Premijer Krima bivši gangster?

„Svaki element krimske vlasti je bio kriminalizovan”
12 komentar(a)
Ažurirano: 08.03.2014. 08:22h

Sergej Aksjonov, lider stranke Rusko jedinstvo, postavljen je za novog premijera Krima uprkos tome što je na izborima za lokalni parlament 2010. dobio samo četiri odsto glasova. Izgleda da je njegova uloga lice ruskih interesa na poluostrvu, ali postoje tvrdnje da je i frontmen regionalnog organizovanog kriminala, piše Mark Galeoti, profesor Centra za globalne poslove na Njujorškom univerzitetu.

Zamjenik lidera Ruske zajednice na Krimu, Mihail Baharev, 2009. je predstavio policijska dokumenta u kojima se Aksjonov označava kao aktivni član Salema, bande organizovanog kriminala, pod nadimkom Goblin, kaže Galeoti.

Baharev je dao ostavku u znak protesta protiv uloge Aksjonova, koji je negirao kriminalnu prošlost i tužio ovoga za klevetu. Apelacioni sud na Krimu je odbacio tužbu protiv Bahareva kao neosnovanu.

Nakon iznenadnog uspona Aksjonova, te tvrdnje su ponovo isplivale na površinu, ovog puta u intervjuu sa ukrajinskim poslanikom Adrejem Senčenko, krimskim članom stranke Otadžbina Julije Timošenko.

On tvrdi da su Aksjonov i njegov saveznik, predsjednik krimskog parlamenta Vladimir Konstantinov, umiješani u kriminalne aktivnosti, uključujući prevaru sa nekretninama.

Rekao je da je Aksjonov sredinom 1990-ih bio brigadir (gangsterski „kapetan“ srednjeg ranga) u bandi organizovanog kriminala, poznat u krimskim kriminalnim i policijskim krugovima pod pseudonimom Goblin, ali da su zbog političkih previranja i endemske korupcije u toj oblasti dokumenta uništena a slučaj odbačen.

Galeoti ističe da je to Aksjonovljevim pristalicama podesan izgovor za nedostatak čvrstih dokaza za te tvrdnje i smatra iznenađujućim što Kijev još nije našao i predstavio takav materijal iz arhive centralnog ministarstva unutrašnjih poslova.

„Ukrajinska Sicilija“ je ozloglašena po aktivnostima koje sežu od krađe do trgovine ljudima, sa povremenim međusobnim ratovima i svođenjem računa.

Prijestonica Krima, Simferopolj, gdje Aksjonov živi od početka 1990-ih, bio je poprište aktivnosti organizovanog kriminala nakon raspada SSSR-a, navodi Galeoti, ekspert za transnacionalni kriminal i ruska bezbjednosna pitanja.

Borba između dvije rivalske bande, Bašmaki i Salem, kulminirala je 1996, da bi se nakon toga učinilo da su obje uništene. Međutim, mnogi njihovi članovi su uplovili u biznis, politiku ili i jedno i drugo, nastavljajući kriminalnu aktivnost.

„Svaki element krimske vlasti je bio kriminalizovan. Nije bilo neobično da sjednica parlamenta na Krimu počne minutom ćutanja za jednog od ubijene 'braće'“, rekao je Viktor Šemčuk, bivši glavni tužilac te oblasti.

Krim, koji se nekad opisuje kao „Ukrajinska Sicilija“, ostao je ozloglašen po aktivnostima koje sežu od krađe do trgovine ljudima, sa povremenim međusobnim ratovima i svođenjem računa.

Bašmaki - koji je optužen za umiješanost u više od 50 ubistava - navodno pokušava da kontroliše Tavriju, glavni fudbalski klub na Krimu.

Zbog porasta tražnje za zemljištem, naročito zbog povratka raseljenih Tatara, takođe su intenzivirani napori kriminalaca i korumpiranih zvaničnika za sticanje nezakonitog profita.

Imajući u vidu nezakonitost okupacije Krima i potencijalnu secesiju od Ukrajine, navodi o premijerovoj gansterskoj prošlosti pojačavaju strah da bi to poluostrvo moglo postati novo Pridnjestrovlje, kriminalna pseudo-država i raj za ilegalnu trgovinu i svakojake transfere, piše Galeoti.

Krim je relativno siromašna oblast, koja zavisi od poljopriverede i zastarjele idustrije. Ako Moskva odluči da uskrati milijarde dolara subvencija koje Krim održavaju na površini, pojaviće se pritisak za novim izvorima prihoda, te mogućnosti koje proizilaze iz toga što se nalazi u sivoj zoni između Rusije i Ukrajine, zaključuje njujorški profesor.

Bonus video: