Počele Ciprasove muke: Ministar energetike je protiv sporazuma

"Naši takozvani partneri, predvođeni njemačkim establišmentom, ponašali su se prema Grčkoj kao da je njihova kolonija i oni nijesu ništa do brutalni ucenjivači i finansijske ubice", rekao je Lafazanis
0 komentar(a)
Aleksis Cipras, Foto: Reuters
Aleksis Cipras, Foto: Reuters
Ažurirano: 14.07.2015. 12:52h

Sporazum Grčke sa liderima eurozone je neprihvaljiv, ocijenio je grčki ministar energetike, Panajotis Lafazanis, koji predvodi Lijevu platformu unutar vladajuće Sirize.

Lafazanis je kazao da sporazum "poništava narodni mandat i ponosno NE grčkih građana na referendumu", prenosi Tanjug.

"Naši takozvani partneri, predvođeni njemačkim establišmentom, ponašali su se prema Grčkoj kao da je njihova kolonija i oni nijesu ništa do brutalni ucenjivači i finansijske ubice", rekao je Lafazanis.

U centru Atine u ponedjeljak uveče opet su održani protesti, ali ne protiv Njemaca ili grčkih kreditora - EU, Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Evropske centralne banke (ECB), već protiv premijera Aleksisa Ciprasa.

Umjesto zastava EU na protestu su se palile zastave Sirize. Mnogi Grci osjećaju da su izdani, jer se Cipras obavezao na dodatnu štednju i najradikalnije reforme do sada, iako su oni na referendumu vrlo glasno poručili da su protiv.

Ministar odbrane Panos Kamenos, šef desničarske stranke Nezavisni Grci, saopštio je da će njegova stranka ostati u koaliciji sa Ciprasom, ali da će glasati samo za mjere dogovorene na sastanku lidera svih vodećih grčkih partija prije samita.

"Mi smo posvećeni glasanju za ono što smo odlučili na sastanku političkih lidera i samo za to, nikakve druge mjere koje su nametnute", naveo je Kamenos.

Cipras se suočava sa teškom bitkom da dobije podršku koalicionih partnera za konačni predlog lidera eurozone za spas Grčke.

Parlament treba da sjutra do ponoći usvoji četiri zakonska predloga, koja se tiču penzionih i poreskih reformi.

Predlog lidera eurozone za spasavanje Grčke, međutim, pretpostavlja sve dogovorene reforme, uključujući najteže - podizanje stope poreza i liberalizaciju tržišta rada.

Bonus video: