Putin ruskim tajkunima obećao veći uticaj na ekonomiju

"Organizatori naših pobjeda sjede ispred mene”, rekao je Putin grupi tajkuna među kojima su bili suvlasnik naftne kompanije TNK-BP, izvršni direktor Lukoila i vlasnik Rusala
0 komentar(a)
Vladimir Putin, Foto: Reuters
Vladimir Putin, Foto: Reuters
Ažurirano: 22.04.2011. 20:11h

Ruski premijer Vladimir Putin obećao je danas najbogatijim ljudima u zemlji veći uticaj na odluke koje će oblikovati ekonomiju nakon predsjedničkih izbora 2012.

Putin je uputio rijetke pohvale tajkunima, rekavši da su igrali ključnu ulogu u poboljšanju ekonomskog učinka.

"Organizatori naših pobjeda sjede ispred mene”, rekao je Putin grupi tajkuna među kojima su bili suvlasnik naftne kompanije TNK-BP Viktor Vekselberg, izvršni direktor Lukoila Vagit Alekperov i vlasnik Rusala Oleg Deripaska, prenijela je agencija Rojters.

"Moramo zajedno rješavati pitanja razvoja i kvalitativne promjene u strukturi ruske privrede", rekao je Putin, obećavši da će se pozabaviti pitanjima koja brinu biznismene, poput visokih poreza i jačanja kursa rublje.

Biraju stranu

Tokom predsjedničkog mandata 2000-2008, Putin je nastojao da oslabi uticaj oligarha, što je kulminiralo slanjem u zatvor Mihaila Hodorkovskog 2003. Tajkuni su se uglavnom povukli iz politike nakon zatvaranja Hodorkovskog, ali sada pokušavaju da izaberu stranu uoči izbora 2012.

Putin i Medvedev su poručili da će se između sebe dogovoriti ko će se kandidovati za predsjednika, što je oštro kritikovao Aleksandar Šohin, lider poslovnog lobija (RSPP), poznatog kao "sindikat oligarha”, sa čijim odborom se Putin sastao.

"Potrebna nam je predvidljivost i izvjesnost u politici, uključujući ekonomsku politiku. Takve izjave... ne doprinose izvjesnosti”, rekao je Šohin, bivši ministar ekonomije, za dnevnik „Komersant“ uoči sastanka sa Putinom.

Šohin je takođe kritikovao odluku suda u slučaju Hodorkovskog rekavši da vlasti tokom tog procesa nisu ponudile ubjedljive odgovore na tvrdnje o kršenju zakona. On je rekao da je taj slučaj imao negativan uticaj na investicionu klimu u Rusiji.

Poslovni svijet zainteresovan za politički program, a ne ličnosti

U ruskim medijima se spekuliše o lojalnosti biznismena jednom ili drugom članu vladajućeg tandema a takođe su se pojavile glasine o mogućem formiranju nove desničarske stranke koja bi predstavljala interese preduzetnika i srednjeg sloja.

Dok je ministar finansija Aleksej Kudrin, kojeg su mediji označili kao mogućeg kandidata za lidera te stranke, odbacio tu ideju u razgovoru sa poslovnim liderima u četvrtak, on je pozvao na veće političko nadmetanje uoči parlamentarnih izbora u decembru i predsjedničkih u martu.

Šohin je rekao da je ruski poslovni svijet više zainteresovan za politički program nego za ličnosti i dodao da ni Putin ni Medvedev još nemaju sveobuhvatan program.

Idealan bi bio zajednički program Putina i Medvedeva

"Idealna situacija (za kompanije) bila bi kada bi se dvojica lidera dogovorila oko zajedničkog programa za narednih 5-6 godina”, rekao je Šohin.

On je dodao da između Putina i Medvedeva postoje razlike oko spoljnopolitičkih pitanja, pri čemu Medvedev zauzima više prozapadni stav, ali je kazao da imaju sličnu domaću agendu.

Vlada zadala udarac Medvedevu

Visoki ruski zvaničnik rekao je danas da će vlada i dalje imati snažan glas u odborima direktora državnih kompanija, zadavši udarac inicijativi predsjednika Medvedeva da smanji uticaj države na ekonomiju.

Ovi komentari su, kako navodi Rojters, ugasili nade manjinskih akcionara da bi nezavisni direktori mogli zamijeniti zvaničnike i pokazali koliko je za Medvedeva težak izazov izlaženje iz Putinove sjenke. Medvedev je krajem marta rekao da najviši funkcioneri Putinove vlade moraju u roku od nekoliko mjeseci napustiti odbore kompanija poput giganta Gasprom ili naftnog Roznjefta.

Neki članovi odbora direktora se smatraju bliskim Putinu i Medvedev je imao namjeru da tom naredbom stekne uticaj uoči predsjedničkih izbora u martu 2012. On je upozorio da bi preveliki uticaj države na ekonomiju mogao dovesti do stagnacije, ukazujući da se politika koja je išla naruku Rusiji tokom Putinovog predsjedničkog mandata 2000-2008. mora promijeniti kako bi se privukle investicije i pospješila modernizacija.

Medvedev je na sastanku, kojem je prisustvovao Putin, rekao da vladine zvaničnike koji napuštaju odbore moraju zamijeniti „nepristrasni, nekorumpirani“ profesionalci a ne „činovnici iz ministarstava”.

Međutim, Putinov glavni zamjenik je jasno stavio do znanja da će direktori koji zamijene zvaničnike u odborima na prvo mjesto staviti prioritete vlade.

"Te ljude ćemo tretirati kao profesionalne povjerenike,“ rekao je novinarima prvi zamjenik premijera Igor Šuvalov, prenio je Rojters. Šuvalov je kazao da se „nezavisni direktor ponaša u skladu sa svojom vizijom onoga što je najbolje za razvoj kompanije dok profesionalni povjerenik postupa po naredbama vlade.“

Kakve veze ima ko je u odboru, kad se glasa po direktivi

Dodao je da će zvaničnici napustiti odbore više od 1.000 kompanija, od kojih bi oko 950 trebalo da budu privatizovane.

"Velika Medvedevljeva ideja se pretvorila u tužni fijasko. Kakve ima veze ko sjedi u odboru ako u u svakom slučaja glasa po direktivi,“ rekao je za Rojters Aleksej Navaljni, koji ima akcije u mnogim državnim kompanijama.

Nedugo nakon Medvedevljeve naredbe, Putinov zamjenik Igor Sečin podnio je ostavku na funkciju šefa naftnog giganta Roznjeft. Ministar finansija Aleksej Kudrin je ponudio ostavku na funkciju predsjedavajućeg druge po veličini ruske banke VTB i rudnika dijamanata Alrosa.

„Sada se javlja problem koji moramo riješiti na pravi način: ljudi koji vas zamijene moraju biti profesionalci, nepristrasni, nekorumpirani i sa autoritetom na tržištu”, rekao je juče Medvedev. Još ne postoji formalna procedura za zamjenu ministara u odborima kompanija a mnogi analitičari predviđaju da će promjene biti kozmetičke.

Bonus video: