Slučaj koji pokazuje kako Kremlj dobija izbore

Bezbjednosna služba i Zidhajmer su isplanirali zamku, obilježivši novčanice crvenom bojom koja je sada bila na Belihovim rukama. Do kraja večeri, gubernator je bio u zatvoru
126 pregleda 8 komentar(a)
Kremlj, Foto: Reuters
Kremlj, Foto: Reuters
Ažurirano: 23.10.2016. 07:03h

Jednog petka veče u junu mjesecu, njemački biznismen Juri Zidhajmer i ruski regionalni gubernator Nikita Belih sjeli su u separe u Meguu, elitnom japanskom restoranu u centru Moskve.

Zidhajmer je na sto između njih dvojice postavio tamnu plasičnu kesu. Unutra je bila flaša crnog vina, poklon Belihu za njegov 41. rođendan, i 150.000 eura gotovine.

Zidhajmer je kazao da se premišljao šta da uradi sa tim. „Htio sam da mu kažem: ne čini to, ne uzimaj”, kazao je on za Rojters u prvim javnim komentarima o ovom slučaju. Međutim, ipak je gurnuo kesu prema Belihu.

Gubernator, kojeg je podržavala vladajuća Jedinstvena Rusija, ali čiji on nije član, pogledao je šta se nalazi u kesi. Kada je ustao i otišao, policajci u civilu iz Savezne bezbjednosne službe - koji su se pretvarali da večeraju u restoranu - krenuli su u akciju.

Bezbjednosna služba i Zidhajmer su isplanirali zamku, obilježivši novčanice crvenom bojom koja je sada bila na Belihovim rukama. Do kraja večeri, gubernator je bio u zatvoru. Državni tužioci su ga optužili da je primio mito u vrijednosti od 400 000 eura, a da je zauzvrat u poslovanju favorizovao kompanija čiji je vlasnik Zidhajmer.

Ruski zakon zabranjuje državnim zvaničnicima da „koriste svoja ovlašćenja za izbornu kampanju”. Međutim ta se praksa i dalje nastavlja, a novac se kanališe preko sumnjivih fondova, kazao je Stanislav Andrejčik, šef regionalne kancelarije Transparensi internešnla.

Suočeni sa snažnim ekonomskim padom Kremlj i Jedinstvena Rusija moraju da održavaju popularnost ili će izgubiti legitimitet.

Osnivanje sumnjivih fondova je jedan od načina na koji to čine, kazale su dvije osobe koje su razgovarale sa novinarima Rojtersa. Preko tih fondova novac od biznismenima ide zvaničnicima lokalnih ogranaka Jedinstvene Rusije. Partija taj novac koristi za kampanju, javne radove i infrastrukturu uoči izbora, kazali su upućeni u ovaj proces, uključujući i jednog bivšeg državnog zvaničnika.

„To je uobičajena praksa”, kazao je Andrej Koljadin, koji je do 2011. bio šef odsjeka za regionalnu politiku u predsjedničkoj administraciji.

Belih je negirao optužbe. Kada su ga ispitivali državni istražitelji nakon hapšenja on je kazao da novac od Zidhajmera nije mito već je služio za plaćanje „projekata uljepšavanja”, navodi se u transkriptu u koji je Rojters imao uvid. Tri izvora su kazala da su visoki zvaničnici vladajuće partije forsirali Beliha da prikuplja novac. Četiri izvora su kazala da je Belih tražio od preduzetnika novac koji je korišten za finansiranje projekata lokalne infrastrukture čiji je cilj bio da se pridobiju birači. Isti ti izvori su kazali da je Belih napravio grešku jer on direktno primao novac, umjesto da traži da ga ulože u fond.

Portparol Kremlja je kazao da je Belih uhapšen zbog primanja mita, ali nije želio da komentariše širu temu zloupotrebe fondova za izbore. Niko iz sjedišta Jedinstvene Rusije kao ni regionalni partijski zvaničnici nijesu odgovarali na pitanja Rojtersovih novinara. Isti je slučaj i sa Saveznom bezbjednosnom službom (FSB).

Putinovi kritičari koji poznaju Beliha kažu da je protiv njega pokrenut krivični proces jer je on autsajder u odnosu na sistem u Kremlju: bivša opoziciona ličnost sa liberalnim ekonomskim stavovima koja je u sukobu sa mnogim bezbjednosnim jastrebovima iz Putinovog okruženja. Dok je bio u opoziciji, on je takođe kritikovao vojnu invaziju na Gruziju 2008. godine.

„Razlog konflikta sa Belihom je političke prirode”, kazao je Ilja Jašin, bivši opozicioni kolega.

Nakon što se Belihova partija raspala, Kremlj je njega nominovao za poziciju gubernatora regiona Kirov, koji se nalazi u podnožju planine Ural na oko 1 000 kilometara istočno od Moskve.

Zamisao je bila, kako tvrdi nekoliko ljudi koji poznaju Beliha ili koji su bliski Kremlju, da se on kao političar ućutka tako što će ga dovesti pod svoje okrilje.

Neplaćeni dugovi

Jedan od najvećih poslodavaca u regionu Kirov je kompanija Novovjatski ski kombajn (NLK) koja se bavi preradom drveta. Ruska državna Sberbanka je u više navrata dala kredite bivšem vlasniku NLK Albertu Laritskom. Kompanija nije uspjela da ih otplati i završila je u rukama Zidhajmera.

Zidhajmer je kazao za Rojters da je Belih forsirao njegovu kompaniju da otplati jedan od kredita Sberbanki, za koji je region Kirov garantovao svojom imovinom. Zidhajmer je tvrdio da nije odgovoran za kredit jer ga je uzeo prethodni vlasnik. Nema nikakvih naznaka da su Belih i Zidhajmer učinili išta nezakonito u vezi sa tim kreditom.

Zidhajmer je kazao da je Belih takođe tražio novac za reizbor za gubernatora 2014. Zauzvrat je, prema riječima Zidhajmera, Belih obećavao da će pružiti finansijsku pomoć njegovoj kompaniji. Zidhajmer tvrdi da je on lično dao Belihu mito od 200 000 eura 2014. i još 50 000 eura preko neidentifikovanog posrednika u Moskvi u maju 2016. On kaže da njegova kompanija nikad nije dobila obećanu pomoć, ali da je Belih od njega tražio još dodatnih 150 000 eura krajem maja ove godine „za izbore”. U to vrijeme, najbliži izbori su bili parlamentarni u septembru.

Tada je Zidhajmer odlučio da prijavi Beliha ruskoj FSB u Moskvi.

„Nijesam imao izbora”, kazao je Zidhajmer. „Shvatio sam da se ta otimačina nikada neće završiti”.

Zidhajmer kaže da je dao pismeno saopštenje oficiru FSB koji je bio na dužnosti. „U početku, oficir nije vjerovao svojim očima. Onda je pozvao nekoga poslije čega se u njegovoj kancelariji pojavila gomila uzbuđenih generala”, kazao je Zidhajmer.

Nekoliko nedjelja kasnije, kazao je on, pripadnici bezbjednosne službe su organizovali zamku u restoranu.

Projekti uljepšavanja

Na preliminarnom saslušanju 7. septembra, Belih je kazao sudiji da mu je „važno da povrati reputaciju poštene osobe”.

Prema transkriptima razgovora sa istražiteljima, Belih je kazao da su projekti kojima je bilo potrebno finansiranje između ostalog i građevinski radovi u regionu Kirov. Tri izvora iz Belihovog okruženja su kazala za Rojters da je cilj tih projekata bilo jačanje podrške Jedinstvenoj Rusiji.

Komentarišući slučaj Beliha, Nikolaj Petrov, specijalista za regionalnu politiku u Višoj ekonomskoj školi u Moskvi, kazao je da je šema jednostavna: lokalni zvaničnici - od kojih su mnogi članovi Jedinstvene Rusije - dobijaju projekte kada dođe vrijeme izbora. „Za njih (partijske šefove) važno je da se stvori neka vrsta pozitivne atmosfere prije izbora”, kazao je on.

Tri izvora iz Belihovog okruženja kazali su da je gubernator bio dužnik Jedinstvenoj Rusiji jer mu je pomogla da ponovo pobijedi na izborima za 2014.

„Jedan od kriterijuma za ocjenjivanje gubernatora u njegovom regionu je stepen podrške vladajućoj partiji”, kazao je Dmitrij Ruskih, član opozicije u skupštini regiona Kirov do kraja 2015. „Ukoliko gubernator ne ostvari željeni rezultat za Jedinstvenu Rusiju, to mu neće biti zaboravljeno”.

Oleg Valenčuk, šef Jedinstvene Rusije u Kirovu, nije bio dostupan za komentar o ovim navodima.

Prikupljanje sredstava

Belih je počeo da prikuplja spredstva 21. aprila ove godine prilikom jednog banketa. U govoru, gubernator je pozvao preko 100 lokalnih preduzetnika da pomognu u plaćanju projekata uključujući i kamp za mlade na Krimu, popravku ulica i restauraciju Spaske saborne crkve u Kirovu.

Belih je kazao da doprinosi treba da idu nevladinom fondu „Vjatka”, navelo je sedam osoba koje su prisustvovale tom događaju. On je takođe kazao da je potrebno 100 miliona rubalja (1,54 miliona dolara). „Gubernator nas je pozvao da damo novac kako bismo unaprijedili imidž našeg rodnog regiona”, kazao je jedan od onih koji su prisustvovali banketu. Do juna je prikupljeno svega 3 miliona rubalja.

„Samo za popravku ulica bilo nam je potrebno 20 miliona, plus 10 miliona za fontane u parkovima. Nijesmo znali gdje ćemo naći novac”, kazao je Andrej Usenko, direktor fonda.

Prema riječima Usenka, Belih je bio smiren: „Ne brini”, govorio je. „Do kraja juna novac će biti na računu”.

Tri dana kasnije, gubernator je otišao na večeru u japanski restoran.

Novac iz sumnjivih fondova ide na kampanju i pridobijanje birača

Andrej Koljadin, bivši zvaničnik Kremlja, kazao je da je zloupotreba fondova za izbore rasprostranjena u Rusiji. U pojedinim slučajevima, tvrdi on, novac prikupljen za neki fond troši se direktno za finansiranje izborne kampanje Jedinstvene Rusije. U drugim slučajevima, troši se na projekte lokalne infrastrukture uoči izbora. „Cilj je jasan... gubernator mora da bude spreman a lokalni stranački zvaničnici zahtijevaju akumulaciju finansijskih resursa”, kazao je on.

Rojters je otkrio još dva slična slučaja.

U maju ove godine, Alsu Balakiševa, članica Jedinstvene Rusije i zamjenica predsjednika lokalnog parlamenta u regionu Uljanovsk, na Volgi, uhapšena je pod optužbom da je primila mito od 8 000 dolara od jedne lokalne građevinske firme.

Ona je na sudu tvrdila da je novac bio namijenjen Uljanovsk fondu za podršku regionalnoj saradnji i razvoju, na čijem čelu se nalazi. Mada je fond stvoren za podršku socijalnim projektima, kandidati Jedinstvene Rusije na lokalnim izborima 2015. godine su od njega imali koristi u iznosu od 32 000 dolara.

Advokat Balakiševe je kazao da je njegova klijentkinja u kućnom pritvoru ali je odbio da komentariše slučaj. Zvaničnici Jedinstvene Rusije u regionu Uljanovsk nijesu odgovarali na pozive novinara Rojtersa.

U drugom slučaju, bivši zamjenik gubernatora industrijskog regiona Čeljabinsk, Nikolaj Sandakov, čeka suđenje zbog optužbi da je primio mito u iznosu od 30 000 dolara.

Nikolaj je u više navrata na sudu kazao da je ovaj novac bio namijenjen za fond Jedinstvene Rusije”, kazao je za Rojters advokat Sandakova, Kiril Akulič.

Novac je potrošen na propagandni materijal za kandidate Jedinstvene Rusije, istraživanja javnog mnjenja i na organizovanje političkih skupova, kazao je advokat.

Zvaničnici Jedinstvene Rusije u regionu Čeljabinsk nijesu odgovarali na pozive novinara Rojtersa.

Bonus video: