Turska očajna, po naftu u Kurdistan

Turska, koja je zavisna od Rusije i Irana, zbog svojih rastućih energetskih potreba traži alternativne izvore pristupačne nafte i gasa, a sve više izgleda da joj je Kurdistan najbolji izbor
0 komentar(a)
nafta, Foto: Shutterstock.com
nafta, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 03.03.2015. 09:02h

Turska će istraživati nalazišta nafte u iračkom Kurdistanu, što omogućavaju sporazumi sa centralnom vladom u Bagdadu i autonomnom pokrajinom.

Turki ministar energetike Taner Jildiz je to potvrdio i naveo da Turska ima na raspolaganju polja u podnožju planine Kandil, kao dio ugovora zaključenih sa Bagdadom i sjevernim Irakom, prenosi agenciija Anadolija.

Negostoljubivi region je dugo bio baza turskih Kurda koji se bore za posebnu državu u pograničnim djelovima jugoistočne Turske, ali potez dolazi kao impuls za istorijski mirovni sporazum oko okončanja separatističkog sukoba.

Turska, koja je zavisna od Rusije i Irana, zbog svojih rastućih energetskih potreba traži alternativne izvore pristupačne nafte i gasa, a sve više izgleda da joj je Kurdistan najbolji izbor.

Turski lideri su posljednjih godina ojačali veze sa iračkim Kurdima. Vlasti u Bagdadu su lani donijele zakonske mjere, kada je Ankara otkrila da su pomagali iračkim Kurdima da samostalno izvoze naftu na međunarodna tržišta preko Turske.

Novi poslovi Turske sa naftom u sjevernom Iraku, takođe mogu da uzmemire Bagdad, uprkos ugovora i sporazuma između Bagdada i autonomne kurdske regije o budžetu i izvozu nafte.

Ministarsko saopštenje dolazi poslije poziva zatvorenog lidera zabranjene kuristanske Radničke patije PKK Abdulaha Odžalana, upućenog pobunjeničkim grupama, da u subotu održe kongres o razoružanju, u istorisjkom apelu da se okonča dugotrajna pobuna turskih Kurda.

Predsjednik Redžep Erdogan je pozdravio Odžalanov poziv kao veoma važan, uz upozorenje da raniji slični pozovi nisu bili uspješni.

PKK se nalaz na crnoj listi terorističkih organizacija Turske i većeg dijela međuanrodne zajednice, jer su se pobinjenici latili oružja 1984. godine, sa ciljem stvaranja nezavsne države Jurda, ali su od tada smanjili svoje zahtjeve za većem autonomijom, prenosi AFP.

Bonus video: