Zbog sankcija Rusije:Vanredna pomoć voćarima u EU

Glavna mjera je udvostručavanje - s pet na 10 odsto, količine voća koja se može povući s tržišta i besplatno podijeliti
0 komentar(a)
breskve, Foto: Shutterstock
breskve, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 11.08.2014. 18:43h

Evropska komisija priprema vanrednu pomoć proizvođačima breskvi i nektarina zbog pada cijena tog voća zbog ruske zabrane uvoza hrane iz EU.

"Zbog nedavnog pada cijena breskvi i nektarina, potrebna je hitna akcija. Predložio sam danas da Evropska komisija preduzme retroaktivne mjere kako bi se smanjila ponuda i podstakla potražnja", saopštio je evropski komesar za poljoprivredu Dačian Ćološ, prenijela je agencija AFP.

Glavna mjera je udvostručavanje - s pet na 10 odsto, količine voća koja se može povući s tržišta i besplatno podijeliti.

EU proizvođačima daje naknadu za neprodato voće, a planira i da dodatno finansira marketing. Evropska komisija nije prezicirala koliko će novca dati za te namjene.

Predložene su i vanredne mjere pomoći pojedinim proizvođačima bresaka i nektarina.

Odluka o tome biće donijeta narednih nedjelja, ali će se primjenjivati retoraktivno od današnjeg dana.

Evropska komisija - navode drugi izvori - smatra da je prerano reći da li će poljoprivredni proizvođači dobiti kompenzaciju iz fonda za hitnu pomoć od 400 miliona eura, formiranog tokom reforme Zajedničke poljoprivredne politike EU.

Preduzimanje mjera "bilo je predmet razgovora i prošle nedjelje, a uvođenje sankcija Moskve samo je pojačalo rizik od pogoršavanja situacije na tržištu (breskvi i nektarina) i ubrzalo potrebu da mjere stupe na snagu", navela je Evropska komisija.

"Pažljivo pratimo tržište i neću oklijevati da učinim isto kako bih pomogao i drugim sektorima koji zavise od izvoza u Rusiju, ako to bude neophodno", dodao je komesar za poljoprivredu.

I prije uvođenja ruskog embarga na poljoprivredne proizvode iz EU, proizvođači breskvi i nektarina bili su u teškoćama jer je blago proljeće podstaklo prinos, ali je potražnja na tržištu voća opala pošto je ljeto svježije i vlažnije nego obično.

EU godišnje proizvede 2,5 miliona tona breskvi i 1,2 miliona tona nektarina, a najveći proizvođači su Italija, Španija, Francuska i Grčka.

Bonus video: