Bredli Mening bi mogao dobiti doživotni zatvor

Riječ je o najvećem curenju povjerljivih informacija u istoriji SAD-a. Mening je, prema optužnici, izvukao oko 700 hiljada dokumenata
1 komentar(a)
Bredli Mening, Foto: Beta/AP
Bredli Mening, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 30.07.2013. 08:37h

Vojni sudija bi trebalo da danas poslijepodne izrekne presudu 25-godišnjem američkom vojniku Bredliju Meningu zbog prosljeđivanja desetina hiljada tajnih dokumenata Vikiliksu.

Mening je priznao da je proslijedio dokumenta, ali tvrdi da nije kriv za najteži zločin "pomaganje neprijatelju". Izjasnio se krivim za deset lakših od ukupno 22 tačke optužnice. Osim za pomaganje neprijatelju, optužen je za neovlašćeno posjedovanje obavještajnih materijala, krađu i povredu računarskih pravila. Ako bude proglašen krivim za pomaganje neprijatelju, mogao bi da dobije doživotni zatvor bez mogućnosti pomilovanja. Za ostale tačke optužnice prijeti mu ukupno 154 godina zatvora.

Sudija, pukovnik Denis Lind, na prošlonedjeljnom je saslušanju u Fort Meadeu u Marilendu rekla da "mora da odbaci zahtjev odbrane za odbacivanjem pet tačaka optužnice koje se odnose na krađu Vladinog dokumenata".

Nedjelju ranije isto tako nije prihvatila zahtjev odbrane za odbacivanjem najtežih optužbi. Sudija je presudila da mu se može suditi za "pomaganje neprijatelju" jer su dokumenta koje je proslijedio navodno završili u rukama Osame bin Ladena. Tužioci tvrde da je "sistematski odabrao" dokumenta koje je kasnije, kako tvrde, vidio nekadašnji vrhovni šef svih islamističkih terorista.

Riječ je o najvećem curenju povjerljivih informacija u istoriji SAD-a. Mening je, prema optužnici, izvukao oko 700 hiljada dokumenata. Među informacijama koje je otkrio bili su snimak američkog vojnog helikoptera koji u Bagdadu greškom pucao na Rojtersove novinare, izvještaj o ratovima u Iraku i Avganistanu te povjerljive ocjene zatvorenih u Gvantanamu.

Njegov advokat Dejvid E. Koms je u više navrata skretao pažnju na teške uslove u kojima je bio zatvoren mladi vojnik u Kvantiku, a prije toga u Kuvajtu gdje je držan u, kako je rekao, životinjskom kavezu, a tokom noći oduzimana mu je odjeća "zbog straha da ne počini samoubistvo", iako nikada nije rekao da namjerava da se ubije.

Bonus video: