Britanski ministar Hejg uvjerava da Libija neće biti "novi Irak"

Istovremeno, Hejg je odbio da potvrdi da će i Velika Britanija poslati borbene helikoptere u Libiju kao što to planira Francuska.
0 komentar(a)
Tripoli, Foto: Beta
Tripoli, Foto: Beta
Ažurirano: 25.05.2011. 11:18h

Britanski ministar spoljnih poslova odbacio je strahovanja da bi zapadne sile svojim vojnim angažovanjem u Libiji mogle biti uvučene u "novi Irak".

Francuska, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države počele su da bombarduju Libiju u martu nakon što je Savjet bezbjednosti UN odobrio "sve neophodne mjere" za zaštitu civila od Gadafijevih snaga, podsjeća Rojters.

Nekadašnji komandant britanske vojske Ričard Danat napravio je paralelu sa kampanjom u Iraku kada su američke snage oborile Sadama Huseina 2003. godine a zatim se suočile sa krvavim ustankom.

"Veoma je drugačije nego u Iraku jer je tada bio razmješten veliki broj kopnenih snaga", rekao je Hejg radiju Bi-Bi-Si 4.

"To očito nije i neće biti slučaj u Libiji", kazao je Hejg i dodao da treba "istaći potrebu za političkim procesom nakon odlaska Gadafija o čemu razgovaramo sa privremenim nacionalnim savjetom".

Istovremeno, Hejg je odbio da potvrdi da će i Velika Britanija poslati borbene helikoptere u Libiju kao što to planira Francuska.

Rusija kritikuje jačanje vazdušnih udara u Libiji

Rusko ministarstvo spoljnih poslova osudilo je danas jačanje vazdušnih udara na libijsku prijestonicu Tripoli, ocijenivši da to predstavlja "veliko odstupanje" od mandata dobijenog od Savjeta bezbjednosti UN."Uznemirujuće informacije nam ponovo stižu iz Libije u vezi sa snažnim vazdušnim napadima koalicionih snaga na Tripoli", navodi se u saopštenju ruskog ministarstva."Radi se o novom grubom odstupanju u odnosu na rezolucije 1970 i 1973 Savjeta bezbjednosti UN", dodaje se u saopštenju.Međunarodna koalicija predvođena NATO-om juče je pojačala bombardovanje Tripolija.U saopštenju ruskog ministarstva posebno se ističe bombardovanje "zgrada koje nisu vojne"."Vazdušni udari ne dozvoljavaju da se okončaju sukobi između libijskih strana i samo pojacčvaju patnje civila", ocjenjuje se u saopštenju.Rusija, stalna članica Savjeta bezbjednosti, bila je uzdržana 17. marta kada je izglasana rezolucija 1973 kojom se odobrava intervencija međunarodne koalicije u Libiji protiv režima libijskog vođe Moamera Gadafija da bi se zaštitili civili.Od tada Moskva žestoko kritikuje međunarodne snage zbog bombardovanja Libije, ocjenjujući da prevazilaze mandat određen rezolucijom UN.

Bonus video: