "ostvari zajednički cilj približavanja kroz sprovođenje reformi, poštovanje najviših standarda ljudskih prava i medijskih sloboda, i primjenu dogovorene mape puta i standarda", koji su dio pristupnih pregovora, prenio je AP.

Tusk smatra i da je dužnost EU da štiti spoljne granice i da to ne može da prepusti nekoj trećoj zemlji.

Francuski predsjednik Fransoa Oland izjavio je da želi "sporazum sa Turskom po kome bi Turska preuzela obaveze, Evropa pružila podršku, a izbjeglice bile primljene".

Mnoge evropske zemlje su u posljednje vrijeme revidirale svoju inače mlaku podršku bliskim odnosima sa Turskom zbog izbjjegličke krize.

"Turska ima prava da očekuje pomoć EU", rekla je njemačka kancelarka Angela Merkel.

Belgijski premijer Šarl Mišel rekao je, međutim, da Turska "ne može da dobije blanko ček" za evropsku pomoć kako bi se izborila za oko dva miliona izbjeglica, kao i da je Turska "još daleko od članstva."

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Federika Mogerini rekla je da ima dovoljno stvari koje vezuju dvije strane.

"Tuska i Evropa su potrebne jedna drugoj. Suočeni smo sa istim problemima, od rata u Sirji do terorizma i stabilnosti, odnosno nestabilnosti u regionu. Mi možemo da budemo partneri i treba sa stavimo sva pitanja na sto", navela je ona.

Prema Međunarodnoj organizaciji za migracije (IOM), u Evropu je ove godine ušlo gotovo 900.000 ljudi koji bježe od sukoba i siromašva na Bliskom istoku, u Africi i Aziji, tražeći utočište ili posao.

Više od 600,000 je došlo preko Grčke, a mnogi su prešli more iz Turske, podsjeća AP.

Više od dva miliona izbjeglica iz Sirije živi u Turskoj, ali prema organizaciji Amnesti internešenel, samo 10 odsto dobija pomoć od vlade.

Bonus video: