Ruska vlada prodaje udjele u ključnim kompanijama

„Potencijal tog puta je iscrpljen... Takav ekonomski model je opasan po budućnost zemlje“, kazao je Medvedev.
0 komentar(a)
medvedev, Foto: Rojters
medvedev, Foto: Rojters
Ažurirano: 28.06.2011. 19:05h

Ruska vlada planira da, u okviru velikog programa privatizacije, rasproda većinsko vlasništvo u Aeroflotu i glavnim naftnim kompanijama, najavio je ministar finansija Aleksej Kudrin, prenio je BBC.

O tome je prije 10 dana govorio šef države Dmitrij Medvedev.

On je na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu naglasio kako je završen period u kojem je vlast pojačala svoju ulogu u ekonomiji.

„Potencijal tog puta je iscrpljen... Takav ekonomski model je opasan po budućnost zemlje“, kazao je Medvedev.

On je naredio ubrzani program privatizacije.

Radikalni planovi na snazi

Ministar finansija Kudrin je objasnio koliko su radikalni ti planovi.

On je na konferenciji investicione kompanije Renesans Kapital, koja je u ponedjeljak održana u Moskvi, saopštio da bi ruska država prodala većinske udjele u „gotovo svim“ naftnim kompanijama i transportnim firmama, počevši od nacionalnog avioprevoznika Aeroflot.

„U narednih tri do pet godina vlada bi trebalo da se povuče iz kontrolnih paketa u gotovo svim ključnim kompanijama koje posjedujemo“, rekao je.

„To uključuje sektor finansija, nafte i komunikacija, kao i transportne kompanije počevši od Sovkomflota i Aeroflota“, izjavio je ministar finansija na konferenciji.

Glavni sektor koji nije pomenuo je sektor gasa.

Savjetnik za ekonomska pitanja ruskog predsjednika, Arkadij Dvorkovič, rekao je novinarima da će u planove biti uključeni i naftni gigant Rosnjeft i VTB banka.

Traže se privatne investicije

Međutim, Dvorkovič je istakao da „Gasprom trenutno nije u planu. On ima veliku infrastrukturnu komponentu, tako da nećemo žuriti sa tim“.

BBC navodi da bi ovo moglo označiti kraj decenije u kojoj je ruska država, za vrijeme mandata predsjednika Vladimira Putina, povratila kontrolu nad velikim kompanijama u mnogim ključnim sektorima. To se ponekad dešavalo u kontroverznim okolnostima – kao što je rasformiranje naftne kompanije Jukos tajkuna Mihaila Hodorkovskog.

Kudrin je saopštio i da će Rusija u narednih 10 godina tražiti mnogo više privatnih investicija. Međutim, izgleda da je povjerenje mnogih investitora u rusku privredu slabo, pri čemu je iz države ove godine iznesen kapital u vrijednosti od oko 50 milijardi dolara.

Čini se kako je ta nervoza rezultat neizvjesnosti oko toga ko će biti izabrani kandidat establišmenta za predsjedničke izbore sljedeće godine – i straha zbog velike institucionalne korupcije u Rusiji.

Bonus video: