Slovenija traži izlaz iz krize: Prodaje 15 državnih firmi i povećava PDV

Vlada Slovenije spremna je da izloži akcioni plan koji će toj zemlji pomoći da izbjegne bankrot
6 komentar(a)
Ažurirano: 09.05.2013. 19:59h

Slovenija je obećala da će prodati 15 državnih firmi i povećati porez na dodatu vrijednost (PDV) u očajničkom pokušaju da izbjegne finansijsko izbavljenje, ali to što se oslanja više na prihode nego na kresanje troškova znači da rizikuje povećanje pritiska finansijskih tržišta.

Stabilizacioni paket ne nudi nikakav vremenski okvir za prodaju državnih kompanija, uključujući drugu po veličini državnu banku, najvećeg telekomunikacionog operatera i aviokompaniju. Nije saopštena ni njihova vrijednost.

Slovenija je dugo oklijevala da proda državnu imovinu i reformiše sistem socijalne zaštite i rigidno tržište rada.

Vlada je objavila da će smanjenje zarada zaposlenih u javnom sektoru morati da sačeka ishod pregovora sa sindikatima, prenio je Rojters.

Premijerka Alenka Bratušek je rekla da će paket, koji uključuje povećanje PDV-a sa 20 na 22 odsto od 1. jula, biti dovoljan da spriječi traženje pomoći od Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda.

Plan će se danas naći pred Evropskom komisijom, naveo je Rojters.

Pod kontrolom države je otprilike 50 odsto slovenačke ekonomije, opterećene sa sedam milijadi eura loših kredita u lokalnim bankama.

„Taj program će omogućiti Solveniji da ostane potpuno suverena država,“ rekla je Bratušek na konferenciji za novinare.

Sašo Stanovnik, vodeći ekonomista u investicionoj firmi Alta Invest, kao najveći problem programa vidi to što ne stavlja dovoljno naglaska na kresanje troškova.

„Objava o privatizaciji je pozitivno iznenađenje, ali zbog prethodnog iskustva sumnjamo da će Slovenija stvarno prodati te firme,“ izjavio je za Rojters.

„Ako se te mjere primijene, Slovenija će izbjeći izbavljenje za neko vrijeme, ali će morati da učini više da bi našla trajno rješenje. Privatizacija svakako ne bi trebalo da se zaustavi ovdje.“

Portparol komesara EU za ekonomska i monetarna pitanja, Olija Rena, kazao je da će Komisija pažljivo proučiti program i predstaviti „detaljnu procjenu i političke preporuke 29. maja.“

Slovenački ministar finansija Uroš Čufer je rekao da će biti prodata druga po veličini banka, Nova KBM, Telekom Slovenija, Adria ervejz i Aerodrom Ljubljana.

Dodao je da država neće zadžati udio u kompanijama koji bi mogao blokirati donošenje odluka, ali nije precizirao hoće li one biti prodate ove godine ni za koliko.

Galerija

Bonus video: