Bombardovanja nisu rastjerala strane borce, naprotiv, oni i dalje stižu

Oko 15.000 boraca iz 80 zemalja uključilo se u rat od 2010. godine, što je nekoliko puta više od registrovanog broja stranih boraca u prehodnoj deceniji, upozorio je londonski list Gardijan u petak
2 komentar(a)
Sirija, napadi SAD, Foto: Reuters
Sirija, napadi SAD, Foto: Reuters
Ažurirano: 01.11.2014. 09:01h

Međenarodna vazduhoplovna akcija protiv položaja vojske ekstremističke Islamske države u Iraku i Siriji podstakla je strance da se kao borci u još većem broju priključuju džihadistima u te dvije zemlje.

Oko 15.000 boraca iz 80 zemalja uključilo se u rat od 2010. godine, što je nekoliko puta više od registrovanog broja stranih boraca u prehodnoj deceniji, upozorio je londonski list Gardijan u petak.

Broj od 15.000 stranih boraca već je registrovala američka obavještajna služba CIA u septembru, ali je on porastao na iznad 16.000 jer u Siriju dolazi u prosjeku 1.000 boraca mjesečno, izjavio je neimenovani predstavnik CIA.

"Taj broj i dalje raste", izjavio je američki zvaničnik i dodao da svakodnevna bombardovanja džihadista u Siriji i Iraku uopšte nisu rastjerala strane borce, već, naprotiv, oni i dalje stižu.

Većina stranih boraca dolazi s Bliskog istoka i iz sjeverne Afrike, oko 2.000 je iz Evrope, a oko 100 iz SAD.

Francuski obavještajni izvori naveli su da je među borcima u Siriji i Iraku skoro 1.000 državljana Francuske ili stranaca koji žive u Francuskoj.

Britanski Skotland jard navodi broj od 500 Britanaca, dok Belgija, Njemačka, Holandija i Danska takođe pominju veliki broj svojih državljana među islamistima.

"Niko ne zna koliko ima državljana Rusije, a pretpostavljamo da je 300 do 2.500 ljudi iz Dagestana, Tatarstana i Čečenije, republika s pretežno muslimanskim stanovništvom", izjavio je ruski stručnjak Aleksej Malašenko iz Zadužbine Karnegi u Moskvi.

Po njegovim riječima, te borce ne zanima toliko novac koji mogu da zarade i u Rusiji, već su to fanatici koji vjeruju u kalifat kao što su "Rusi vjerovali u komunizam".

Od ljetos, kada je Islamska država proglasila kalifat u dijelu Iraka i Sirije, broj stranih boraca raste. U martu ih je bilo 7.000, u julu 12.000, a jesenas bar 15.000.

Bombardovanje međunarodne koalicije, započeto prije tri mjeseca nije uticalo na smirivanje strasti kandidata za džihad, ocijenio je Malašenko.

"To bombardovanje nema nikakvog efekta na njih i neće uticati na njihovo regrutovanje", rekao je ruski stručnjak.

Ekspert za međunarodnu bezbijednost Sajmon Palombi smatra da su zapadni napadi iz vazduha zapravo iskorišćeni za propagandu islamista.

"Islamisti koriste poruku 'Vidite šta Zapad radi muslimanima' kao efikasno sredstvo za privlačenje novih džihadista", rekao je Palombi dodajući da Islamska država ima jaku propagandu na društvenim mrežama na internetu.

"DŽihadiste u svijetu privlači perspektiva da se bore protiv međunarodne koalicije, posebno protiv SAD", ocijenio je francuski stručnjak Romen Kaje.

Po njegovim riječima, profil stranih islamista se promijenio tokom posljednjih mjeseci.

"Prvo su džihadisti odlazili u Siriju iz zaista humanitarnih razloga. Sada, kada je Islamska država označena kao teroristička organizacija, odlaze samo fanatici koji se sebe smatraju mučenicima. Zbog toga očekujemo da se mnogi od njih neće ni vratiti", rekao je Kaje.

Oni koji bi se vratili, predstavljali bi realnu prijetnju.

UN u svom izvještaju navodi da se Islamska država trenutno usredsređuje na aktivnosti u regionu.

"Za sada su minorni prekogranični napadi ili međunarodne mete. Međutim, opasnost predstavljaju oni koji će se vratiti", precizira se u izvještaju UN.

"Centralizacijom Islamske države u Siriji i Iraku manje je vjerovatno da će se dogoditi napad kao onaj 11. septembra 2001. godine, ali kada pozivate ljude na oružje i ohrabrujete ih da izvode napade u svojim zemljama, onda je to značajna prijetnja, koja se mora uzeti u obzir", zaključak je izvještaj Ujedinjenih nacija.

Bonus video: