Sporazum 26 članica neće spasiti euro?

Merkel je obećala da Evropa ne samo da će prevazići krizu, već će „iz nje izaći jača nego što je bila kada je zapala u krizu"
0 komentar(a)
Ažurirano: 14.12.2011. 21:08h

Njemačka kancelarka Angela Merkel je rekla da će Velika Britanija ostati važan član Evropske unije, uprkos njenom odbijanju da se pridruži novom ugovoru koji bi trebalo da pomogne EU da prevaziđe dužničku krizu eurozone.

Kancelarka je u njemačkom parlamentu izjavila da ne postoji brzo rješenje za krizu 17-članog bloka, ali je kazala da postignuti dogovor nudi šansu za stvaranje još integrisanijeg saveza.

"Vizija istinskog političkog saveza počinje da poprima oblik,“ rekla je kancelarka, hvaleći dogovor postignut na samitu EU da se napravi novi ugovor koji će članicama bloka odrediti striktni limit duga i veću fiskalnu integraciju.

„Šanse koje leže u ovoj krizi su višestruko veće od njenih rizika, ubijeđena sam u to,“ rekla je.

Dodala je da će novi osjećaj zajedničke odgovornosti i sudbine u eurozoni i ostalim 10 članica EU „daleko nadživjeti ovu krizu“, prenio je „Gardijan“.

Velika Britanija će i dalje biti važan partner EU

Britanski premijer Dejvid Kameron je blokirao inicijativu Merkel da privoli svih 27 država da pristanu na promjene postojećeg ugovora EU, što je izolovalo Britaniju i primoralo preostale članice – možda svih 26 – da sastave novi sporazum pored zvaničnih ugovora EU.

Merkel je kazala da, iako žali zbog te odluke, „za mene nema sumnje da će Velika Britanija i u budućnosti biti važan partner Evropske unije.“

Kameron i Merkel

"Britanija je pouzdan partner Evrope ne samo u oblasti spoljne i bezbjednosne politike...takođe je partner u mnogim drugim aspektima – konkurentnost, unutrašnje tržište, trgovina, zaštita klime,“ rekla je.

Merkel je naglasila da je novi ugovor otvoren za sve članice koje su spremne da se pridruže – u opreznoj aluziji na nade da bi to na kraju mogla učiniti Britanija – i da bi ga trebalo što prije spojiti sa zvaničnim ugovorima EU.

Protiv odlučnije akcije ECB

Njemačka kancelarka je rekla da nema lakih rješenja i da će biti posrtanja u dugotrajnoj borbi protiv krize. „Ono što je bitno nije trajanje; od ključnog značaja je da li ćemo dozvoliti da nas ti posrtaji obeshrabre ili ne.“

Francuska je saopštila da ona i Njemačka žele još jedan samit eurozone u januaru, na kojem bi se razmotrili koraci ka oživljavanju rasta

Merkel i šef njemačke centralne banke su juče odbacili pritisak na Evropsku centralnu banku da odlučno interveniše kako bi spriječila eskalaciju krize.

Šef Bundesbanke Jens Vajdman, uticajni glas u ECB, jasno je izrazio protivljenje većoj kupovini duga članica eurozone, rekavši da „nije ljubitelj“ postojećeg programa ograničene kupovine te da čak i njegove pristalice postaju sumnjičave, prenio je Rojters.

Rekao je da će Bundesbanka samo obezbijediti nova sredstva za Međunarodni monetarni fond kako bi pomogla u borbi protiv krize eurozone ako to učine i države izvan Evrope.

Pad eura

Euro je pao ispod 1,30 dolara prvi put od januara, akcije su izgubile na vrijedosti a Italija je morala da plati rekordni prinos da bi prodala obveznice dok nervozni investitori očekuju moguće snižavanje kreditnog rejtinga jedne ili više država članica eurozone.

Irska ministarka za evropske poslove, Lusinda Krejton, rekla je da sporazum 26 članica EU neće spasiti euro.

Merkel je isključila mogućnost uvećanja planiranog stalnog fonda za izbavljenje, Mehanizma za evropsku stabilnost, iznad dogovorenih 500 milijardi eura

Vajdman je rekao novinarima da mandat ECB ne omogućava neograničenu kupovinu obveznica i da je iskustvo pokazalo da će to neizbježno dovesti do inflacije.

Francuska je saopštila da ona i Njemačka žele još jedan samit eurozone u januaru, na kojem bi se razmotrili koraci ka oživljavanju rasta usred prognoza da pooštravanje mjera štednje gura evropsku ekonomiju u novu recesiju, te da je i Njemačka blizu zastoja.

Strah od snižavanja rejtinga

Još jedan kreator politike ECB, šef holanske centralne banke, Klas Knot, stavio je naglasak na vlade EU, ocjenjujući da evropski lideri mogu riješiti dužničku krizu ako povećaju sredstva kojima raspolaže njihov fond za finansijsku pomoć na najmanje bilion eura, bilo direktno ili preko MMF-a.

Merkel je isključila mogućnost uvećanja planiranog stalnog fonda za izbavljenje, Mehanizma za evropsku stabilnost, iznad dogovorenih 500 milijardi eura.

Međutim, čovjek koji predsjedava samitima EU, predsjednik Evropskog savjeta Herman Van Rompij, rekao je da će se u martu znati da li su ta sredstva dovoljna.

Novo nesaglasje među evropskim kreatorima politike samo nekoliko dana nakon 16. samita od početka dužničke krize, uznemirilo je finansijska tržišta dok čekaju odluku agencije Standard i Purs, koja je prošle nedjelje nagovijestila mogućnost snižavanja kreditnog rejtinga 15 članica eurozone.

Krejton je rekla da će se čitava eurozona suočiti sa problemom ako Francuska izgubi svoj rejting AAA, prenio je Rojters.

Galerija

Bonus video: