Šidlo: Ostajemo pri svome, nećemo primati izbjeglice

"Mi stalno naglašavamo da mudra i efikasna migracijska politika mora da sadrži prije svega dva elementa: mora da bude bezbjedna i mora da bude efikasna u tom smislu da pomaže onima kojima je to zaista potrebno"
0 komentar(a)
Beata Šidlo, Foto: Reuters
Beata Šidlo, Foto: Reuters
Ažurirano: 06.09.2017. 13:30h

Poljska premijerka Beata Šidlo odbila je danas da bi mogla da promjeni politiku poljske vlade da ne prima izbjeglice po planu EU za razmještanje po kvotama i naglasila da uprkos odluci Suda EU Poljska ostaje pri svome, da izbjeglice jednostavno uopšte ne prima.

"Mi smo to očekivali i bila sam ubijeđena da će pasti takva presuda. Međutim, to nimalo ne mijenja stav vlade u migracijskoj politici, a mislim i cijele Višegradske grupe", kazala je danas premijerka Šidlo u Krinjici na jugu Poljske gdje učestvuje u Ekonomskom forumu.

Riješenost Poljske da ne primi nijednog jedinog izbjeglicu, posebno ne muslimanske izbjeglice i da solidarnost izrazi drugačije, nije pokolebala ni današnja presuda Suda EU u Luksemburgu kojom je odbačena žalba Slovačke i Mađarske na izbjegličke kvote, ni najava evrokomesara za izbjeglice Dimitrisa Avramopulosa da će EU tužiti Poljsku, Češku i Mađarsku ako uskoro ne počnu da primaju izbjeglice.

"Mi stalno naglašavamo da mudra i efikasna migracijska politika mora da sadrži prije svega dva elementa: mora da bude bezbjedna i mora da bude efikasna u tom smislu da pomaže onima kojima je to zaista potrebno. Čini mi se da se takvo uviđanje već rađa u više zemalja članica EU", kazala je Šidlo.

Poljska premijerka obećala je da će uskoro predstaviti veću i širu pomoć izbjeglicama u regionu iz kojeg dolaze, kao i veću materijalni i tehničku solidarnost s evropskim zemljama koje su kao Grčka i Italija prve na udarima migracijskih talasa.

Poljska konzervativna vlada stranke Pravo i Pravda preinačila je odluku prethodne vlade koja se obavezala da po kvotama primi oko 7.000 izbjeglica i prestala je potpuno da ih prima, a insistira da će solidarnost izraziti preko humanitarne pomoći izbjeglicama na Bliskom istoku, u logorima u Libanu i Jordanu i slanjem policajaca i graničara da pomognu u obezbjeđenju granica EU, na primjer, na balkanskoj trasi.

Bonus video: