Valensa: Stidim se Dude i putovanja u inostranstvo

"Kako može da polaže zakletvu na Ustavu, a onda da ga ne poštuje? Mi to ne možemo da mu dopustimo. On krši zakon pa i narod mora da prekrši zakon. Da ih izbacimo i gotovo", istakao je Valensa
1 komentar(a)
Leh Valensa, Foto: Reuters
Leh Valensa, Foto: Reuters
Ažurirano: 23.12.2015. 10:29h

Bivši predsjednik Poljske Leh Valensa izjavio je da se stidi da putuje u inostrantvo, kao i poljskog predsjednika Andžeja Dude, jer Poljska sve više ide ka diktaturi.

Osim toga, Valensa je oštro osudio novi Zakon o Ustavnom sudu koji su, uprkos protestima opozicije, ali i ombudsmana i sudija i advokata, sinoć izglasali vladajući poljski konzervativci.

"Još uvijek ne možemo da kažemo da u Poljskoj vlada diktatura ali sve ide u tom pravcu. Izaći ćemo sa tim na kraj ali čemu takva lekcija", rekao nekadašnji legendarni vođa otpora Poljaka komunističkom režimu za poljski Radio ZET.

Valensa je naveo da jednobojna vlada evroskeptične konzervativne stranke Pravo i Pravda bivšeg premijera Jaroslava Kačinjskog otkako se nakon osam godina u opoziciji vratila na vlast na izborima u oktobru radi protiv Poljaka i svega što su ostvarili tokom 25 godina slobode i demokratije, a zemlju izvrgava ruglu.

"Stidim se da putujem u inostranstvo", rekao je dobitnik Nobelove nagrade za mir i ponovio izjavu iz intervjua koji danas objavljuje njemački list nedeljnik Velt da se stidi i predsjednika Andžeja Dude.

"Kako može da polaže zakletvu na Ustavu, a onda da ga ne poštuje? Mi to ne možemo da mu dopustimo. On krši zakon pa i narod mora da prekrši zakon. Da ih izbacimo i gotovo", istakao je Valensa.

O novom zakonu o Ustavnom sudu danas raspravlja Senat poljskog parlamenta u kome kao i u Sejmu Pravo i Pravda ima komotnu većinu, a očekuje se da će novi zakon odmah potpisati i predsjednik Andžej Duda, pošto je već pomogao svojim konzervativcima da prekrše zakon i imenuju pet novih sudija Ustavnog suda iako su imali pravo da dopune samo dvoje.

Najveće bojazni kod ombudsmana, opozicije, sudija, eksperata za ustavno pravo i nevladnih organizacija izazivaju nove odredbe po kojima će sud morati da donosi odluke sa 13 od 15 sudija, umjesto dosadašnjih devet, i to dvotrećinskom većinom umesto obične, kako piše u Ustavu. Jedino su izuzete tužbe građana gde će sud odlučivati po većima.

Kao udar na nezavisnost Ustavnog suda eksperti i opozicija vide i pravo da disciplinski postupak i smjenu sudije Ustavnog suda zatraži i ministar pravde.

Novi zakon će po oceni javnog zaštitnika građana Adama Bodnara usporiti rešavanje ustavnih žalbi građana i paralisati rad Ustavnog suda i zato je apelovao na predsjednika Dudu da prije nego što potpiše kontroverzni zakon zatraži od Ustavnog suda tumačenje da li je u skladu sa Ustavom.

Zbog izmena u Ustavnom sudu i politizacije državne uprave, kao i planova da javni tv i radio servis i novinsku agenciju PAP postanu institucije kulture sa misijom širenja patriotizma i istorijske istine o Poljacima, Poljsku su već upozorili visoki zvaničnici Evropske unije, predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc i šef diplomatije Luksemburga koji predsedava EU Žan Aselborn.

Oni su rekli da Brisel neće skrštenih ruku posmatrati ako u zemlji članici budu ugrožene neke od temljenih vrijednosti kao što su pravna država i nezavisnost Ustavnog suda i pravosuđa.

Bonus video: