Oland zahvalio Obami na uzornoj akciji Amerikanaca u napadnutom vozu

Američki vojnik Spenser Stoun koji je ubodn nožem u napadu i koji je odigrao ključnu ulogu u savladavanju napadača izašao je večeras iz klinike u Lilu gdje mu je uspešno operisana povrijeđena ruka
0 komentar(a)
Sedler, Sarlatos i Norman, Foto: Reuters
Sedler, Sarlatos i Norman, Foto: Reuters
Ažurirano: 22.08.2015. 19:43h

Francuski predsjednik Fransoa Oland "toplo je zahvalio" danas svom američkom kolegi Baraku Obami na "uzornom ponašanju" američkih građana koji su spriječili krvoproliće u vozu na liniji Amsterdama-Pariz, saopštila je Jelisejska palata.

U telefonskom razgovoru danas popodne "dva predsjednika ponovila su svoju odlučnost da se zajedno bore protiv nasilja i terorizma na svim frontovima", dodaje se u saopštenju.

Trojica Amerikanaca, Britanac i Francuz pomogli su juče da se savlada napadač u brzom vozu na liniji Amsterdam-Pariz. Napadač je pucao iz pištolja, a nekoliko putnika je uspjelo ga obori na zemlju i razoruža.

Pored pištolja, napadač je imao i automatsko oružje i nož.

Jedan Amerikanac koji je pomogao je vojnik američkih vazduhoplovnih snaga, drugi je pripadnik Nacionalne garde koji je služio u Avganistanu, a treći je student fizikalne terapije u Kaliforniji.

Oland će u ponedjeljak u Jelisejskoj palati primiti Amerikance, Britanca i Francuza koji su savladali napadača. On je na taj prijem pozvao i šefove vlada Belgije Šarl Mišela i Holandije Marka Rutea, kao i ambasadorku SAD u Francuskoj Džejn Hartli, a biće prisutan i francuski premijer Manuel Vals i nekoliko članova vlade.

Voz je u trenutku napada juče prolazio kroz Belgiju, ali je preusmjeren ka Arasu na sjeveru Francuske.

U incidentu je ranjeno dvoje ljudi - pripadnik Američkih vazdhoplovnih snaga koji je uboden nožem dok je pokušavao da savlada napadača, i osoba s francuskim i američkim državljanstvom koja je slučajno pogođena iz vatrenog oružja, izjavio je francuski ministar unutrašnjih poslova Bernar Kaznev.

Američki vojnik Spenser Stoun koji je ubodn nožem u napadu i koji je odigrao ključnu ulogu u savladavanju napadača izašao je večeras iz klinike u Lilu gdje mu je uspešno operisana povrijeđena ruka.

Mladić star oko dvadeset godina i visok oko 190 centimetara napustio je kliniku u američkim diplomatskim kolima i nije davao izjave mnogobrojnim okupljenim novinarima ispred zgrade, samo im je uputio osmjeh.

On se prvi bacio na napadača u vozu prema izjavama njegovih prijatelja koji su bili prisutni. Tokom njegovog kratkog boravka na klinici mnogi pacijenti su dolazili da mu čestititaju.

Tojica Amerikanaca i Britanac dobili su medalje hrabrosti u Arasu.

Francuski ministar Kaznev rekao je danas novinarima u Parizu da osumnjičeni napadač može biti 26-ogodišnji Marokanac za koga su španske vlasti prošle godine posumnjale da ima veze sa radikalnim islamskim pokretima, ali njegov identitet nije sto odsto potvrđen.

Španska štampa je navela da se radi o Ajubu El Kazaniju (26) porijeklom iz Maroka, a pratile su ga tri evropske bezbjednosne službe.

Francuska policija nije potvrdila da se radi o Kazaniju, ali jeste rečeno da se sumnja da se radi o ekstremisti.

Kazani je otišao iz Maroka 2013. i preselio se u Španiju, da bi 2014. otišao u Siriju gdje je prošao obuku, a zatim se i borio u građanskom ratu.

Iste godine je pokušao da se vrati u Francusku.

Belgijski tužilac zvanično je otvorio antiterorističku istragu pošto je nepoznati napadač otvorio vatru u brzom vozu Amsterdam-Pariz.

Belgija jača bezbjednost u vozovima i na željezničkim stanicama

Belgijska vlada odlučila je danas da pojača bezbjednost u vozovima i na željezničkim stanicama.

Odluka je donijeta na sastanku belgijskog Savjeta za nacionalnu bezbjednosti koji je sazvao premijer Šarl Mišel.

Mjere bezbjednosti će početi odmah da se primjenjuju, navodi se poslije sastanka i dodaje da će, u saradnji s lokalnom policijom, biti pojačane patrole na lokalnim i međunarodnim željezničkim stanicama.

Premijer Mišel je rekao da se u telefonskom razgovoru s francuskim predsjednikom Fransoaom Olandom dogovorio o jačanju saradnje radi povećanja bezbjednosti željezničkog saobraćaja.

Nijedna druga zemlja Evropske unije nije za sada donijela sličnu mjeru, a u mnogim od tih zemalja kontrola je već manje-više stroga, ocijenio je Frans pres.

Pojačana kontrola putnika i prtljaga već je u Španiji, posebno u Madridu, još od terorističkog bombaškog napada na vozove 2004. godine, kada je poginulo 190 putnika, a skoro 1.000 je ranjeno.

U Velikoj Britaniji, jedino se kontrolišu vozovi Eurostar koji povezuju London s kontinentalnim, francuskim dijelom Evrope.

Policija nije naročito vidljiva na željezničkim stanicama u Njemačkoj i nema kontrole pri ulaska u voz. U Švajcarskoj nisu preduzete posebne mjere poslije sinoćnog napada u Belgiji, a policija kaže da je u pripravnosti.

Bonus video: