Oni koji štite Asanža krše ljudska prava u svojim zemljama

"Nemoguće je Asanža, zvijezdu borbe za ljudska prava i slobodu govora, ne smatrati licemjerom, kada se u obzir uzmu podaci o njegovim novim južnoameričkim prijateljima"
55 pregleda 9 komentar(a)
Džulijan Asanž, Foto: Reuters
Džulijan Asanž, Foto: Reuters
Ažurirano: 20.08.2012. 20:18h

U Velikoj Britaniji, Džulijan Asanž ne presatje da bude u centru pažnje. Taj 41-godišnji osnivač zviždačke stranice Vikiliks u nedjelju se sa balkona ambasade južnoameričke države Ekvador u Londonu, koja mu je prošle sedmice garantovala politički azil, obratio javnosti.

Njegov kratki govor, koji je održao ne napuštajući teritoriju ekvadorske ambasade kako ne bi bio uhapšen, bio je pun riječi hvale za Ekvador i ostale države Južne Amerike koje su odlučile da mu daju podršku u njegovoj borbi za izbjegavanje izručenja Švedskoj, gdje ga terete za silovanje, a koje bi, kako vjeruje, rezultitalo njegovom izručenjem SAD-u.

Nemoguće je Asanža, zvijezdu borbe za ljudska prava i slobodu govora, ne smatrati licemjerom, kada se u obzir uzmu podaci o njegovim novim južnoameričkim prijateljima, piše Jutarnji list.

Amnesty International je optužio novog "najboljeg Asanžovog prijatelja" Rafaela Korea, predsjednika Ekvadora, zbog povrede ljudskih prava, a brojni lokalni mediji za pogrešno shvatanje pojma demokratija

Istovremeno, Amnesty International je optužio novog "najboljeg Asanžovog prijatelja" Rafaela Korea, predsjednika Ekvadora, zbog povrede ljudskih prava, a brojni lokalni mediji za pogrešno shvatanje pojma demokratija.

Podaci nevladine organizacije Transparency International koja svake godine objavljuje podatke o stepenu korupcije u svim djelovima svijeta, takođe se ne poklapaju sa riječima hvale čelnog čovjeka Vikiliksa.

"Rad aktivista za ljudska prava je spriječavan ubistvima, prijetnjama, sudskim gonjenjima i krađom osjetljivih podataka”, navodi se u izvještaju organizacije Amnesty International o Kolumbiji, jednoj od prijateljskih zemalja Džulijana Asanža.

Predsjednik Korea učestalo kori novinare koji ga kritikuju i lično je stavio novinare koji su ga navodno vrijeđali pred sud

Ekvador je, takođe prema navodima Amnesty Internationala, zemlja čije političko vodstvo čini niz kriminalnih djela.

"Predsjednik Korea učestalo kori novinare koji ga kritikuju i lično je stavio novinare koji su ga navodno vrijeđali pred sud”, navodi se u opisu ekvadorskog predsjednika kojeg je Asanž upoznao proljetos na snimanju jedne TV emisije, a koji mu je prošle sedmice ponudio politički azil kako bi spriječio da Asanžova ljudska prava budu ugrožena.

Britanci su jasni u tome da Asanžu, uprkos azilu, neće omogućiti siguran prolaz kroz Veliku Britaniju. Ako iuspije da nađe način i domogne se sigurnosti u Ekvadoru, Asanž će svojim sljedbenicima morati štošta da objasni o zaštiti ljudskih prava u svojoj novoj domovini.

Bonus video: