Opozicija kritikuje Sarkozija jer pomoć traži od Pekinga

Kako je prenio Rojters, šefica partije Martin Obri kazala je da se, obraćanjem za pomoć Pekingu, Evropa prikazuje kao slaba
0 komentar(a)
Nikola Sarkozi, Foto: Thepoliticalelite.com
Nikola Sarkozi, Foto: Thepoliticalelite.com
Ažurirano: 31.10.2011. 08:06h

Francuski opozicionari iz redova socijalista napali su predsjednika Nikolu Sarkozija jer je tražio pomoć od Kine u rješavanju dužničke krize u eurozoni, koristeći zabrinutost birača šest mjeseci prije predsjedničkih izbora u Francuskoj.

Kako je prenio Rojters, šefica partije Martin Obri kazala je da se, obraćanjem za pomoć Pekingu, Evropa prikazuje kao slaba, što je uslijedilo nakon optužbi koje je iznio predsjednički kandidat socijalista Fransoa Oland da je Francuska postala „dvostruko zavisna“ od Njemačke i od Kine.

„To je šokantno“, kazala je Obri u juče objavljenim komentarima. „Okrećući se Kinezima, Evropljani pokazuju da su slabi. Reakcija je trebalo da bude evropska“, izjavila je za francuski list „Žurnal du dimanš“.

On je prošlog četvrtka na francuskoj televiziji objasnio da je planom, koji predstavlja rezultat teških pregovora između evropskih lidera i bankara, izbjegnuta katastrofa

Sarkozi je, zajedno sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, odigrao vodeću ulogu u kreiranju prošlonedjeljnog plana za povraćanje sigurnosti finansijskih tržišta i okončanje dvogodišnje krize koja je počela u Grčkoj, uz doprinos Pekinga ukoliko bi to bilo moguće.

On je prošlog četvrtka na francuskoj televiziji objasnio da je planom, koji predstavlja rezultat teških pregovora između evropskih lidera i bankara, izbjegnuta katastrofa, dodajući da je imao telefonski razgovor sa kineskim predsjednikom Huom Đintaom i da vjeruje da Peking treba „da odigra značajnu ulogu“.

Trgovačko nadmetanje sa Kinom

Međutim, Obri je istakla kako se ovim molbama rizikuje da se unište evropski napori da obezbijede poštenije uslove za trgovačko nadmetanje sa Kinom. „Kako će sad Evropa moći da zahtijeva od Kine da prestane da podcjenjuje svoju valutu i prihvati recipročne trgovačke uslove?“, zapitala se Obri.

Obri smatra da je trebalo da evropski lideri traže rješenje koje bi po mogućnosti uključivalo finansiranje Evropske centralne banke

Vašington i Evropa se godinama žale da se kurs kineskog juana vještački drži slabim naspram njihovih valuta i da je to razlog zašto je nemoguće na svjetskom tržištu konkurisati jeftinoj robi iz kineskog izvoza.

Klaus Regling, koji se nalazi na čelu evropskog fonda za spasavanje, bio je u petak i subotu u posjeti Kini kako bi ohrabrio peking da investira u Evropski fond za finansijsku stabilnost.

Obri smatra da je trebalo da evropski lideri traže rješenje koje bi po mogućnosti uključivalo finansiranje Evropske centralne banke.

„Fond za finansijsku stabilnost trebalo je da se ojača pretvaranjem u banku i omogućavanjem da se sam finansira kroz euroobveznice ili preko ECB. Međutim, pošto nisu uspjeli to da urade, okrenuli su se Kini.“

Zagrijavanje pred početak

Sarkozi tek treba da objavi kandidaturu za reizbor. Međutim njegovo gostovanje na TV koje je gledalo oko 12 miliona ljudi naširoko se smatra zagrijevanjem pred početak nadmetanja sa Olandom za kojim, sudeći prema anketama, dosta zaostaje.

„Sami se ne možemo izboriti. Kina je preuzela palicu i postala svjetski bankar"

Oland je optužio Sarkozija da se nalazi u podčinjenom položaju u odnosu na Njemačku unutar eurozone, a u odnosu na Kinu na globalnom nivou.

„Ispostavilo se da dvostruko zavisimo – zavisimo od Njemačke, koja postavlja pravila igre (u Evropi) i od Kine koja je podignuta na nivo ekonomske i finansijske imperije koja će doletjeti da spasi Evropsku uniju i eurozonu“, kazao je Oland u petak.

Istaknuti član Sarkozijeve partije desnog centra UMP, bivši premijer Žan Pjer Rafaren kazao je za „Žurnal du dimanš“ da je protivljenje ulozi Kine besmisleno.

„Sami se ne možemo izboriti. Kina je preuzela palicu i postala svjetski bankar. To je novi sporazuim 21. vijeka“, kazao je.

Bonus video: