Pobjeda opozicije na izborima u Litvaniji

Na nedjeljnim izborima u Litvaniji pobijedila je opoziciona Socijaldemokratska stranka koja je u kampanji obećala da će ukinuti nepopularne mjere štednje i podstaknuti potrošnju u državi pogođenoj recesijom
0 komentar(a)
Litvanija izbori, Foto: Rojters
Litvanija izbori, Foto: Rojters
Ažurirano: 29.10.2012. 08:41h

Lideri stranke su sinoć postigli dogovor o formiranju koalicione vlade sa druge dvije opozicione partije lijevog centra koje su se, takođe, zalagale za veću ulogu vlade u ekonomiji poslije četiri godine stezanja kaiša čiji je cilj bio da se izbjegne bankrotstvo i stvore uslovi za uvođenje eura.

Izborni rezultat je zadao udarac premijeru Andrijusu Kubilijusu čija se konzervativna Otadžbinska unija našla na drugom mjestu po broju osvojenih glasova.

Lider socijaldemokrata Algirdas Butekvicijus, koji ima najveće šanse da postane novi premijer, izjavio je da je njegova stranka spremna da formira koaliciju sa dvije popuplističke partije - Laburističkom strankom i strankom Red i pravda.

"Birači su izabrali ove tri stranke. Mi imamo najviše mjesta u parlamentu i građani su nam dali pravo da formiramo novu vladu i sprovedemo naše programe", rekao je Butkevicijus jutros novinarima.

Te tri stranke su zajedno osvojile 78 od ukupno 141 poslaničkog mjesta u parlamentu, navodi AP.

Butekvicijus, koji je bivši ministar finansija, kazao je da treba uložiti više novca u proizvodnju i da zemlja treba da odloži planove o uvođenju eura dok EU ne riješi finansijsku krizu.

Kubilijusova vlada, koja je došla na vlast u decembru 2008, tvrdi da želi da Litvanija uvede euro do 2014.

Osvrt na rad prošle vlade

Litvanija je 2009. pretrpjela tešku recesiju kada je privredna proizvodnja smanjena za 14 odsto. Da bi izbjegla bankrotstvo, vlada je bila primorana da poveća poreze i smanji potrošnju.

Nezaposlenost je povećana, na desetine hiljada ljudi su pobjegle iz zemlje, a životni standard je drastično opao, na šta je najviše uticalo povećanje cijena struje nakon što je Litvanija zatvorila nuklearnu elektranu izgrađenu za vrijeme Sovjetskog Saveza koja je bila izvor jeftine električne energije.

Zemlja je bila primorana da uvozi veće količine gasa i struje iz Rusije po izuzetno visokim cijenama.

Ipak ništa od nuklearke

Kubilijusova vlada je napravila plan izgradnje nove nuklearke vrijedne pet milijardi eura, mada su opozicione stranke, uključujući one koje će, po svemu sudeći, formirati novu vladu, kritikovale plan kao preskupi luksuz za zemlju sa tri miliona stanovnika.

One su insistirale na održavanju referenduma i većina litvanijskih birača prije dvije nedjelje je odbacila ideju o izgradnji nove nuklearne elektrane. Iako referndum nije bio obavezujući, mnogi stručnjaci smatraju da taj projekat, koji bi sproveo japanski "Hitači", vjerovatno neće biti realizovan.

Konačnu odluku o tome ko će biti novi premijer donijeće predsjednica Dalija Gribauskaite.

Bonus video: